TİM-TEB GİRİŞİMEVİ VE DKİB İŞBİRLİĞİNDE "GLOBAL PAZARLARA AÇILMAK SEMİNERİ"

TİM-TEB Girişim Evi kapsamında dış ticarete henüz başlamamış veya mevcut dış ticaret faaliyetlerini geliştirmek isteyen teknolojik firmalar ve girişimciler için "Global Pazarlara Açılmak” gerçekleştirilecektir.

  • İşletmelerde Uygulanabilir Stratejik Dış Ticaret planı hazırlanması ve Yönetimi
  • Temel Dış Ticaret Bilgileri, Kavramlar, Terimler
  • Dış Ticarette Taşıma Türleri ve Uluslararası Teslim Şekilleri
  • Dış Ticarette Ödeme Şekilleri ve Risklerin Minimizasyonu
  • Bilişim Sektöründe Dış Ticaret
  • Dış ticaret mevzuatı
  • Uluslararası sözleşmeler
  • Uyuşmazlıkların giderilme yöntemleri

konularının anlatılacağı eğitim 31 Ekim'18 Çarşamba günü 13.30 - 17.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Dış ticaret ile dünya pazarlarından pay alarak satış, kar ve rekabet gücünü artırmayı hedefleyen tüm girişimciler ücretsiz eğitime davetlidir.

Eğitime katılım sağlamak isteyen ihracatçılar, temsilci üyeleri ve girişmciler aşağıda yer alan tabloya göre bilgilerini DKİB Genel Sekreterliğimize ait 0462 326 94 01 nolu faks veya  sgumuskaya@dkib.org.tr  olarak kayıtlı e-posta adresine iletebileceklerdir.

 

Eğitim Yeri : Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği

BAŞVURU FORMU

Firma Adı Ad Soyad E Posta Telefon
       

Tarih: 31 Ekim'18 Çarşamba

Saat: 13:30 – 17:30

EĞİTMEN: Sn. Muteber BOZTEMUZ 

Özgeçmiş:

"Muteber Boztemur 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. Akbank Kayseri Şubesi Kambiyo servisinde başlayan dış ticarete ilgisi devam etmektedir. İC Şirketler Grubu şirketlerinde görev aldığı dönemler arasında 6 yıl Amerika Birleşik Devletleri Utah Eyaletinde yaşamış ve incelemelerde bulunmuştur. Ankara Dünya Ticaret Merkezi ve Girişim Eğitim Danışmanlık Merkezi'nde, dış ticarette başarının, bireyselin yanında kurumsal eğitimle gerçekleşeceği inancıyla eğitim ve danışmanlık projeleri geliştirmiş ve uygulamıştır. Bu projeler arasında ayrıca, uluslararası ticari heyet organizasyonları, uluslararası kongre ve fuar katılımları, match-making toplantıları da yer almıştır.

Eğitim konuları arasında temel dış ticaret bilgileri, teslim ve ödeme şekilleri, sigorta, gümrük ve kambiyo işlemleri, akreditif okuma, dış ticaret mevzuatı, uluslararası kültürel farklılıklar, uluslararası sözleşmeler, müzakere teknikleri ve uyuşmazlıkların giderilme yöntemleri, uluslararası pazar araştırmaları bulunmaktadır. Ayrıca dış ticarete kurumsal bakılabilmesini sağlamak amacıyla Girişim Merkezi'nin 'İş Planı'ndan esinlenilenerek geliştirilen 'Dış Ticaret Planı', 'Firma Dış Ticaret Analizi' ile eğitim ve danışmanlık faaliyetleri içiçe sürdürülmektedir.

Muteber Boztemur, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri için yeni hizmet modellerinin oluşturulması ve uygulanmasında görev almıştır. Bu tür çalışmaları arasında eşleştirme desteği modellemesi, sektörel kümelenmeler için uluslararası pazar araştırmaları yer almaktadır

Farklı sektörlerde çok sayıda işletmede eğitim ve danışmanlık veren Boztemur, çeşitli kurumların eğitmen ve danışman havuzlarında yer almakta ve çalışmalarını 2007'den bu yana bağımsız olarak sürdürmektedir.

  • Muteber Boztemur, Girişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi tarafından hazırlanan ve uygulanmakta olan TEB KOBİ Akademi Kurumsal Gelişim Programı ve TEB KOBİ Danışmanı Yetiştirme programlarının dış ticaret ile ilgili tasarımında yer almış, devam eden uygulama çalışmalarında aktif olarak hizmet vermektedir.”