2024/135 Genel Sirküler

SİRKÜLER (2024/135)            


1.    Innoprom 14.Uluslararası Sanayi Fuarı Hakkında Bilgi;
2.    ABD Genel Ticaret Heyeti Organizasyonu Hakkında Bilgi;
3.    İthalat Kontrol Sistemi 2 Hakkında Bilgi;
4.    Fransa Auvergne-Rhône-Alpes Bölgesel Ekonomik Raporu Hakkında Bilgi;
5.    Gateway to Africa Fuar ve Zirvesi Hakkında Bilgi;
6.    Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği Hakkında Bilgi;
7.    TÜBİTAK Ufuk Avrupa Çerçeve Programı Avrupa Yenilik Konseyi (EIC) Bilgilendirme Programı Hakkında Bilgi;
8.    Belarus'tan Alınan Bildirimler Hakkında Bilgi;
9.    Rusya Federasyonundan Alınan Bildirimler Hakkında Bilgi;
10.    ABD Alüminyum Folyo İdari Gözden Geçirme Soruşturmaları Hakkında Bilgi;
11.    Malezya- Endonezya İlaç-Tıbbi Cihaz-Dental Sektörel Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;
12.    İspanya Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektörel Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;
13.    Firma Şikayeti Hakkında Bilgi;
14.    İş Birliği Talebi – Bangladeş Hakkında Bilgi;
15.    Dış Ticaret Talepleri Hakkında Bilgi;

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

1

INNOPROM 14. ULUSLARARASI SANAYİ FUARI HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığından gelen yazıda; 08-11 Temmuz 2024 tarihlerinde Yekaterinburg/Rusya Federasyonu'nda ''INNOPROM 14. Uluslararası Sanayi Fuarı'' düzenlenecektir. Söz konusu fuara Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih KACIR, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis MANTUROV tarafından onur konuğu olarak davet edilmiştir.

Söz konusu fuar; “5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar” kapsamında Bakanlığımızın "2024 Yılında Bireysel Katılımı Desteklenen Sektörel Nitelikli Uluslararası Fuarlar Listesi"nde yer almaktadır.

2

ABD GENEL TİCARET HEYETİ ORGANİZASYONU HAKKINDA BİLGİ;

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve EİB Genel Sekreterliği organizasyonunda 12-16 Kasım 2024 tarihleri arasında ABD/Los Angeles'a yönelik tüm sektörleri kapsayan Genel Nitelikli bir Ticaret Heyeti gerçekleştirecektir. Söz konusu organizasyonda ABD'den iş insanlarının davet edileceği genel nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Açıklamaları ekte yer almakta olan heyet katılımının Ticaret Bakanlığı destekli ücreti firma başı 4.250 USD olup, aynı firmadan katılım sağlayacak ikinci kişi için 3.000 USD ve yerinde katılım sağlayacak firmalar içinse 2.000 USD'dir.

Heyete katılım sağlamak isteyen firmaların 28 Haziran 2024 Cuma günü mesai bitimine kadar https://delegations.tim.org.tr/event/usa-los-angeles-2024  bağlantısından ulaşılan Başvuru Formunu eksiksiz olarak doldurarak, ekte kayıtlı olan Sektörel Ticaret Heyeti Katılımcı Firma Talep Yazısını ve 4.250 USD'lik heyet katılım ücretinin yatırıldığına dair dekontla EİB Genel Sekreterliğinin tarim3@eib.org.tr e-posta adresine ulaştırması gerekmektedir.

Ek:

1- Heyete İlişkin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

2- ABD (Los Angeles) Genel Ticaret Heyeti Taslak Programı

3- Sektörel Ticaret Heyeti Katılımcı Firma Talep Yazısı

3

İTHALAT KONTROL SİSTEMİ 2 HAKKINDA BİLGİ;

Türkiye İhracatçılar Birliğinden gelen yazıda; Avrupa Birliği'nin (AB) İthalat Kontrol Sistemi-2 (Import Control System-ICS2) isimli elektronik gümrük sisteminin 3 Haziran 2024 tarihi itibarıyla operasyonel sürecinin başlaması planlanan üçüncü sürümü ve anılan sürüme ilişkin olarak Avrupa Komisyonu tarafından Türk ticaret erbabına yönelik 4 Nisan 2024 tarihindeki webinar hakkında bilgi verilmişti.

