E- TİCARET SİTELERİNE TOPLU ÜYELİK DESTEĞİNDE DKİB ÜYELERİNE ÜCRETSİZ ÜYELİK

ihracatçı firmalarımızın uluslararası piyasalarda bilinilirliklerinin sağlanması ve ihracatımızın arttırılmasına katkı sağlanması amacıyla ihracatçı üyelerimize destek olarak başlatılan proje kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisince anlaşma sağlanarak protokol imzalanan 3 global e-ticaret sitesine (Alibaba.com, Turkishexporter.net ve Kompss.com) üyelik yaptıracak üyemiz ihracatçı firmaların üyelik bedelinin %80 devlet desteği yanında kalan %20'lik tutarı da Birliğimizce karşılanarak, ihracatçı üyelerimizin hiçbir bedel ödemeden e-ticaret sitelerine üyeliği gerçekleştirilmiş olacak.

İHRACATTA E-DÖNÜŞÜM SEMİNERİ HK.

KOBİ'leri ve geleneksel ihracattan e-ihracata dönüşümü desteklemeye yönelik olarak, Alibaba.com ve E-GLOBER işbirliğiyle, Türkiye genelinde düzenlenen "Alibaba.Com: İhracatta E-Dönüşüm Trabzon Toplantısı" 8 Kasım 2017 tarihinde Birliğimiz organizasyonunda düzenlenecek.

TÜRKİYE İHRACAT HAFTASI TRABZON HK.

Türkiye İhracat Haftası Etkinlikleri kapsamında Trabzon'da 31 Ekim 2017 tarihinde Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği organizasyonunda “Ar-GE ve İnovasyon Kültürü Geliştirilmesi & Türk Ticaret Merkezleri ve Sağlanan Destekler” konularında bir seminer düzenlenecektir.

TÜRKİYE İHRACAT HAFTASI

TİM tarafından ihracatımızın sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde artırılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar çerçevesinde, başta Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın, değerli hükümet temsilcilerimizin yanı sıra alanlarında uluslararası ve ülke çapında tanınmış uzman kişiler ile ihracatçılarımızın katılımlarıyla 1 - 3 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul'da “İhracat Haftası 2017” programı gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi ve başvuru için...

EKONOMİ BAKANLIĞINDAN DOĞU KARADENİZ BÖLGEMİZ İLLERİNE ÇIKARMA..

Ekonomi Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Hüsnü DİLEMRE başkanlığında 69 kişiden oluşan bir heyet, 13-14 Ekim 2017 tarihleri arasında Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizde yerleşik üretim ve ihracat yapan yaklaşık 102 firmayı ziyaret ederek, incelemelerde bulunacaktır.

ULUSLARARASI E-TİCARET SİTELERİNE TOPLU ÜYELİKTE DEVLET DESTEĞİ HK.

İhracatçı Birliklerince yürütülmekte olan 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkındaki Tebliğ kapsamında, firmalarımızın uluslararası piyasalara yönelik faaliyet gösteren E-Ticaret sitelerine yapacak oldukları üyelik giderlerinin %80'i 3 yıl boyunca desteklenmektedir.

DKİB 2017 WORLD FOOD MOSCOW FUARI STANDINI ZİYARET EDEN İTHALATÇI BİLGİLERİ

DKİB, Rusya Federasyonu'na Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracatın daha üst sıralara ulaşması amacıyla geliştirilen projeler kapsamında, 11 - 14 Eylül 2017 tarihleri arasında Moskova'da düzenlenen gıda sektörünün önde gelen uluslararası fuarı olan WORLD FOOD MOSCOW fuarında stand açarak katılım sağlamıştır.

BÖLGEMİZ SINIR KAPILARINDA AKARYAKITTA ÖTV/KDV İSTİSNASI

Bugünkü Resmi Gazete'de "İhraç Malı Taşıyan Araçlara Motorin Tesliminde ÖTV ve KDV İstisnası Uygulanacak Sınır Kapılarına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ” yayımlanmıştır. Söz konusu Karar Değişikliği ile ihracat ve lojistik sektörlerinin talepleri doğrultusunda ÖTV ve KDV istisnası uygulanacak sınır kapıları sayısı artırılarak yeniden belirlenmiştir. Böylelikle, 24/06/2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile birlikte, ihraç malı taşıyan araçların akaryakıt temininde arttırılan ÖTV'den muafiyet oranı 23 sınır kapısında uygulanacaktır.

İNOSUİT - İNOVASYON ODAKLI MENTÖRLÜK PROJESİ- SON BAŞVURU TARİHİ 1/8/2017

TİM- Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 2016 yılında başlattığı İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizin ihracat gücünü yaratıcılıkla, yenilikçilikle, yüksek katma değerle ve sürdürülebilir şekilde arttırma hedefiyle yola çıkan projenin amacı inovasyon yönetimi konusunda deneyimli akademisyenler ile inovasyon kapasitesini sürdürülebilir şekilde artırmayı hedefleyen firmaları buluşturmaktır.

15 TEMMUZ KAHRAMANLIK DESTANINI YAZAN, 2 NCİ KURTULUŞ SAVAŞI ZAFERİNİ VEREN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ..

