CUMHURBAŞKANI İLE EKONOMİ ZİRVESİ

TİM'İN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I ZİYARETİNE DKİB TAM KADRO KATILDI

CUMHURBAŞKANI İLE EKONOMİ ZİRVESİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi liderliğinde, yaklaşık 450 ihracatçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ziyaret etti. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu üyeleri Başkan Ahmet Hamdi Gürdoğan ile birlikte ziyarete tam kadro katıldı. Ekonomi Ziyarette konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin dünyada yaşanan büyük iktisadi ve sosyal çalkantılara rağmen son derece iyi bir noktaya geldiğini söyledi. "Tarihsel meselelerin sonuçları tarihle ölçülür. 'İhracatımız düştü, pazar kaybettik' gibi cümleler milletlerarası meselelere kısa vadeli bakmanın körlüğü olur. Gözümüzü geleceğe ve geleceğin getireceklerine dikmek ve bakış açımızı uzun vadeli kurmak durumundayız” diye konuşan Büyükekşi, Türkiye'nin potansiyelinin çok daha güçlü bir biçimde açığa çıkacağını vurguladı.

TÜRKİYE'DE KRİZ YOK

Büyükekşi, Türkiye ekonomisinin temel meselesini dövizdeki artış, enflasyondaki kısa vadeli yükseliş gibi göstermenin doğru olmadığına dikkat çekerek, "Buradan kriz senaryoları üretenler bilsinler ki, Türkiye ekonomisi krizde değil… Ve dahi ekonomimizin asıl sorunu, kısa vadeli spekülatif ataklara dayalı küçük titreşimler değil” dedi. Katma değer artışının yavaşlığının tek başına devlet ya da hükümetler olmadığını söyleyen Büyükekşi, "Bundan hepimiz sorumluyuz. Bu yüzden katma değeri artırmanın 4 ana yolu inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markalaşma konusunda var gücümüzle çalışıyoruz. Son 12 yılda ihracatımız büyük aşama kaydetti. 36 milyar dolardan 158 milyar dolara yükseldi. İhracatçılarımız artık 500 milyar doları telaffuz eder hale geldi” diye konuştu.

Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı; 3-4-5 Aralık'ta İstanbul'da düzenlenecek İnovasyon Haftası etkinliğine davet etti. "2023 İhracat Stratejimiz, himayelerinizde devlet stratejisi haline gelmişti. Şimdi sıra 2023 İnovasyon Stratejisi'nde” diye konuşan Büyükekşi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye hükümete teşekkür etti.

İHRACATÇILARIMIZ DÜNYAYI KÜRESEL KÖY HALİNE GETİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin tüm üyelerine, bugüne kadar gösterdikleri başarı ve ülkemizin gelişmesine yaptıkları katkılar için teşekkür etti. Şu anda dünya genelinde 239 ülke veya bölgeye ihracat yapıldığını vurgulayan Erdoğan;

"Dün elinde çantası ile "Bismillah” deyip yola çıkan ihracatçılarımız, bugün dev tır filolarıyla, gemilerle, uçaklarla dünyayı hakikaten küresel bir köy haline getirmiş durumda. Gittiğim her ülkede arkadaşlarımızı gördüğümde iftihar ediyorum. Kurlarda son dönemde yaşanan değişimi, ihracatçılarımızın en kısa zamanda fırsata dönüştüreceğine inanıyorum. Bu büyük başarı hikâyesinden dolayı, şahsım ve milletim adına her birinize şükranlarımı sunuyorum” dedi. Erdoğan, ihracatçılarda 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi sözünü tutma yönünde gayret ettiğine ilişkin karalılığı gördüğünü belirterek, bu çabaları için de TİM'e şükranlarını sundu.

İlgili Fotoğraflar