Bu defa, konuya ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıda, AB İthalat Kontrol Sistemi-2'ye yönelik Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesinde bilgilendirme metni ile sık sorulan sorular ve cevaplarına ilişkin notların yayımlandığı ifade edilmektedir.

Ek:

1- İthalat Kontrol Sistemi 2 Duyuru Metni (2 Sayfa)

2- İthalat Kontrol Sistemi 2 Sık Sorulan Sorular (6 Sayfa)

4

FRANSA AUVERGNE-RHÔNE-ALPES BÖLGESEL EKONOMİK RAPORU HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan bir yazıda, Lyon Ticaret Ataşeliğimizden alınan bir yazıya atıfla, Fransa'nın ülkemizin dış ticaret ve karşılıklı doğrudan yatırımlarında önde gelen ülkelerden biri olduğu vurgulanarak Lyon Ticaret Ataşeliği görev bölgesinde yer alan Lyon merkezli Auvergne-Rhône-Alpes (AURA) bölgesinin, Fransa'nın istihdam sayısı itibarıyla en büyük sanayi bölgesi olduğu, 305 milyar AVRO gayri safi yurt içi hasılası ve 150 milyar AVRO'ya ulaşan dış ticaret hacmi ile Avrupa'nın en büyük ekonomik bölgeleri arasında yer almasına rağmen, AURA bölgesi ile ikili ticaretimizin gerek ürün gamı gerekse hacim olarak sınırlı düzeyde kaldığı, ülkemizin otomotiv ve yan sanayi ile tekstil/hazır giyim ağırlıklı bölgesel ticaretinin çeşitlendirilmesi suretiyle diğer endüstrilerde de (makine ve elektrikli ekipmanlar, plastik ve kimyasallar, çelik, yapı malzemeleri, mobilya vb.) önemli bir tedarikçi konumuna getirilebileceği; aynı zamanda sağlık turizmi, bilişim ve gastronomi gibi hizmet sektörlerindeki yerel fırsatlardan daha fazla istifade edilebileceği hususlarının altı çizilmektedir.

Yazının devamında, TİM, TOBB ve DEİK başta olmak üzere iş birliği kuruluşlarının Bölge'deki etkinliklerinin artırılmasına ihtiyaç duyulmakta olduğu, bu itibarla, Lyon Ataşeliğimizce hazırlanan ve AURA bölgesinde öne çıkan sektörlerin profili, ikili dış ticaret verileri ve pazara giriş önerilerini içeren “Fransa Auvergne-Rhône-Alpes Bölgesel Ekonomik Raporu”nun hazırlanarak https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/avrupa/fransa/raporlar/musavirlik-raporlari adresinde erişime açıldığı bilgisi verilmektedir.

5

GATEWAY TO AFRİCA FUAR VE ZİRVESİ HAKKINDA BİLGİ;

Afrika Kıtası ile karşılıklı ticaretimiz son 20 yılda yaklaşık 5 kat artışla 2023 yılında 31,7 milyar dolara ulaşırken 2024 yılında da aynı trend devam etmektedir. Bu kapsamda 2024 yılında Ocak-Mayıs Döneminde karşılıklı ticaret hacmi geçen yıla ait aynı dönem göz önüne alındığında %9.6 artarak 13,6 milyar dolara yükselmiştir.

Siz de bu artışa dahil olmak istiyorsanız 31 Ekim-02 Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul Pullman Otel ve Convention Center'da gerçekleştireceğimiz Gateway to Africa Fuar ve Zirvesine katılabilirsiniz.