15 Temmuz Kahramanlık Destanını Yazan, 2 Nci Kurtuluş Savaşı Zaferini Veren Aziz Şehitlerimizi Rahmetle Anıyor, Kurtuluşumuzu Borçlu Olduğumuz Şehitlerimize Ve Gazilerimize Minnet Duygularımızla Şükranlarımızı Sunuyoruz

TİM-TEB GİRİŞİMEVİ YENİ DÖNEM BAŞVURULARI AÇILDI..

Bir şubesi de Trabzon'da yer alan TİM TEB Girişim Evleri Yeni Dönem Başvuruları Açıldı.. TİM-TEB Girişim Evleri Firmaları Toplam 115 Milyon TL Yatırım Aldı. Bugüne kadar 400'ü aşan girişimcinin katıldığı ve 15 bin kişinin eğitim aldığı 9 ilde düzenlenen programlara katılmak için son başvuru tarihi 28 Temmuz 2017 olarak belirlendi.

İHRACATTA E-FATURA UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİLER

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olanların ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı (Tax-Free) işlemlerinde 1/7/2017 tarihinden itibaren e-Fatura düzenleme zorunluluğu başlatılmış bulunmaktadır.

TRABZON'UN İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

2016 Yılında sektörlerinde en fazla ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında Trabzon ilimizden 2 sektör lideri çıkmıştır. Sektörlerinde lider olan firmalara ödülleri Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle onurlandırdığı Türkiye İhracatçılar Meclisinin 24. Olağan Genel Kurulunda verildi...

İLK 1000 İHRACATÇI FİRMA SIRALAMASINDA TRABZON İLİNDEN 8 FİRMA

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan “2016 Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı” listesinde Trabzon ilinin gurur tablosu olan 8 firma yer aldı.

E-TİCARET SİTELERİNE ÜYELİKTE %80 DEVLET DESTEĞİ

İhracatçı Birlikleri üyelerimizin geleneksel ihracatın yanında e-ihracat ile hedef pazarlara erişimin kolaylaştırılması ve yine bu yolla dünyanın dört bir yanından ithalatçı firmaların ürün ve hizmetlerinize doğrudan ulaşabilmeleri için E-Ticaret Üyeliklerine %80 Devlet Desteği...

GÜRCİSTAN GEÇİŞ BELGELERİ HK.

Gürcistan makamlarından temin edilen 100.000 adet Gürcistan ikili/transit geçiş belgesinden 500 adedinin, istiap haddi 3,5 ton ve altı olan taşıtlarla yapılan ikili taşımalar için kullanıma açılması Geçiş Belgeleri Dağıtım Easları Yönergesi'nin 25'inci maddesi uyarınca uygun görüldüğü belirtilmektedir.

Rusya Federasyonu'nun Yasakları Kaldıran Kararnamesi Hk.

30 Kasım 2015 tarihli 1296 nolu Rusya Federasyonu Hükümeti Kararı ile ilgili yapılan değişikliklerin ve Rusya Federasyonu Hükümeti geçerliliği yitiren bir takım hukuki belgelerin tanımlanması hakkında 31 Mayıs 2017 tarihli 244 nolu "Türkiye Cumhuriyeti'ne ilişkin bazı özel ekonomik önlemlerin kaldırılması hakkında” Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından alınan ve yayımlanan karar ekte yer almaktadır.

AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ HER ZAMAN MİNNETLE ANACAĞIZ

YAŞANAN ELİM KAZA SONUCU ŞEHİTLİK MERTEBESİNE ULAŞAN AZİZ ŞEHİTLERİMİZE VE BU VATAN İÇİN CANLARINI FEDA EDEN TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLER, KEDERLİ AİLELERİNE VE BÜYÜK TÜRK MİLLETİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ. YARINLARIN DAHA GÜZEL OLMASI ADINA CANLARINI FEDA EDEN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ HER ZAMAN MİNNETLE ANACAĞIZ.

RF Moskova Gıda Sektörü Ticaret Heyeti Hk.

Moskova'da düzenlenen ve dünyanın önde gelen uluslararası gıda fuarları arasında yer alan “Word Food Moscow” fuarı ziyaretini de kapsayacak şekilde Gıda Sektörüne yönelik 10-15 Eylül 2017 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Moskova kentine bir Ticaret Heyeti Programı düzenlenecektir.

Sofralık Üzüm Kesim ve İhraç Tarihleri Hk.

Ekonomi Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü'nden alınan yazıda, seralarda yetişen Sofralık Üzüm Kesim ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu'nun, 22/05/2017 tarihinde bölgelerinde çeşitli seralarda (Mezitli, Kale, Kuyuluk, Eski Mezitli ve Silifke) yaptıkları incelemelerinin neticesinde serada yetiştirilen Sofralık Üzümlerden Yalova İncisi, Trakya İlkeren, Kardinal vb. erkenci çeşitlerinin gerekli olgunluğa ulaştığının tespit edildiği belirtilmekte olup, söz konusu ürünün çeşitlerinin Kesim ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu tarafından 25/05/2017 tarihinden itibaren kesimine ve ihracatına karar verildiği belirtilmektedir.