2023/66 Suudi Arabistan - Türkiye İş Forumu Hk.

Sayın Üyemiz;

Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda; T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un 18-20 Mart 2023 tarihlerinde Suudi Arabistan'ı resmi ziyareti kapsamında, 19 Mart 2023, Pazar günü Riyad'da “Suudi Arabistan Türkiye İş Forumu” gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

T.C. Ticaret Bakanımız ve Suudi Arabistan Krallığı Ticaret Bakanı Dr. Majid Bin Abdullah Al Qasabi'nin teşrif edeceği İş Forumu'na; altyapı, inşaat, makine ve makine ekipmanları, dijital teknolojiler, gıda, tarım ürünleri, hayvancılık, besi ve yem, üretim makinaları, ilaç, tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri, mücevherat, elektronik aletler, otomotiv ve oto parçaları sektörlerinde faaliyet gösteren Türk ve Suudi firmalarının katılım sağlaması beklenmektedir.

Program kapsamında ayrıca, 19-21 Mart 2023 tarihlerinde İMMİB Genel Sekreterliğinin düzenlediği Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışı Sayın Bakanımız tarafından yapılacaktır. Suudi Arabistan mevcut durumda dünyanın en büyük 18. ekonomisidir. Bunun yanı sıra, 2022 yılı verilerine göre 268 milyar USD ihracat ve 152 milyar USD ithalat hacmi ile Körfez bölgesinin önde gelen ticaret ve yatırım merkezlerinden biridir. Körfez ülkelerinin birçoğunda olduğu üzere Suudi Arabistan da “Vision 2030” programı çerçevesinde Suudi Arabistan ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemektedir ve özel sektör ithalat, toptancılık ve perakendecilik, finans, inşaat, ziraat, madencilik ve hizmet sektöründe yoğunlaşmıştır. Bu anlamda, Vizyon Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmaktadır. Ekte söz konusu iş forumunun bilgileri ve başvuru/katılım koşulları yer almaktadır.

Bilgilerinize önemle rica ederim.

Ekler:  1) Taslak Program

            2) Sponsorluk Dosyası

            3) Firma Bilgi Notu