Ülkemiz için ticari ilişkiler anlamında oldukça önemli bir yere sahip olan 54 ülkeli Afrika kıtasını temsil eden resmi kurumlar ile 31 Ekim-02 Kasım 2024 tarihlerinde İstanbul Pullman Otel'de gerçekleştirilecek olan GATEWAY TO AFRICA Fuar ve Zirvesine katılımları ve ülkelerinden alıcılar getirmeleri için görüşmelerimiz sürmektedir.

Kenya, Benin, Nijerya, Güney Afrika, Senegal, Mısır ve Sudan ile başlayan görüşmelerimiz tüm hızıyla devam ediyor.

Bu arada Afrika'dan gelecek olan ziyaretçilerimize 2 gün konaklama ve üç gün öğlen yemeği ile tüm gün coffee break tarafımızdan ücretsiz verilecektir.

Katılımcılara ise 3 gün öğle yemeği ve gün boyu coffee break ücretsiz olarak sağlanacaktır. 

Fuara Stantlı Katılım için 0212 465 74 74 numaralı hat ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

6

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİ HAKKINDA BİLGİ;

11 Haziran 2024 tarihli Resmi Gazete'de yer alan Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarını kısmen esneten kanun değişikliği doğrultusunda uygulama yönetmeliği yayınlandı.

Buna göre, kriz çalışma sürelerini geçici olarak azaltan veya faaliyetlerini durduran işletmelere, sigortalı işçi sayısını koruma şartıyla verilen Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) şartları yeniden belirlendi. Konuyla ilgili 2011'de çıkarılan yönetmelik yürürlükten kaldırılırken, yerine 14 maddelik yeni bir yönetmelik getirildi.

3 Şubat 2024'te Resmi Gazete'de yayımlanan 7495 sayılı kanun ile birlikte Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartlarına genel salgın durumu da dahil edilmişti.

Yönetmeliğe göre genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz, salgın gibi zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılmasını talep eden işveren SGK'ya başvuracak. Bu talepte krizin işyerine etkileri, zorlayıcı sebeplerle birlikte kısa çalışmaya tabi sigortalılarla ilgili liste bildirilecek.

Kısa çalışma süresi işyerinin haftalık normal çalışma süresinin üçte birinden az olamayacak. SGK işverenin talebini sebep ve şekil yönünden değerlendirecek.

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz, genel salgın ile dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebeplerin varlığı, işçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarının iddia etmesi ya da bu yönde kuvvetli emarenin bulunması halinde, SGK tarafından karara bağlanacak.

Afetlerden doğrudan etkilenen işyerlerinin başvurularında SGK Yönetim Kurulu Kararı aranmayacak. Ancak afetten doğrudan etkilenmediği halde nakit darlığı, ödeme güçlüğü, pazar daralması ve stok artışı gibi sebeplerle KÇÖ'den yararlanmak amacıyla yapılan başvurular doğrudan reddedilecek.

Sigortalı; kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son üç yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması halinde Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecek.

Günlük kısa çalışma ödeneğinin miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçmemek üzere, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı düzeyinde olacak. Kısa Çalışma Ödeneği ödeme süresi 3 ayı aşamayacak.

1/3/2024 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren söz konusu Yönetmeliğe https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/06/20240611-1.htm adresinden erişim sağlanmaktadır.

7

TÜBİTAK UFUK AVRUPA ÇERÇEVE PROGRAMI AVRUPA YENİLİK KONSEYİ (EIC) BİLGİLENDİRME PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ;

Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda; TÜBİTAK Ufuk Avrupa Çerçeve Programı Avrupa Yenilik Konseyi (EIC) Bilgilendirme Programı destekleri hakkında çevrim içi bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir.

