2022/289 Sektörel Ticaret Heyeti Programı

Sayın Üyemiz,

Malumları olduğu üzere Ülkemiz ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ikili ve ticari alanda özellikle son dönemde çok olumlu gelişmeler sağlanmıştır. Diğer taraftan 20-24 Şubat 2023 tarihlerinde Dubai'de düzenlenecek ve alanında dünyanın en büyük fuarlarından biri olma özelliğine sahip Gulfood 2023 Fuarı da Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenmektedir.

Bu bağlamda, bölgemizde Gıda Sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmalarımızdan gelen yoğun talepler Genel Sekreterliğimizce değerlendirilmiş olup, üye firmalarımız için potansiyel Pazar niteliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri'ne 5973 sayılı “İhracat Destekleri Hakkında Kararı” kapsamında 19-22 Şubat 2023 tarihleri arasında bir Sektörel Ticaret Heyeti (STH) Programı düzenlemesine karar verilmiştir.

5973 sayılı “İhracat Destekleri Hakkında Karar” kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığımızın onaylarına sunulacak bahse konu STH Programı için TİM ile Bakanlığımızın değerlendirmeleri ve onayları durumunda STH Programı %50 destek kapsamında Birliğimizce organize edilecektir.

Bu çerçevede, söz konusu STH Programına katılmak isteyen iş adamlarımızın ulaşım, konaklama, transfer, salon kirası, PR, tercümanlık hizmetleri, tanıtım ve organizasyon giderlerinin %50'si devlet desteği kapsamında olup, katılımcı başına ödenecek tahmini tutar (devlet desteği dışındaki) 2.400 $ olmakla birlikte, net rakam katılımcı firmalarımıza bilahare bildirilecektir.

Planlanan STH Programımız için, uçak/otel fiyatlarının sürekli artması diğer taraftan katılımcı firma sayısının kısıtlı olması nedeniyle söz konusu heyete katılmayı düşünen iş adamlarımızın en geç 16 Aralık 2022 mesai bitimine kadar ekte yer alan başvuru formu ve ekli evrakı hazırlayıp Genel Sekreterliğimize ibraz etmeleri gerekmektedir.

Diğer taraftan STH başvuru ve devlet desteği için, firmaların Destek Yönetim Sistemine (DYS) kayıtları (künye kaydı) zorunludur. Bu çerçevede, DYS kaydı bulunmayan firmalarımızın ekte belirtilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayıp (bütün evrakların önden hazırlanıp sonmezkaraca@dkib.org.tr – selimkoktas@dkib.org.tr eposta adresimize gönderilmesi, Genel Sekreterliğimizce gerekli kontrollerin yapılması ve varsa eksikliklerin tamamlatılması akabinde künye kayıt işlemi gerçekleştirilecektir) en geç 16 Aralık 2022 mesai bitimine kadar Genel Sekreterliğimize sunulması gerekmektedir.

Bilgileri ve gereğini önemle rica ederim

Ekler: 1- Program (1 Syf)

          2- STH Heyet Organizasyonu ile ilgili önemli hususlar (1 Syf)

          3- Başvuru Formu ve Ekli Evrak (2 Syf)

          4- DYS Künye Kaydı İçin Gerekli Evraklar (2 sayfa)