Sayı

:

91243702-TİM.DKİB.GSK.2018/10015-10052

Trabzon, 13/07/2018

       

Konu

:

GENEL SİRKÜLER (2018-29)

SİRKÜLER (2018/29)

1. Malezya STA Tanıtım Faaliyetleri Hk.

2. Çin'e Gönderilecek İhracat Yüklemelerde Çin Gümrüğünün Yeni Uygulamaları Hk.

3. Vietnam'a Bitkisel Ürün İhracatı Hk.

4. Rusya İkili Geçiş Belgeleri Hk.

5. Peru & Ekvador Ticaret Heyeti (14-19 Ekim) Hk.

6. CIFF 2019 Fuarı Hk.

7. Dış Ticaret Talepleri;

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

 

e-imzalıdır

İdris ÇEVİK

Genel Sekreter

1

Malezya STA Tanıtım Faaliyetleri Hk.

Ekonomi Bakanlığından alınan bir yazıda, ülkemizin Asya- Pasifik Bölgesi'nde Güney Kore'nin ardından ikinci, Güney Asya Bölgesi'nde ise ilk Serbest Ticaret Anlaşması (STA) olma özelliğini taşıyan Türkiye – Malezya STA'sı 17 Nisan 2014 tarihinde Ankara'da imzalandığı ve 1 Ağustos 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği ifade edilmektedir.

 

Anılan STA'nın yürürlüğe girişinin akabinde Malezya'ya ihracatımızda demir-çelik ürünleri başta olmak üzere bazı kalemlerde ciddi artış yaşadığı, ayrıca ihracatımızın ürün bazında çeşitlendiği görülmektedir. Ancak bu artışın ve çeşitlenmenin STA ile kazanılan pazara giriş avantajımızın tam kullanılması halinde daha da artabileceği, bu sebeple söz konusu Anlaşma ile elde edilen avantajların ihracatçılarımıza daha detaylı şekilde aktarılması gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda; hazırlanmış STA bilgi notu ekte sunulmuş olup, ihracatçılarımızdan talep olması halinde sözkonusu STA'ya ilişkin daha fazla bilgi Genel Sekreterliğimizden temin edilebileceği gibi konuyla ilgili tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilebilecektir.

EK: STA Bilgi Notu

2

Çin'e Gönderilecek İhracat Yüklemelerde Çin Gümrüğünün Yeni Uygulamaları Hk.

 

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği(UTİKAD)'Den alınan bir yazıda, 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük İdaresi tarafından, Çin' gönderilen tüm yüklemelerde, ülkelere göre belirlenmiş bazı yeni bilgilerin konşimentoya yazılması zorunluluğu getirildiği belirtilmektedir.

Söz konusu yazıda devamla, Çin Gümrüğü'nün hassas olarak takip ettiği konu dahilinde Türkiye'den Çin'e deniz veya havayoluyla yapılacak ihracat gönderilerinde, gönderici ve alıcı firmaların MERSİS numarası ve ticaret sicil numaralarının konşimentolara yazılma zorunluluğunun bulunduğu, bilgilerin eksik olması veya hiç olmaması durumunda yüklerin Çin deniz ve havalimanlarından çekilmesine izin verilmeyerek ek kontrollere tabi tutulabileceği ve gümrük cezası uygulanacağı hususlarının Çin Gümrüğü tarafından bildirildiği, bu kapsamda Çin'e ihracat yapacak firmalarımızın konuya gerekli hassasiyeti göstermesi ile çalıştıkları taşımacılık ve lojistik firmalarına gerekli bilgileri zamanında iletilmesini önem arz ettiği ifade edilmektedir.

3

Vietnam'a Bitkisel Ürün İhracatı Hk.

Bilindiği üzere, ülkemizden Vietnam'a yaş ve kuru meyveler ile kuruyemiş ürünleri ihracatına ilişkin olarak ülkemizin söz konusu ülkeye bitkisel ürün ihraç etmesine izin verilen ülkeler listesine dahil edilmesine yönelik faaliyetler 2016 yılının Ekim ayından bu yana devam etmektedir.

Bu kapsamda, konuya ilişkin olarak Hanoi Ticaret Müşavirliğimizden Bakanlığımıza intikal eden ve bir örneği ilişikte yer alan yazıda; Vietnam Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığından alınan 25 Haziran 2018 tarihli notaya atıfla, ülkemizin mezkur listeye dahil edildiği ifade edilmektedir.

4

Rusya İkili Geçiş Belgeleri Hk

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, 2018 yılında Türk taşımacılarında kullanılmak üzere Rusya makamlarından temin edilen 1.500 adet Rusya ilave geçiş belgelerinden 600 adedinin Temmuz ayı, 600 adedinin Ağustos ayı, 100'er adedinin ise Eylül, Ekim, Kasım ayları için Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi çerçevesinde kullanıma açılmasının mezkur Yönerge'nin 25'inci maddesi gereğince uygun görüldüğü bildirilmektedir.