Söz konusu programa katılım ücretsiz olup, https://cutt.ly/d9dLUca linkinden kayıt yaptırılması yeterli olacak, eğitim sonunda katılımcılara e-sertifika verilecektir. Bu çerçevede, 25 Haziran 2024 Salı günü 10.00-12.30 saatleri arasında düzenlenecek

Program Akışı

10:00-10:10 Açılış

10:10-11:00 Ufuk Avrupa Genel Sunumu Tarık ŞAHİN, EIC/EIE Ulusal İrtibat Noktası AB Çerçeve Programları Müdürlüğü

11:00-11:40 Ufuk Avrupa - Avrupa Yenilik Konseyi (EIC) Eren Can BAL, EIC/EIE Ulusal İrtibat Noktası AB Çerçeve Programları Müdürlüğü

11:40-12:10 Ufuk Avrupa - TÜBİTAK Destekleri F. Gökçe EMİL, Destek Programı Sorumlusu AB Çerçeve Programları Müdürlüğü

12:10-12:30 Soru & Cevap

Değerlendirme Konuşmaları ve Kapanış

Toplantı linki: https://us02web.zoom.us/j/82384240925

8

BELARUS'TAN ALINAN BİLDİRİMLER HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığından alınan bir yazıda, Belarus Tarım ve Gıda Bakanlığı'ndan alınan yazılara atıfla, Belarus'a ihraç edilen taze domates ürününde karantina zararlısı Tomato Brown Rugose Fruit Virus (ToBRFV) ve Tuta Absoluta tespit edilmesi nedeniyle 4 (dört) adet bildirim alındığı belirtilerek gerekli önlemlerin alınması konusunda Bitki Sağlık Sertifikası düzenleyen Müdürlüklerin uyarıldığına yer verilmektedir.

9

RUSYA FEDERASYONUNDAN ALINAN BİLDİRİMLER HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığından alınan bir yazıda, ülkemizden Rusya Federasyonu (RF)'na ihraç edilen muhtelif meyve, sebze ve kesme çiçek ürünlerinde karantina zararlısı Ceratitis capitata, Frankliniella occidentalis, Tuta absoluta, Stenocarpella maydis, Carposina niponensis, Tomato brown rıgose fruit virus ve Tomato spotted wilt virus tespit edilmesi sebebiyle muhtelif tarihlerde toplam 201 adet bildirim alındığı ve 2024 yılının tamamında alınan bildirim sayısının 451'e ulaştığı belirtilmekte olup, bildirim alınmıştır.

Aynı yazıda devamla, müteakip dönemde söz konusu ülkeye ihracatımızın zarar görmemesine yönelik gerekli tedbirlerin alınmasının önem arz ettiği vurgulanmakta olup, bu noktada düzeltici önlemlerin alınmasını teminen Bakanlıkları İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin konuya ilişkin uyarıldığına yer verilmektedir.

10

ABD ALÜMİNYUM FOLYO İDARİ GÖZDEN GEÇİRME SORUŞTURMALARI HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığından gelen yazıda; Bilindiği üzere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından ülkemiz menşeli “Alüminyum Folyo” (ABD gümrük tarife cetveline göre 7607.11.3000, 7607.11.6090, 7607.11.9030, 7607.11.9060, 7607.11.9090, ve 7607.19.6000 gümrük tarife istatistik pozisyonlarında yer alan) ithalatına karşı 2021 yılından bu yana anti-damping önlemi ve sübvansiyona karşı telafi edici önlem yürürlükte olup, mezkur ürüne yönelik anti-damping önlemi kapsamında 23 Eylül 2021-31 Ekim 2022 dönemi için, sübvansiyona karşı telafi edici önlem kapsamında ise 5 Mart 2021-31 Aralık 2021 dönemi için idari gözden geçirme soruşturmaları yürütülmektedir.

Söz konusu anti-damping soruşturmasının nihai kararı 10 Haziran 2024 tarihli ABD Resmi Gazetesi'nde yayımlanmış olup anılan karara https://www.govinfo.gov/content/pkg/FR-2024-06-10/pdf/2024-12653.pdf bağlantısından ulaşılması mümkündür. Buna göre, firmalarımız için %1,41 ile %1,88 arasında değişen oranlarda damping marjı hesaplanmıştır.

