2021/331 Genel Sirküler

SİRKÜLER (2021/331)

 

  1. 2022 Yılı Ortak Gümrük Tarifesi Hakkında Bilgi;
  2. Gönderi Ön Bilgilendirme (ACID) Sistemine İlişkin Nota Hakkında Bilgi;
  3. İsrail Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;
  4. Temel Helal Standardı Eğitimi Hakkında Bilgi;
  5. Cezayir Fuar Duyurusu Hakkında Bilgi;
  6. Polonya Alüminyum ve polyester velcro İthalatı talebi Hakkında Bilgi;

 

 

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

1

2022 YILI ORTAK GÜMRÜK TARİFESİ HAKKINDA BİLGİ;

Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinin yazısına atfen Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, AB Tarife ve İstatistik Nomanklatürü ile Ortak Gümrük Tarifesi hakkındaki 2658/87 sayılı Konsey Tüzüğü'nün I sayılı Eki'ni tadil eden ve AB Resmi Gazetesi'nin 29 Ekim 2021 tarihli ve L 385 sayılı nüshasında yayımlanan 2021/1832 sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü'nün AB'nin 2022 yılı Ortak Gümrük Tarifesi hadlerini belirlediği ifade edilmekte olup, anılan Tüzükte ayrıca, küresel iklim değişikliğinin sınırlandırılması kapsamında florlu sera gazları ticaretinin iklim üzerindeki etkisinin izlenmesi amacıyla Kombine Nomenklatörün 10 sayılı Eki'ne ilave TARIC kodları eklendiği ve “Ton Karbondioksit Eşdeğer” (t. CO2) adlı yeni bir ek birim oluşturulduğu bildirilmektedir.

Anılan yazıda devamla, Tüzüğün, yayımını takip eden yirminci gün yürürlüğe gireceği ve 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren tüm AB üyesi ülkelerde uygulanmaya başlayacağı belirtilmektedir.

2

            GÖNDERİ ÖN BİLGİLENDİRME (ACID) SİSTEMİNE İLİŞKİN NOTA HAKKINDA BİLGİ;

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıya atfen; Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda, Mısır'ın 1 Ekim 2021 itibarıyla uygulamaya başladığı Gönderi Ön Bilgilendirme (ACID) sistemi kapsamında dolaylı transit ihracat yapacaklara yönelik talimatları içeren ekli notanın Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından Kahire Büyükelçiliğimize gönderildiği ifade edilmektedir.

Ek: Nota

3

            İSRAİL TİCARET HEYETİ HAKKINDA BİLGİ;

Türkiye İhracatçılar Meclisinden gelen yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisimiz organizasyonu ile 5-8 Ocak 2022 tarihleri arasında İsrail'e yönelik fiziki ticaret heyeti düzenlenecek olup, Tel Aviv ve Kudüs şehirlerini kapsayacak söz konusu organizasyonunda İsrailli iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
 

Pazar payımızın artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyetimiz genel nitelikli olup tüm sektörlerden firmalarımızın katılımına açıktır.

Bahse konu ticaret heyetimize başvuru ve ödemeler için son tarih 8 Aralık 2021 Çarşamba günü saat 17.00'dir.

Heyete ön başvuru için https://delegations.tim.org.tr/event/israel-2022/company/register internet bağlantısında yer alan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Formda belirtilen bilgiler doğrultusunda B2B Eşleştirme firması başvuran firmalara özel nitelikli iş görüşmesi yapılıp yapılamayacağına dair ön araştırma yapacaktır. Ön araştırmanın olumlu sonuçlanması durumunda firmalar e-posta yoluyla bilgilendirilecektir ve heyete kesin katılım için organizasyon kapsamındaki B2B eşleştirme, tercümanlık, teknik altyapı, reklam & tanıtım giderlerinden oluşan 32.000-TL (business* uçak bileti ile 40.000-TL) tutarındaki katılım bedelinin firmalara bildirilecek kanallar ile ödenmesi ve ödemeye dair banka dekontlarının kemalbatuhanyazici@tim.org.tr  ve huseyingok@tim.org.tr  e-posta adreslerine gönderilmesi gerekmektedir.

