BİRLİĞİMİZ ORGANİZASYONUNDA AVRASYA BİRLİĞİ ZORUNLU EAC SERTİFİKASI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ..

 RUSYA FEDERASYONU ÖNDERLİĞİNDE KURULAN AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ ÜLKELERİNE İHRACATTA EAC SERTİFİKASININ ÖNEMİ

KONULU  BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ..

1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe giren Rusya, Kazakistan, Belarus ve Ermenistan'ın üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliğine ilişkin olarak; daha önce Rusya'ya yapılan ihracatlarda istenilen GOST-R Uygunluk Belgesi 15 Mart 2015 tarihinde yürürlükten kaldırılmış ve Avrasya Birliği Sertifikası ve Deklarasyonu olarak adlandırılan EAC Gümrük Birliği belgesi yürürlüğe girmiştir. Özellikle tekstil, tekstil ürünleri, ayakkabı, çocuk giyim ürünleri, gıda, et ve süt ürünleri, meyve sebze suları vb. gibi ürünlerin söz konusu EAC belgesi olmadan gümrükten geçmesi ve mağazalarda satılması mümkün değildir. Alınan bu belge Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve diğer Türki Cumhuriyetler tarafından tanınmaktadır.

Bilindiği gibi Rusya Federasyonu 2000 yılı başlarında, ihracat yapan firmalardan GOST-R adı altında kalite sertifikası talep etmekte idi. Kurulan Avrasya Birliği doğrultusunda yapılan bahsekonu düzenlemeye göre, Rusya'ya yapılan ihracatta bazı ürünler için istenilen GOST-R Uygunluk Belgesi, 15 Mart 2015 tarihinde yürürlükten kaldırılarak Avrasya Birliği Sertifikası olarak adlandırılan "EAC Gümrük Birliği Sertifikası” yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten sonra teknik düzenleme şartlarına uygunluğu onaylanmamış ürünler, gümrük birliği alanında dolaşıma izin veren "tek işaret” ile işaretlenemeyecek ve pazara sunulamayacaktır.

Bu nedenle, konunun ivedi ve önemli olmasından hareketle, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz tarafından 3 Nisan 2015 Cuma günü  ECOCERT Denetim ve Belgelendirme Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Nurhan AYDIN'ın sunumuyla  "EAC Gümrük Birliği Sertifikası Bilgilendirme Semineri” düzenlenmiştir.

Bahsekonu seminerde; "Her geçen yıl kalite politikası hızla artmış markalaşma adına ülkeler ihracat belgelerine daha da önem göstermeye başlamıştır. Eski adı ile GOST-R yeni adı ile EAC Rusya sertifikası bizdeki TSE gibi ürünlerinizi belgelendirilmeden Rusya Federasyonu Kazakistan Beyaz Rusya gibi ülkelere ihracat yapamayacağınızın göstergesidir. Bu nedenle, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan ve Beyaz Rusya tarafından kurulan Avrasya Birliği tarafından bu ülkelere yapılacak ihracatlarda zorunlu tutulan bir belge olan EAC Belgesi'nin detaylı bir şekilde ele alınmasının, bunun yanında zorunlu uygulamalar hakkında ilgili kesimlerin bilgi sahibi olmalarının ihracatın sorunsuz ve kesintisiz devam etmesi için büyük önem arz etmekte olduğu" vurgulanmıştır. Ayrıca, EAC Kanun düzenlemeleri Gost-R sertifikası iptali, EAC Gümrük Birliği Sertifikası uygulamalaı, EAC Gümrük Birliği Deklarasyonu, Onay Mektupları, Yangın Sertifikaları, Sertifika olmadığı takdirde firmaların hangi durumla karşılaşabileceği gibi konuların anlatıldığı seminer, soru - cevap kısmı ile son bulmuştur.