Bununla birlikte, mezkur sübvansiyon soruşturmasının nihai kararı ise 10 Haziran 2024 tarihli ABD Resmi Gazetesi'nde yayımlanmış olup anılan karara https://www.govinfo.gov/content/pkg/FR-2024-06-10/pdf/2024-12654.pdf  bağlantısından ulaşılması mümkündür. Buna göre, firmalarımız için %0,50 ile %1,15 oranlarında sübvansiyon marjı hesaplanmıştır.

11

MALEZYA- ENDONEZYA İLAÇ-TIBBİ CİHAZ-DENTAL SEKTÖREL TİCARET HEYETİ HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığı uhdesinde ve İMMİB Genel Sekreterliği koordinasyonunda ihracat hacmimizin artmasını, ticaretimizde pazar çeşitliliğinin sağlanmasını, rekabet gücümüzün çoğalması ve farklı ülkelere yönelik ticaretimizin geliştirilmesini teminen sektörel ticaret heyetleri düzenlenmektedir.

İMMİB bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğince Tıbbi Cihazlar, İlaç ve Dental sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik olarak 12-19 Ekim 2024 tarihleri arasında 170.100 $ tahmini bütçe ile 5973 sayılı “İhracat Destekleri Hakkında Kararı” kapsamında gerçekleştirilmesi öngörülen “Malezya – Endonezya Tıbbi Cihazlar, İlaç ve Dental Sektörel Ticaret Heyeti” taslak programı ve formları ekte sunulmaktadır.

Ek: Heyet Bilgileri

12

İSPANYA MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖREL TİCARET HEYETİ HAKKINDA BİLGİ;

Batı Akdeniz İhracatçıları Birliğinden gelen yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve BAİB organizasyonu ile 5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar çerçevesinde, 22-25 Ekim 2024 tarihlerinde İspanya'ya Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik olarak Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Planlanan heyet ile; (1) Olası ticari iş birliği imkânlarının araştırılması ve ticari potansiyelin yerinde tespit edilmesi ve (2) Sektörel kurum ve alıcı firmalarla ikili görüşmeler yaparak yeni iş bağlantıları kurulması hedeflenmektedir.

T.C. Ticaret Bakanlığı'nın onayı halinde, Bakanlıkça hedef ülke olarak belirlenen İspanya'ya %70 devlet desteği kapsamında gerçekleştirilecek söz konusu heyet BAİB Genel Sekreterliği tarafından katılımcı firmalarımıza destek tutarı oranında prefinansman sağlanacak olup katılım bedeli 1. kişi için 1.270 EURO, 2. kişi için 500 EURO olarak belirlenmiştir.

Katılım payına; gidiş-dönüş uçak bileti, 3 gece konaklama (oda+kahvaltı), transferler, bölgedeki önemli ithalatçılarla ikili iş görüşmeleri organizasyon giderleri, yurt dışı çıkış harç pulu, seyahat sigortası, tanıtım malzemeleri, tercüman hizmeti dâhil; oteldeki ekstra oda harcamaları ve vize ücreti hariçtir. Sektörel Ticaret Heyeti programına katılmak isteyen firmaların ekte yer alan başvuru formlarını 28 Haziran 2024 Cuma günü 16:00'a kadar arge@baib.gov.tr  adresine iletmeleri gerekmektedir.

Ek: Heyet Bilgileri ve Ekleri

13

FİRMA ŞİKAYETİ HAKKINDA BİLGİ;

Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda; Beyrut Ticaret Müşavirliğinden alınan yazıya atfen, Lübnanlı bir iş adamı tarafından Beyrut Ticaret Müşavirliğine verilen dilekçe hakkında bilgi verilmekte olup, başvuru sahibi iş adamının Gaziantep'te ikamet eden Suriye uyruklu iki kişi tarafından polyester malzeme temin etme vaadiyle yaklaşık 4 milyon ABD doları tutarında dolandırıldığı ifade edilerek, konunun yargıya intikal ettiği ve yargılama sürecinin devam ettiği belirtilmektedir.

