2024/45 Türkiye Suudi Arabistan Yatırım, Turizm ve İş Forumu Hk.

Sayın Üyemiz;

Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda; Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid A. Al Falih ve beraberindeki iş heyetinin ülkemizi resmi ziyareti kapsamında, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Invest Saudi iş birliğinde 16 Şubat 2024, Cuma günü 09.00-18.00 saatleri arasında İstanbul Mandarin Oriental Bosphorus Otelde Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım, Turizm ve İş Forumu gerçekleştirilecektir.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Suudi Arabistan Krallığı Yatırım Bakanı Khalid A. Al Falih ve Suudi Arabistan Krallığı Turizm Bakanı Ahmed Bin Aqil Al-Khateeb'in teşrif edeceği etkinliğe; çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Türk ve Suudi firmalarının katılım sağlaması beklenmektedir. Bu sektörler arasında Turizm, Altyapı, İnşaat, Makine ve Makine Ekipmanları, Enerji/Yenilenebilir Enerji, Dijital Teknolojiler, Gıda, Tarım Ürünleri, Sağlık Hizmetleri ve İlaç, Elektronik Aletler, Otomotiv ve Oto Parçaları, Finansal Hizmetler sektörleri öne çıkmaktadır.

2023 yılı itibarıyla Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız 20. ülke konumuna gelmiştir. Suudi Arabistan “Vision 2030” programı çerçevesinde ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemektedir ve özel sektör ithalat, toptancılık ve perakendecilik, finans, inşaat, ziraat, madencilik ve hizmet sektöründe yoğunlaşmıştır. Bu anlamda, Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmaktadır.

Bu minvalde, ikili iş görüşmelerinin, panellerin ve workshop'ların düzenleneceği bahse konu foruma katılım sağlamak isteyen ihracatçı firmaların en geç 12 Şubat 2024, Pazartesi günü saat 18.00'e kadar katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Bilgilerinize önemle rica ederim.