Ek: İsrail (Tel Aviv-Kudüs) Fiziki Ticaret Heyeti Taslak Programı, 5-8 Ocak 2022

4

TEMEL HELAL STANDARDI EĞİTİMİ HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Helal Akreditasyon Kurumundan gelen yazıda, başta gıda, kozmetik ve turizm olmak üzere helal belgeli ürün ve hizmetlerin küresel ticareti giderek değer kazanmaktadır. Helal belgeli ürün ve hizmet pazarını anlamak, bu pazarda yer edinmek ve helal belgelendirme konusunda bilgisini artırmak isteyen profesyoneller ile yeni mezunlara yönelik “Temel Helal Standardı Eğitimi” 30 Kasım - 1 Aralık 2021 tarihlerinde MICROSOFT TEAMS uygulaması üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir.
 

Eğitim içeriği:

OIC/SMIIC Standartları hakkında genel bilgilendirme

OIC/SMIIC Standartlarının konu edindikleri uygunluk değerlendirme alanları hakkında genel bilgilendirme,

OIC/SMIIC Standardizasyon ve Akreditasyon yaklaşımı,

Helal belgeli ürün ve hizmetlerin uluslararası ticareti,

Dünyadaki helal belgelendirmenin tarihçesi ve güncel durum,

Çeşitli ülkelerde helal belgelendirmeye ilişkin teknik düzenlemeler.

 Katılım Ücreti: 200,00- ₺/kişi

Kontenjan       : 20 kişi

Başvurular için son gün 28 Kasım 2021 olup belirlenen kontenjanın dolmasının ardından başvurular durdurulacaktır.

İstihdama destek için ÜCRETSİZ eğitime katılım imkânı

Son 3 yıl içerisinde aşağıda belirtilen bölümlerden mezun ve işbu eğitim başvuru tarihi itibariyle herhangi bir yerde istihdam edilmiyor durumda olan kişiler

Veteriner, Ziraat, İlahiyat, İslami İlimler Fakültelerinden;

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin İktisat, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret vb. bölümlerinden (ön lisans dahil);

Mühendislik Fakültelerinin Gıda, Kimya Mühendisliği vb. bölümleri ile Fen, Fen Edebiyat veya Doğa ve Yaşam Bilimleri Fakültelerinin Biyoloji ve Kimya ile Moleküler Biyoloji ve Genetik vb. bölümlerinden;

Veya 35 yaş altında ve son 1 yıl içerisinde herhangi bir iş yerinde istihdam edilmemiş kişiler

Kontenjan dahilinde eğitime ücretsiz olarak katılım sağlayabilirler.

Başvuru Formunun Word dosyası olarak kitap harfleriyle doldurarak tarafımıza iletilmesi ÖNEMLE RİCA OLUNUR

Ek: 1.Başvuru Formu

       2.Duyuru

5

                        CEZAYİR FUAR DUYURUSU HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığından gelen bir yazıda, Cezayir'in Ankara Büyükelçiliği'nden alınan Nota'ya atıfla, 13-18 Haziran 2022 tarihleri arasında başkent Cezayir'de "53. Cezayir Uluslararası Fuarı”nın düzenleneceği, Cezayir ile Türkiye arasındaki ilişkiler çerçevesinde söz konusu fuara ülkemizden geniş katılım sağlanmasından memnuniyet duyulacağı kaydedilmektedir.
 

"53. Cezayir Uluslararası Fuarı”na dair tanıtım broşürü ve katılım koşulları ekte yer almaktadır.

Ek:

1- Tanıtım Broşürü

2- Katılım Koşulları

3- Genel Koşullar

6

            POLONYA ALÜMİNYUM VE POLYESTER VELCRO İTHALATI TALEBİ HAKKINDA BİLGİ;

 

Varşova Ticaret Müşavirliğinden gelen e postada, Firmanın İngilizce olarak göndermiş olduğu ve Türkçe olarak gayrı resmi tercüme edilen e-mailde alüminyum ve polyester velcro üreten firmalar ile temasa geçmek istenmektedir.

Aranan ürünlerin özellikleri:

- Alüminyum: Sapa 6063 alaşımı (PA 38 A1MmgSi0, 5), fi 22x1 oksitli tüp ve fi 26x1 ham tüp

- Velcro: %100 polyester, 150-160 cm rulo üzerinde beyaz cırt cırt, 95 c yıkama sıcaklığı, max. %3 çekme.

Firma İletişim Bilgileri:

Micro System

info@duotek.com.pl

www.microsoftsystemduotex.com

tel ( +48 ) 22 757 26 00