E-Ticaret Sitelerine Üyelikte Devlet Desteği

Sayın Üyemiz;

Türkiye İhracatçılar Meclisince, 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında, 2023 hedeflerimizle uyumlu olarak, tüm İhracatçı Birlikleri üyelerimizin yeni pazarlara açılmaları, mevcut pazarlardaki ihracatlarını artırmaları ve e-ticareti etkin ve verimli bir şekilde kullanmaları için e-ticaret sitelerine üyelik yoluyla katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, İhracatçı Birlikleri üyelerimizin dijital dönüşümüne katkı sağlanarak geleneksel ihracatın yanında e-ihracat ile hedef pazarlara erişimin kolaylaştırılması ve yine bu yolla dünyanın dört bir yanından ithalatçı firmaların ürün ve hizmetlerinize doğrudan ulaşabilmeleri için TİM tarafından 3 E-Ticaret sitesi ile anlaşma sağlanmış olup sözkonusu sitelere ilişkin bilgi ve başvuru prosedürü aşağıda sunulmuştur.

Bilgi ver gereği rica olunur.

 

İdris ÇEVİK

Genel Sekreter

EK : 2 Sayfa Bilgi Notu

E-Ticaret Siteleri ve Ücretleri

Turkishexporter.net (Kobi Uluslararası Tanıtım ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş)

Üyelik ücreti: 5.600.-TL, (Firma Maliyeti %20 1.120.-TL)

Telefon: 444 23 99

E-mail: info@turkishexporter.net

Alibaba.com (Türkiye Temsilcisi: MYMG Dijital Ticaret ve Yatırım A.Ş.)

Üyelik ücreti: 5.945.-TL (Firma Maliyeti %20 1.189.-TL)

Telefon: 0 212 709 69 64

E-mail: satis@e-glober.com

 

Kompass.com (Türkiye Temsilcisi: Kompass Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş.)

Üyelik ücreti: 5.944.-TL (Firma Maliyeti %20 1.188.-TL)

Telefon: 0 212 276 66 35 – 0 212 365 40 60

E-mail: kompass@kompass.com.tr

 

E-Ticaret Sitelerine Üyelik Başvuru Süreci

1- İhracatçı Birliği üyesi şirket, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından belirlenmiş olan üç e-ticaret sitesi arasından kendine en uygun olanını seçer.

www.alibaba.com

www.kompass.com

www.turkishexporter.net

Teşvik kapsamında şirketin sadece 1 (bir) e-ticaret sitesine üye olabilmesi esastır. Ancak şirketin, mahiyeti ve çalışma prensibi farklı olan diğer bir e-ticaret sitesine üye olması mümkündür. Bu kapsamda, Alibaba.com ve Turkishexporter.net aynı çalışma prensibine sahip e-ticaret siteleri olarak

kabul edilirken, Kompass.com rehber site olması nedeniyle bu iki siteden farklı bir özellik taşımaktadır. Pratikte şirketler en fazla iki e-ticaret sitesine üye olabilmektedir.

Sonuç olarak şirketlerin, Alibaba.com ve Kompass.com'a veya Turkishexporter.net ve Kompass.com'a birlikte üye olması mümkündür ancak Alibaba.com ve Turkishexporter.net'e birlikte üyelik söz konusu değildir.

 

 

Destekten faydalanabilmek için:

· Şirketin, üye olmak ve destekten faydalanmak istediği e-ticaret sitesine hâlihazırda üye olmaması gerekmektedir. Toplu üyelik projesinde, proje grubunda yer alan 250 ve üzerindeki firmalar, üyeliklerini Bakanlıktan gelen proje onayının ardından eş zamanlı olarak kullanabileceklerdir.

· Üyelikler onaydan sonra aktifleşecektir.

· Şirketin İhracatçı Birliği üyesi olması gerekmektedir.

· Şirketin TTK. Madde 124'te belirtilen ticaret şirketleri arasında yer alması, yani adi şirket olmaması gerekmektedir. (Ticaret şirketleri; kollektif, komandit, anonim, limited ve kooperatif şirketlerden ibarettir.)

· Şirket, Turquality ve Marka Desteğinden faydalanmamış olmalıdır.

· Şirket, hizmet sektöründe faaliyet göstermemelidir.

2- Şirket, seçmiş olduğu e- ticaret sitesi ile iletişime geçerek, paket içerikleri hakkında detaylı bilgiyi edinir, üyelik formunu doldurur ve üyelik ücretinin %20'sine tekabül eden katılım ücretini, TİM'in ilgili e-ticaret sitesi için belirlediği hesap numarasına yatırır. Şirket yapacağı tüm bu işlemler için doğrudan sitelerle iletişime geçecektir, üyelik başvuruları Meclisimize yapılmamaktadır.

3- E-ticaret sitesi, gelen üyelik başvurularını konsolide hale getirerek bir şirket listesi hazırlar. Liste 250+ firmaya ulaştığında, gerekli kontrollerini yaparak detaylı şirket listesini TİM onayına gönderir.

250 şirketlik listenin oluşturulması için geçen zaman e-ticaret sitesinin şirketlere ulaşmak için geliştirmiş olduğu stratejilere bağlı olarak 15 - 45 gün arasında sürmektedir. Bu süreçte şirketlerin yapması gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

 

4- TİM'e ulaşan listede yer alan şirketlerin İhracatçı Birliklerine üyelik durumları kontrol edilir.

Ödemesini yapmış olan İhracatçı Birliği üyesi firmalar TİM tarafından onaylanır.

5- Kontrol sonrasında, nihai liste gerekli başvuru formlarıyla birlikte Bakanlık onayına gönderilir.

6- Bakanlık onayının ardından en geç 2 hafta içerisinde proje grubunun üyelikleri başlatılır.