4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi

DOĞU KARADENİZ LEZZETLERİ DKİB TARAFINDAN DUBAİ'DE TANILDI

BATUM BAŞKONSOLOSU MAKBULE KOÇAK BİRLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Makbule KOÇAK, Birliğimizi ziyaret etti.Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN ve Başkonsolos Makbule KOÇAK, Trabzon ile Batum arasındaki sosyal ve kültürel ilişkilerin yanısıra lojistik ve dış ticaret ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundular.

FAS YAPI VE İNŞAAT MALZEMELERİ ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU (TRABZON)

Trabzon ilimiz ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesi ve Bölge iş insanlarımızın alternatif potansiyelli pazarlara yönlendirilmesi amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; T.C. Ticaret Bakanlığımız koordinatörlüğünde, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Arsin Organize Sanayi Bölgesi ortak organizasyonunda Fas'lı iş adamları Trabzon'a davet edilerek Yapı ve İnşaat Malzemeleri sektöründe bir alım heyeti programı gerçekleştirilecektir.

AZERBAYCAN YEŞİL KORİDOR UYGULAMASI 1 ŞUBAT 2019 İTİBARİYLE YÜRÜRLÜKTE

Dışişleri Bakanlığı'nın yazısına atfen Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Azerbaycan gümrüklerinde gerçekleştirilen reformların bir parçası olarak hazırlanan "Yeşil Koridor" sisteminin tanıtım etkinliğinin 24 Aralık 2018 tarihinde düzenlendiği, konuya ilişkin olarak Bakü Ticaret Müşavirliği tarafından iletilen bilgi notunda ise 1 Şubat 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğinin bildirildiği belirtilmektedir.

GÜRCİSTAN İNŞAAT MALZEMELERİ MEVZUATINDA ÖNEMLİ DÜZENLEMELER YAPILDI

Gürcistan'da inşaat malzemeleri (çimento /GTİP: 2523, inşaat demiri /GTİP: 7214, plastik boru-hortum / GTİP: 3917, izole edilmiş teller-kablolar / GTİP: 8544) için 15 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilen teknik ve prosedürel sürece ilişkin olarak çıkan mevzuatın Türkçe ‘ye çevirisi ekli dosyalarda yer almaktadır.

TIM İHRACAT 2019 RAPORU & YENİ VİZYON, YENİ YOL HARİTASI

İhracatımızın İlk defa bir yol haritası oluyor... TİM Başkanımız Sn. İsmail Gülle' nin 22/01/2019 tarihinde basın mensupları aracılığı ile kamuoyu ile paylaştığı 5 G temalı 'İhracat 2019 Raporu' nun tamamına yandaki linkten sahip olabilirsiniz... https://bit.ly/2T5oPLe

KOBİ DEĞER KREDİSİ DETAYLARI BELİRLENDİ..

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK 10 Ocak 2019 tarihli açıklaması ile KOBİ'lere müjdeli haber verilerek mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkânı sağlamak amacıyla "KOBİ DEĞER KREDİSİ” adında yeni kredi paketi hazırlandığı duyurulmuştur.

TRABZON İLİNDE FAALİYET GÖSTEREN BİRLİĞİMİZ ÜYESİ FINDIK İHRACATÇISI FİRMALARIN 2018 YILI TÜRKİYE GENEL FINDIK İHRACAT SIRALAMASI

TRABZON MERKEZLİ MOBİLYA FİRMALARI ÖZBEKİSTAN PAZARINDAN UMUTLU

Trabzonlu mobilyacılar Özbekistan'da ilgi ile karşılandı.

GÜMRÜK MEVZUATI UYGULAMALARI VE CEZAİ HÜKÜMLER SEMİNERİ / 7-8 MART 2019

Birliğimizin 2019 yılı faaliyet programı çerçevesinde 7-8 Mart 2019 tarihlerinde "Dış Ticarette Gümrük Mevzuatı ve Cezai Hükümler”adı altında bölgemiz firmalarına yönelik 2 günlük bir semineri düzenlenmiştir.

ÇANAKKALE DESTANI'NIN 104. YILDÖNÜMÜ..

ÇANAKKALE DESTANI'NIN 104. YIL DÖNÜMÜNDE BAŞTA BAŞKOMUTAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI OLMAK ÜZERE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUZ.

KAĞITSIZ GÜMRÜK UYGULAMASI 30 NİSAN'DA BAŞLIYOR..

Ticaret Bakanlığımızca yürütülmekte olan "İhracatta Kağıtsız Gümrük Projesi " ile gümrük beyannamesine eklenen tüm belgeler ve beyanname işlemleri ile ilgili tüm talepler elektronik ortama alınmıştır. Bu kapsamda gümrük beyannamesine ekli belgeler gümrük idaresince hiç bir surette kağıt ortamında saklanmayacaktır.

KAĞITSIZ İHRACAT DÖNEMİ BAŞLADI

Kağıtsız İhracat dönemi ile ihracatçı, ihracat beyannamesi ve eklerini ofisinden verebilecek. İlave belge talebi sistem mesajıyla iletilecek. İhracatçı ilave taleplerini elektronik ortamda gönderebilecek.

KOBİ DEĞER KREDİSİ Detayları ve Başvuru Şartları Hk.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK 10 Ocak 2019 tarihli açıklaması ile KOBİ'lere müjdeli haber verilerek mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkânı sağlamak amacıyla “KOBİ DEĞER KREDİSİ” adında yeni kredi paketi hazırlandığı duyurulmuştur.

Azerbaycan'a Yönelik Tüm Taşımalarda Elektronik Ön Beyan Zorunluluğu

Uluslararası Karayolu Taşımacılar Birliği (IRU)'nden alınan bilgiye göre, 01.02.2019 tarihi itibariyle tüm taşımaların, Azerbaycan Cumhuriyeti gümrük bölgesine girişi öncesinde ilgili giriş idaresine elektronik ön beyanda bulunmasının zorunlu hale getirileceği bildirilmektedir.

Fas Yapı İnşaat Malzemeleri Alım Heyeti - İkili İş Görüşmeleri

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Arsin Organize Sanayi Bölgesi ortak organizasyonunda Fas'lı iş adamları Trabzon'a davet edilerek Yapı ve İnşaat Malzemeleri sektöründe bir alım heyeti programı gerçekleştirilecektir.

ÖNEMLİ!! Gürcistan'da 1 Mart 2019'da Yürürlüğe Girecek Gıda Mevzuatı ve Etikette Gürcüce Zorunluluğu Hk.

Gürcistan'da 01 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilen belirli gıda türleri için ekte yer alan mevzuat kapsamındaki teknik düzenlemelerin tanımladığı gereklilikler ile birlikte ürün etiketlerinin Gürcü dilinde yerleştirilmesi zorunluluğu getirilecektir.

YENİ !!! İhraç Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Süre Uzatımı Hk.

İHRACAT BEDELLERİNİN 180 GÜN İÇERİSİNDE TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ VE YÜZDE 80'İNİN BANKAYA BOZDURULMASI ZORUNLULUĞUNA İLİŞKİN SÜRE ALTI AY DAHA UZATILDI.

PATATES İTHALATINDA TARİFE KONTENJANI HK.

Patates ithalatına sıfır gümrük vergili 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı