TRABZON'UN TATLARI DUBAİ'DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Ekonomi Bakanlığımızın koordinatörlüğü ve Birliğimiz organizasyonunda yürütülen "Trabzon Gıda Kümesi - Trabzon İli Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların İhracata Odaklanması” Projesi kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız ile uluslararası gıda sektörünün en önde gelen buluşma noktası olan ve Dünyanın en büyük gıda fuarı olan "GULFOOD DUBAİ 2014” fuarına ziyaret gerçekleştirilerek inceleme ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

Neden Dubai:

Öncelikle Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve genel olarak Körfez Bölgesi'nin en önemli ticaret merkezi. Bunun yanında toplam gıda ihtiyacının %82'sini ithalat yoluyla karşılıyor. Ayrıca, gerek lojistik, gerekse finansal altyapısı buna göre kurulmuş. İklim şartları sebebiyle tarım imkanları çok kısıtlı olan ve gıdada tamamen dışarıya bağımlı olan Bölge'nin ihtiyacı Dubai'ye geliyor ve buradan da re-eksport yoluyla diğer ülkelere ulaştırılıyor. Dolayısıyla, binlerce firma standı ve on binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve sadece BAE'den değil, tüm Körfez ülkelerinden alıcıların akınına uğrayan Gulfood Fuarı, Doğu Karadeniz Bölgesi gıda ürünlerini görücüye çıkarmak için oldukça iyi bir fırsat sunmuştur.

Programa katılan "Bayram Süt Mam. Meşrubat San. ve Tic. Ltd. Şti.” "Can Gıda ve İth.Mad.Tic.San.Ltd.Şti.” "Cirav Fındık Mamulleri Pazarlama San.Dış Tic. Ltd. Şti.” "Cirav Gıda San.İnş.Dış.Tic.Ltd.Şti.” "Çıtçıt Kuruyemiş Gıda San.Tic.Ltd.Şti.” "Fanus Gıda ve Organik Ürünler San.Tic.Ltd.Şti.” "Hilal Gıda Maddeleri San.İnş.Taah.ve Tic.Ltd.Şti.” "Kahvaltı Dünyası Amb.Hay.Nak.ve Gıda San.Tic.Ltd.Şti.” "Muhçuoğlu Gıda Tic. ve San. Ltd. Şti.” "Özer Gıda San. ve Dış.Tic.Ltd.Şti.” meyve suyu, pastacılık ürünleri, zeytin ve fındık yağı, kuruyemiş, bal, peynir ve tereyağı gibi bölgeye özgü ürünlerini ithalatçı, distribütör, market ve restoran tedarikçisi alıcılarıyla buluşmuşlardır.

Program dahilinde; 23 Şubat günü fuar ziyaret eden firmalarımız, fuar alanında potansiyel alıcılarla görüşmenin yanısıra, bu pazara hitap eden ürünler hakkında fikir sahibi olmuşlardır.

24 Şubat günü ise, üzerinde titizlikle çalışılan program kapsamında firmalarımız öncelikle "Bölgede İş Yapma Koşulları”na ilişkin bir bilgilendirme seminerine katıldılar. Dubai'de faaliyet gösteren Dubai-Türk İş Konseyi ortaklığından düzenlenen seminerde, dünyanın en büyük odalarından biri olan Dubai Ticaret Odası uzmanları ve Dubai'de hizmet veren Avukat Ali Çetinkaya'nın sunumları ile Dubai ve BAE pazarı hakkında bilgi sahibi olan firmalarımız, akabinde Dubai Ticaret Ataşelerimiz ile de bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunarak, Bölge ticareti hakkında bilgi alındı.

Seyahatin diğer bir etkinliği ise 24 Şubat günü öğleden sonra gerçekleştirilmiş olup, Fuar alanının içinde yer alan Novotel'de kendilerine ayrılan salonda Trabzonlu firmalarımız, kendileri ile birebir görüşme yapmak için daha önceden kayıt yaptıran alıcı firmalarla bir araya gelerek belli tedarikçi firmalarla ikili iş görüşmesi gerçekleştirmişlerdir.

Ayrıca; Dubai Tür İşadamları Derneği (TBC) tarafından düzenlenen ve Dubai'nin ve çevre ülkelerin önde gelen gıda firmalarının davet edildiği kokteyle katılan firmalarımız gıda tedarikçisi firmalarla görüşmeler yaparak iş bağlantıları sağlamışlardır.

Trabzon Gıda Kümesi açısından, dünya geneli rakiplerinin durumu, ürün trendleri, sektörde yaşanan gelişme ve ürün çeşitliliği, ambalaj ve sunum teknik ve teknolojileri, sektöre yönelik arge ve inovasyon gibi konularda önemli tecrübe sağlayan GULFOOD DUBAİ 2014 Gıda Fuarının; projede yer alan İlimiz firmalarına önemli kazanımlar sağladığı ve bu Bölge pazarına girme konusunda firmaları teşvik edeceğine inanmaktayız. Bundan sonraki süreçte program dahilinde Küme firmalarımızı farklı Ülke pazarlarına yönlendirmek amacıyla çeşitli pazarlama faaliyetlerimiz sürdürülecektir.

Bilgilerinize sunulur.

 

Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN
 
Yönetim Kurulu Başkanı

İlgili Fotoğraflar