5

Peru & Ekvador Ticaret Heyeti (14-19 Ekim) Hk.

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Meclisimiz organizasyonu ve THY işbirliği ile 14-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Peru Cumhuriyeti ve Ekvator Cumhuriyeti'ne yönelik bir Ticaret Heyeti düzenlenecek olup başkentler Lima ve Kito'yu kapsayacak söz konusu organizasyonda Türkiye – Peru ve görüşmelerinin (B2B) gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Pazar payımızın artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyetimize, İnşaat malzemeleri, tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli ve elektriksiz makine cihaz ve parçaları, kimyasallar, otomotiv yan sanayi ve yedek parça, kauçuk ve kauçuktan eşya (lastik), pompa ve kompresörler, cam ve cam eşya, havalandırma, gıda, kuyumculuk ekipmanları, tekstil makinaları ve müteahhitlik, çikolata ve şekerleme makineleri, kozmetik, hijyen ürünleri, kağıt ürünleri, demir-çelik ürünleri, plastik ürünler, iplik/sentetik iplik, fındık, kuru meyve, traktör, kablo, transformatör, akü, medikal cihazlar, baharat, zeytinyağı, şekerli/çikolatalı mamulleri, bisküvi, seramik, ve buzdolapları, soğutucular, dondurucular, makine( iş makineleri, madencilik makineleri, tarım makineleri, gıda üretimi ve ambalajlamada, etiketlemede kullanılabilen makineler) sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara göre imal ve ihraç eden firmalarımızın katılımlarında fayda görülmektedir.

Bu çerçevede, azami 30 firma temsilcisinden oluşacak heyete katılmak isteyen firmalarımızın en geç 29 Ağustos 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://goo.gl/4iNhCn adresindeki başvuru formunu eksiksiz doldurmaları ve organizasyon kapsamındaki ekonomi sınıfı uçak biletleri, konaklama, toplantı ve transfer işlemlerinden doğan giderlerinin karşılanmasını teminen 2.250-USD tutarındaki katılım ücretini Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Vakıfbank Şirinevler Şubesi (Şube kodu: 282), (İBAN No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04), USD hesabına yatırmaları ve ödeme dekontunu mehmetcesuroglu@tim.org.tr adresine e-posta ile gönderilmeleri gerekmektedir.(Tel:0212 454 04 86) Ödeme dekontları ulaştıktan sonra katılım kesinleşmekte olup. Etkinlik kapsamında uçak biletleri kesildikten ve otel rezervasyonları yapıldıktan sonra katılımcılarımızın katılımını iptal etmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Nitelikli bir heyet programının gerçekleşmesi ve beklentilerin karşılanması için başvuru formalarının eksiksiz doldurulmaları ve ödemelerin vakitlice yapılması büyük önem arz etmektedir.

6

CIFF 2019 Fuarı Hk.

Dünyanın dört bir yanından mobilya üreticileri, ihracatçıları ve satın alıcıları bir araya getirmesi ile dikkatleri üstüne toplayan CIFF Çin Uluslararası Mobilya Fuarı milli katılım organizasyonu 2019 yılında İstanbul İhracatçı Birliklerei Genel Sekreterliğince 10. Kez gerçekleştirilecektir.

Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeti'nde 18-21 Mart 2019 tarihleri arasında, 4.000 m2'lik bir alanda, 37.kez düzenlenecek olan söz konusu fuarda; klasik ve modern ev mobilyası başta olmak üzere, ofis, mutfak, bahçe mobilyaları, mobilya üretimi için gerekli hammaddeler, mobilya aksesuarları ve ev tekstili gibi ürünler sergilenecektir. 2018 yılında 3.500 m2'lik bir alanda gerçekleştirilen milli katılım organizasyonunda Türkiye milli katılım standını farklı ülkelerden birçok firma ziyaret etmiştir. Bu yıl ise milli katılım standını farklı ülkelerden birçok firma ziyaret etmiştir. Bu yıl ise milli katılımı ile gerçekleşmesi beklemektedir.

Bahse konu fuara başvuruda bulunmayı planlayan üyelerinizin ekteki başvuru formunu doldurarak 27 Temmuz 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar 0212 454 05 01 – 02 numaralarına fakslamaları veya ağaç@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

EK: http://www.iib.org.tr/tr/diger-duyurular-ciff-2019-fuari.html

7

DIŞ TİCARET TALEP BİLGİLERİ HAKKINDA BİLGİ;

En güncel dış ticaret taleplerine Ekonomi Bakanlığına ait http://www.ekonomi.gov.tr/ adresli web sitesi üzerinden http://www.ekonomi.gov.tr/portal/faces/home/apps/dis-talep adresindeki Dış Talepler Bülteni başlığı altından birliğimize üye olduğunuz sicil no ve vergi numaranızla giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

İlgili Dosyalar

Bilgi_Notu.pdf269,20 KB