TÜRKİYE YAŞ MEYVE SEBZE SEKTÖRÜ İHRACATINDA YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ MASAYA YATIRILDI

Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve Narenciye Tanıtım Grubu ile birlikte Sn. Ekonomi Bakanımız Nihat ZEYBEKÇİ'yi makamında ziyaret etmiştir.

Söz konusu toplantıda Sn. Ekonomi Bakanımız Nihat ZEYBEKÇİ'ye yaş meyve sebze sektöründe yaşanan sorunlar aktarılarak çözüm önerileri hakkında bilgi verilmiştir. Toplantıda Ülkemizin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alan Yaş Meyve Sebze sektörünün potansiyeli ölçeğinde artış sağlaması için sorunların çözümü noktasında alınması gereken önlemler ve destekler görüşülmüştür.

Sektörde yaşanan sorunların aktarıldığı toplantıda, 2017 yılında sektörün 2023 hedeflerine uygun ihracat artışı sağlayabilmesi konusunda destek sözü alınması sektör temsilcilerini oldukça mutlu etmiştir. Önümüzdeki haftalarda Rusya Federasyonu'na yönelik tüm ürünlerdeki kısıtlamaları da kaldırılacak olması yönündeki olumlu görüşmeler de sektör ihracatına 2017 yılında büyük katkı sağlayacağı sektör temsilcileri tarafından dile getirilmiştir. 29.12.2016 tarihi itibariyle 3.549.664 TON karşılığı 1.968.832.748 $ tutarında net döviz girdisi sağlayan sektör ihracatında bir önceki yıl dönemine göre miktarda % 8 artış görülmesine rağmen, değer tutarda -%5 düşüş yaşanmıştır. Yaşanan bu gelişmeler ve Sayın Bakanımızın da sektör sorunları ile yakinen ilgilenmesi önümüzdeki yıl yaş meyve sebze ihracatının önemli artış olarak yansıyacaktır.

 

Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı