2014/19 Genel Sirküler

SİRKÜLER (2014/06)

 

  1. Türk Eximbank İhracat Kredileri;
  2. World Food Moskow 2014 Milli Katılı Organizasyonu;
  3. Ürdün Ticaret Heyeti;
  4. TMO Mamul Madde İhracatı Karşılığı Mısır Satışı;
  5. TMO Mamul Madde İhracatı Ekmeklik Buğday Karşılığı Satışı;
  6. Türkiye-Kenya İş Konseyi Ortak Toplantısı;
  7. Tayvan Pazarında Karşılaşılan Sorunlar;
  8. Kolombiya / Korunma Önlemi Soruşturmaları;
  9. Kırmızı, Yeşil Reçeteli Ve Kontrole Tabi İlaçların Gürcistan'a Getirilmesi Hakkında Önemli Duyuru ;
  10. Dış Ticaret Talepleri;

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

 

İdris ÇEVİK
 
Genel Sekreter

 

 

1

TÜRK EXİMBANK İHRACAT KREDİLERİ

 

Kısa vadeli Türk Lirası faiz oranları ile ilgili olarak Türk Eximbank'tan almış olduğumuz 31/03/2014 tarih 374 sayılı yazı ilgilenecek üyelerimiz için ilişikte yer almaktadır.

Ekler: Eximbank Duyuru

 

 

2

WORLD FOOD MOSKOW 2014 MİLLİ KATILI ORGANİZASYONU

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan 31/03/2014 tarih 3229 sayılı yazıda; Moskova/Rusya Federasyonu'nda, 15-18 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan World Food Moscow 2014 (WFM) Uluslararası Gıda İçecek Fuarı'ın Milli Katılım Organizasyonu'nun Genel Sekreterliklerince gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Bu Kapsamda; sözkonusu fuara katılmak isteyen firmalarımızın 30.04.2014 Çarşamba günü mesai bitimine kadar aşağıda yer alan iletişim bilgilerinde ayrıntılı bilgi alarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

Fuarlar, Tanıtım ve Dış İlişkiler Şubesi

Özem Hancı / Ayşe Ekinci

Telefon : 0.212.454 07 47 / 454 06 89

E-posta : fuar@iib.gov.tr

 

 

3

ÜRDÜN TİCARET HEYETİ

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden almış olduğumuz 01/04/2014 tarih 649 sayılı yazıda; Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ başkanlığında, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisleri organizasyonunda, 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde Ürdün'e yönelik bir ticaret heyeti programı gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü belirtilmekte olup, heyet ziyareti kapsamında, Ürdün'deki (özellikle Akabe'deki) yatırım imkanlarının Türk işadamlarına yerinde tanıtılmasının planlandığı ve sözkonusu ticaret heyeti organizasyonu ile eş zamanlı olarak, Türkiye, Ürdün Ortaklık Konseyi I. Dönem Toplantısının Sayın Bakanımız Nihat ZEYBEKCİ ile Ürdün Sanayi Ticaret ve Tedarik Bakanı Dr. Hatem Halawani eşbaşkanlıklarında Amman'da gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda; başta mobilya, yapı malzemeleri, yat ve tekne üretimi ve lojistik sektörleri olmak üzere Ürdün'de yatırım ve ticaret yapmak ve sözkonusu ticaret heyetine katılmak isten üyelerimizin en geç 14 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 16:00'ya kadar Genel Sekreterliğimize bildirmesini gerekmektedir.

 

 

 

4

TMO MAMUL MADDE İHRACATI KARŞILIĞI MISIR SATIŞI

 

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nden almış olduğumuz; 01/04/2014 tarih 3793 sayılı yazıda; Kuruluşları stoklarında bulunan mısırın mamul madde ihracatı sonrası satışa verileceğine ilişkin duyuru ekte sunulmuştur.

 

Ekler: TMO Mısır

 

 

5

TMO MAMUL MADDE İHRACATI KARŞILIĞI EKMEKLİK BUĞDAY SATIŞI

 

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nden almış olduğumuz; 01/04/2014 tarih 3773 sayılı yazıda bahse konu Kuruluşları stoklarında bulunan 166.263 ton ekmeklik buğdayın mamul madde ihracatı sonrası satışa verileceğine ilişkin duyuru ekte sunulmuştur.

 

Ekler: TMO Buğday

 

 

6

TÜRKİYE-KENYA İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI

 

Türkiye İhracatçılar Meclisinden almış olduğumuz 31/03/2014 tarih ve 179-642 sayılı yazıda; DEİK Türk - Kenya İş Konseyleri tarafından, Kenya Cumhurbaşkanı Sayın Uhuru Kenyatta'nın ülkemize düzenleyeceği resmi ziyaret vesilesiyle, 9 Nisan 2014 Çarşamba günü, İstanbul Hilton Otel'de, 09:00 ile 16:00 saatleri arasında düzenlenecek olan Türk – Kenya İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenleneceği bildirilmektedir.