Diğer taraftan, daha önce yine Suriye uyruklu kişiler tarafından yaklaşık 1,5 milyon ABD doları tutarında dolandırıldıkları iddiasıyla farklı bir firmanın Müşavirliğe yapmış olduğu başvuruya da gönderme yapılarak söz konusu dosya kapsamında da dava açıldığı ve mahkeme sürecinin devam ettiği, dosyaların ortak özelliğinin dolandırıcıların Türkiye'de yaşamakta olan Suriye kökenli kişiler oldukları, dolandırılan kişilerin ise Lübnan'ın önde gelen iş adamları oldukları ifade edilmektedir.

Yazıda devamla; ülkemizin lojistik anlamda yakınlığı ve fiyat kalite avantajına sahip Türk ürünleri sayesinde Lübnan pazarında Türk ürünlerinin ve Türk ihracatçısının olumlu bir imajının bulunduğu, ancak son dönemde söz konusu olumsuzluklar sebebiyle Müşavirliğe gelen şikayetlerin arttığı, Lübnan'ın küçük bir ülke olması ve sektörlerde belli başlı distribütörlerin piyasaya hakim olması nedeniyle benzer olumsuz haberlerin hızla yayılmakta olduğuna vurgu yapılmaktadır.

Bu kapsamda, yazıya konu dolandırıcılık vakalarına karşı müteyakkız olunması ve ihracatçı firmalara yönelik olumlu imajın zedelenmemesi için Lübnan'la iş yapan üyelerinizin bilgilendirilerek ve gerektiğinde Beyrut Ticaret Müşavirliği ile beyrut@ticaret.gov.tr  iletişim halinde olmalarının faydalı olacağı aktarılmaktadır.

14

İŞ BİRLİĞİ TALEBİ – BANGLADEŞ HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Dakka Ticaret Müşavirliğinden iletilen bir yazıya atıfla, Bangladeş firması Blue Bangladesh Consultancy (https://www.bluebangladesh.com/) tarafından kamuya ait Bangladesh Satellite Company Limited (BSCL) firmasının satış temsilciliği konusunda anlaşma imzaladıkları ve BSCL dışında uydu şirketi olarak faaliyet göstermeye yetkili tek firma oldukları belirtilmektedir.

Dakka Ticaret Müşavirliğince iletilen bir yazıda, Bangladeş firması Blue Bangladesh Consultancy https://www.bluebangladesh.com/  tarafından kamuya ait Bangladesh Satellite Company Limited (BSCL) firmasının satış temsilciliği konusunda anlaşma imzaladıkları ve BSCL dışında uydu şirketi olarak faaliyet göstermeye yetkili tek firma oldukları aktarılmaktadır. Bu kapsamda, firma tarafından iletilen talep yazısı ekte sunulmakta olup, söz konusu işbirliği teklifinin sektör üyelerinize e-posta ile duyurulması ve ilave bilgi için ilgili Ticaret Müşavirliğe dakka@ticaret.gov.tr yönlendirme yapılmasının faydalı olacağı bildirilmektedir.

Ek: Firma Talebi İletişim

15

DIŞ TİCARET TALEPLERİ HAKKINDA BİLGİ;

En güncel dış ticaret taleplerine Ticaret Bakanlığına ait www.ticaret.gov.tr adresli web sitesi üzerinden https://distalep.ticaret.gov.tr adresindeki Dış Talepler Bülteni başlığı altından birliğimize üye olduğunuz sicil no ve vergi numaranızla giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

- Mezkur bültenin potansiyel ihracat imkanlarını yakalayabilmelerini teminen firma yetkilileri tarafından düzenli takip edilmesi,

 - Müşavirler tarafından sisteme girişi yapılan şirket temsilcileriyle doğrudan iletişime geçilmesi,

- Talebe ilişkin varsa diğer soruların ilgili Müşavirliğe yöneltilmesi,

- Kendilerine ulaşan üçüncü taraflara ilişkin dikkatli olunması gerekmektedir.