İHRACATIN ŞAMPİYONLARI ARASINDA 2 ŞAMPİYON TRABZON'DAN..!

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımı ile 4 Haziran 2016 Cumartesi günü İstanbul'da yapılan Türkiye İhracatçılar Meclisinin 23 üncü Olağan Genel Kurul Toplantısında, 2015 yılında sektörlerinde en fazla ihracat gerçekleştiren firmalara plaketleri takdim edildi.  Toplam 25 sektörde en fazla ihracat gerçekleştirerek firmalar arasında Trabzon'dan 2 firma Türkiye ihracat şampiyonu oldu.  Geleneksel olarak her yıl Yaş Meyve Sebze sektörü ihracat şampiyonluğunu elinde bulunduran Trabzonlu firmamız Kalyoncu Şirketler grubu şirketlerinden ASYA GIDA NAKLİYAT VE TİC. LTD. ŞTİ. 2015 yılı ihracat birinciliği plaketini şirket ortağı Saffet KALYONCU 'ya Başbakan Yardımcımız Mehmet ŞİMŞEK, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ ve TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ verdi.

 Yine Fındık ve Fındık mamulleri sektörünün 17 yıldan itibaren ihracat şampiyonluğunu sürdüren Trabzonlu firmamız OLTAN GIDA MADDELERİ İHRACAT İTHALAT VE TİC. A.Ş. 2015 yılı ihracat birinciliği plaketini şirket Müdürü Şükrü Güngör KÖLEOĞLU'na Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ ve TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ verdi. Daha sonra program kapsamında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Ülke ekonomisine yaptıkları bu önemli katıdan dolayı sektörlerinde birinci olan firmalara teşekkürlerini sundu. 

 Bir önceki yıl itibariyle (2015 yılı) Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren 13'üncü İli konumunda olan Trabzon ilimizden toplam 25 sektörden 2 ihracat şampiyonu çıkmasının, Trabzon'un bir dış ticaret kenti ve dünya kenti olduğunu teyit ettiği, bunun yanında dış ticarette kazanılan bu tecrübe ve kurumsal altyapı ile Trabzon ilinin çok önemli konumda olduğunu belirten DKİB Başkanı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN, Trabzon ihracatçısının göstermiş olduğu bu başarı ile gurur duyduklarını ifade etti.

 GÜRDOĞAN, ayrıca Trabzon'un iki ihracat şampiyonu çıkarması yanında, özellikle belli sektörlere de damgasını vurduğunu, yaş meyve sebze sektöründe sektör birinci ve ikincisinin peş peşe aynı Trabzonlu firmalarımız olan Kalyoncu grup firmamız olmasının (Yaş meyve sebze 2015 yılı ihracat birincisi Asya Gıda Nakliyat ve Tic. Ltd. Şti., ikincisi ise Kalyoncu Nakliyat ve Tic. Ltd. Şti. olarak aynı grup firmaları ardışık olarak 1 inci ve 2 inci olmuştur)   bunun açıkça teyit ettiğini ifade ederek,  hedeflerinin önümüzdeki yıllarda Trabzon'dan sektör şampiyonu firma sayısının artarak daha üst noktalara ulaşması olduğunu söyledi. Yaş meyve sebze sektörüne damgasını vuran Trabzon ilimizden, anılan sektörünün Türkiye geneli en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 firma içinde 1 inci, 2 inci, 6, 7 ve 8 inci firmalar Trabzonlu firmalardır.

 Bilgilerinize sunulur.                                                                

İlgili Fotoğraflar