2022/13 İtalya'ya İhracatta Firma Tahsilat Sorunları Hk.

Sayın Üyemiz;

T.C. Ticaret Bakanlığından gelen yazıda,

Son dönemde bazı fındık ihracatçısı firmalarımızdan, İtalya'nın güney bölgelerinde özellikle Napoli ve çevresinde mukim bazı İtalyan firmalara yaptıkları ihracatlara ilişkin şikayetler alınmaktadır. Söz konusu şikayetler kapsamında, ithalatçı firmaların ihracatçılarımızı vesaik mukabili ödeme şekline ikna etmeye çalıştıkları ve zorladıkları, Türkiye'den banka aracılığı ile karşı bankaya DHL aracılığıyla gönderilen belgelerin kargo şirketinde el değiştirerek ithalatçı firmanın eline geçtiği böylelikle ödeme yapılmadan gümrüklerden eşyanın çekildiği ve akabinde ithalatçı firmalardan haber alınamadığı öğrenilmiştir.

Alınan şikayetler doğrultusunda, İtalya Gümrük İdaresi nezdinde Roma Ticaret Müşavirliğimizce girişimde bulunulmuş olup şikâyete konu ithalatçı firmalar ile ilgili bilgilendirme yapılarak konunun takibi ve söz konusu Müşavirliğin bilgilendirilmesi talep edilmiştir.

Bu kapsamda, söz konusu gelişmelerin önüne geçilebilmesini teminen, özellikle ihracatçı firmalarımızın benzer şekilde şüphelendikleri ithalatçı firmalar hakkında ticarete başlamadan önce Roma Ticaret Müşavirliğinden bilgi talep etmeleri önem arz etmektedir.

Bilgilerine önemle rica ederim.