 

Bu kapsamda sözkonusu etkinliğe katılmak isteyen firmalarımızın en geç 07 Nisan 2014 tarihine kadar aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ayrıntılı bilgi alarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

DEİK

Telefon : 0212.339 50 05

Eposta : afrikabolgesi@deik.org.tr

 

 

7

TAYVAN PAZARINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden aldığımız 02/04/2014 tarih 651 sayılı yazıda; Tayvan Ekonomik İlişkiler Bakanlığı Dış Ticaret Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Cynthia KIANG tarafından 21-23 Nisan 2014 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmesinin öngörüldüğü ifade edilmekte olup, sözkonusu ziyarete yönelik hazırlık çalışmalarında yararlanılmak üzere, ihracatçılarımızın bahsekonu ülke pazarında karşılaştığı sorunlar ve anılan ziyaret esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin bir bilgi notu talep edilmektedir.

Bu çerçevede, verilecek cevaba esas teşkil etmek üzere sözkonusu ziyaret esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususların en geç 10 Nisan 2014 Perşembe günü saat 16:00'a kadar Genel Sekreterliğimize iletilmesini önemle bilgilerinize sunarız.

 

 

8

KOLOMBİYA / KORUNMA ÖNLEMİ SORUŞTURMALARI

 

Ekonomi Bakanlığımızdan almış olduğumuz 03.04.2014 tarih ve 120002730 sayılı yazıda; Kolombiya tarafından "Demir ve Alaşımsız Çelikten L. Şeklinde Profiller” (7216.21), "Demir veya Alaşımsız Çelikten Profil ve Borular” (7214.91 ve 7216.50) ve "Demir veya Alaşımsız Çelikten Filmaşin ve İnşaat Demiri” (7213.10 ve 7214.20) ithalatine ilişkin 3 ayrı korunma önlemi soruşturmalarının önlemsiz şekilde kapatıldığı bildirilmektedir.

 

 

9

KIRMIZI, YEŞİL REÇETELİ VE KONTROLE TABİ İLAÇLARIN GÜRCİSTAN'A GETİRİLMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU ;

Ülkemizde kırmızı, yeşil reçetelerle ya da kontrole tabi ilaç kategorisinde satılan ilaçlarla (örnek: Lyrica, Suboxone vb.) Gürcistan'a gelinmesi ve ilaçların Gürcistan sınır kapılarında üzerinizde, aracınızda bulunması halinde hakkınızda Gürcü makamlarınca yasal işlem yapılacağını, hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacağınızı tekrar hatırlatmak isteriz.

Bu tür ilaçların beraberinizde Gürcistan'a getirilmesi zorunlu ise, önceden Gürcistan'ın Sınır Kapısı Gümrük Müdürlüğüne bilgi verilmesi, reçetenin örneğinin ve İngilizce çevirisinin (reçetede kişinin adı, soyadı, cinsiyeti, yaşı, teşhisi, narkotik ve/veya psikotrop maddenin ticari ve menşe ismi, dozajı, hap ve ampul sayısı, kullanışı ve tedavi süresi hakkında bilgi yer alacaktır), reçeteyi veren doktorun lisansının İngilizce çevirisinin, reçetenin ve doktor lisansının gerçek olduğunu teyit eden imzalı ve mühürlü bir belgenin (belgede yetkili makamın ismi, adresi, irtibat kişi, telefonları bulunacaktır) kişinin beraberinde bulunması gerekmektedir.

İlacı yüksek miktarda getirmeyiniz. Sadece kısa süreli kullanım için, reçetede belirtilen günlük kullanıma göre çok az sayıda getiriniz.

Bu tür ilaçlar Gürcistan'da uyuşturucu madde olarak piyasaya sürülebildiği için, Gürcü makamlarının bu tür ilaçlar konusunda yoğun tedbirler aldıklarını, yasal sürecin uzun sürdüğünü ve hapis cezalarıyla sonuçlanabildiğini belirtmek isteriz.

 

10

DIŞ TİCARET TALEPLERİ HAKKINDA BİLGİ;

 

En güncel dış ticaret taleplerine Ekonomi Bakanlığına ait www.ekonomi.gov.tr adresli web sitesi üzerinden http://www.ekonomi.gov.tr/dtmdistalep/login.cfm adresindeki Dış Talepler Bülteni başlığı altından birliğimize üye olduğunuz sicil no ve vergi numaranızla giriş yaparak ulaşabilirsiniz.