TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: 3. İpekyolu İşadamları Zirvesi, 500 milyar dolar ihracat hedefimize büyük katkısı olacak

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ankara'da bulunan Trabzonlular Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, TTSO Genel Sekreteri Hakan Gürhan ve DKİB Genel Sekreteri İdris Çevik Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'yi makamında ziyaret etti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yapılan görüşmede TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 17-19 Ekim 2014 tarihleri arasında Trabzon'da yapılacak olan 3. İpekyolu İş Adamları zirvesi hazırlık çalışmaları hakkında sunumda bulundular. Karşılıklı fikir alış verişinde bulundular. 21 ülkenin devlet adamları, üst düzey bürokratlar ve işadamlarının davet edildiği zirvenin Türkiye'nin İpekyolu ülkeleri pazarında ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını dile getirildi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Trabzon heyetini yaptığı kabulde, Türkiye'nin gösterdiği ekonomik performansla dünyanın en büyük 16., Avrupa'nın en büyük 6. ekonomisine yükseldiğini dile getirdi.

TİM Başkanı Büyükekşi, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi bulunan Türkiye'nin bu rakamı aşabileceğine işaret etti. Bu kapsamda, İpekyolu ülkelerini kapsayan 21 ülkenin başta devlet adamları olmak üzere üst düzey bürokratlar ve işadamlarının Trabzon'da 3. İpekyolu İş Adamları Zirvesi için buluşmasının Türkiye için yüksek önem taşıdığını söyledi. Büyükekşi " Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) olarak Trabzon'da düzenlenen İpekyolu İş Adamları zirvelerini destekliyoruz.. Bu yıl 17 – 19 Ekim tarihlerinde 3. kez yapılacak olan zirvenin başarılı geçmesi arzu ediyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz. .İhracatımıza yapacağı katkı nedeniyle  zirveyi destekliyoruz. Zirve, hedef pazarlarımızdan biri olan İpekyolu ülkeleri arasında yerimizi almak için önem taşıyor. Üretimde ve ihracatta katma değeri artıracağız. Sahip olduğumuz ekonomik gücü daha da yükselteceğiz. Dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline geleceğiz.” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 3. İpekyolu İş Adamları Zirvesi'nin, bölgenin istikrarı ve barışına da katkı vereceğini sözlerine ekledi.