2020/157 Genel Sirküler

SİRKÜLER  (2020/157)

  1. Medos - Form A Belgeleri Hakkında Bilgi;
  2. Irak Domates İthalat Yasağının Kaldırılması Hakkında Bilgi;
  3. Brezilya Yatırım İmkanları Hakkında Bilgi; 
  4. Irak Tarafında Ek Vergi ve Koruma Tedbiri Sona Eren Ürünler Hakkında Bilgi;
  5. Bangladeş Soğan İhale Duyurusu Hakkında Bilgi;
  6. Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Kuveyt Hakkında Bilgi;
  7. Ukrayna / Anti-Damping Soruşturması-Çimento Hakkında Bilgi;
  8. ISM 2021 Fuarı İHBİR Milli Katılım Organizasyonu Hakkında Bilgi;
  9. Prodexpo 2021 Fuarı İHBİR Milli Katılım Organizasyonu Hakkında Bilgi;
  10. Mogolıstan Covıd-19 Uygulamaları Hakkında Bilgi;

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

1

MEDOS- FORM A BELGELERİ HAKKINDA BİLGİ;

 

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan 21/05/2020 tarih ve 1248 sayılı yazı ile Avrasya Ekonomik Birliğine üye ülkelere ihracatımızda düzenlenecek olan Form A Menşe Belgelerinin ikinci bir talimata kadar yükümlüsünün talep etmesi halinde manuel olarak da ıslak imza ve ıslak mühürlü bir şekilde düzenlenebileceği ifade edilmişti.

Bu defa, Ticaret Bakanlığımızdan alınan yazıya atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisimizin 26/10/2020 tarih ve 2541 sayılı yazılarında; Avrasya Ekonomik Birliğine üye Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Beyaz Rusya ülkelerine ihracatımızda düzenlenecek olan Form A Menşe Belgelerinin 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren sadece MEDOS sistemi üzerinden düzenlenmesi be onaylanmasına geçileceği belirtilerek söz konusu belgelerin üzerinde ıslak imza ve ıslak mühür bulunmasına gerek bulunmadığı ifade edilmektedir.

2

IRAK DOMATES İTHALAT YASAĞININ KALDIRILMASI HAKKINDA BİLGİ;

 

Erbil Ticaret Ataşeliğimizden alınan bir yazıya atfen, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğümüzden alınan yazıda; Irak tarafından domates ürününde dönemsel olarak tatbik edilen ithalat yasağının kaldırıldığı belirtilmektedir.

3

BREZİLYA YATIRIM İMKANLARI HAKKINDA BİLGİ;

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Sao Paolo Ticaret Ataşeliğimizden alınan bir yazıya atıfla, Ataşeliğimizin Brezilyalı bir danışmanlık firması olan "LCA Consultores" ile yaptığı bir görüşmede, danışman firmanın Brezilya'nın  kuzeydoğusundaki Pernambuco Eyaleti'nde kurulması planlanan bir çelik fabrikası projesini tanıttığı, tesisin, kuzey ve kuzeydoğu bölgelerindeki pazarlara yassı sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik tedarik etmek için yılda 800.000 metrik ton kurulu kapasiteye sahip olacak şekilde kurulmasının öngörüldüğünü ve 496 Milyon USD'lik bir yatırım planlandığını ifade ettiği bildirilmektedir. Projenin İngilizce tanıtımına ilişkin broşür ekte yer almaktadır.

Sao Paolo Ticaret Ataşeliği:

Office of the Commercial Attaché

Consulate General of the Republic of Turkey in São Paulo

Tel: +55 11 3045 1733

Faks: +55 11 3045 1899

E-mail: saopaolo@ticaret.gov.tr

4

IRAK TARAFINDA EK VERGİ VE KORUMA TEDBİRİ SONA EREN ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİ;

 

T. C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Erbil Ticaret Ataşeliğinin yazısına atfen, Irak'ın "yerli üretimi korumak" amacıyla başta elektrik iletkenleri olmak üzere bazı ürünlerde 1 Mayıs 2019 ve 15 Kasım 2019 tarihlerinde ayrı ayrı %100 ek vergi uygulamaya başladığı bilgisi doğrultusunda, bir örneği ekli listede yer alan ürünlerden alınan ilave vergilerin, söz konusu vergiye temel teşkil eden kararın süresinin dolmuş olması sebebiyle kaldırıldığı bildirilmektedir.

Anılan yazıda devamla, özellikle elektrikli iletkenler başta olmak üzere ihracatımızda esaslı yer tutan söz konusu ürünlerdeki vergi yükünün hafiflemiş olmasının ihracatımıza olumlu yansıyacağının değerlendirildiği bildirilmiştir.

Ek: Gtip Listesi

5

BANGLADEŞ SOĞAN İHALE DUYURUSU HAKKINDA BİLGİ;

 

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan bir yazıda, Bangladeş Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliğinden alınan bir yazıya atıfla Trading Corporation of Bangladesh (TCB) tarafından standart sentetik\naylon file veya jüt file torbada, her biri 25/30/40 kg veya herhangi bir standart ağırlıkta paketlenecek şekilde 5000 metrik ton (± %10) soğan ithal edileceği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, tekliflerin CFR fiyat üzerinden ve 35,000.00 USD veya 30,00,000.00 BDT ihale teminat tutarı ile birlikle en geç 23 Kasım 2020 tarihine kadar iletilmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Ek: İhale Duyurusu

6

TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER KUVEYT HAKKINDA BİLGİ; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan yazıda, Bakanlığa bağlı olarak dünyanın dört bir yanında ihracatımızın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Bakanlık tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler” toplantılarının düzenlenmekte olduğundan bahisle; 3 Kasım 2020 Salı günü 14.30-16.00 saatleri arasında Kuveyt'te görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ve anılan ülkede iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılacağı bir e-sohbet toplantısının gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Bilgi ve Kayıt için tıklayınız.

7

UKRAYNA / ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMASI-ÇİMENTO HAKKINDA BİLGİ; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alından bir yazıda; Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemiz menşeli "çimento” (2523.10.00.00, 2523.21.00.00 ve 2523.29.00.00 tarifelerinde yer alan) ithalatına karşı 5 Eylül 2020 tarihli ve 172 sayılı Ukrayna Resmi Gazetesi'nde yayımlanan bildirim kapsamında bir anti-damping soruşturması başlatıldığı bilgisi verilmişti.

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, bahse konu soruşturma kapsamında PCN kodlarının kullanımına ilişkin ilgili tarafların görüş ve önerilerinin en geç 30 Ekim 2020 tarihine kadar mezkur Bakanlığa iletilmesi talep edilmektedir.

Ek: Ukrayna Ekonomi Bakanligi Yazisi (Ingilizce Ceviri)

8

ISM 2021 FUARI İHBİR MİLLİ KATILIM ORGANİZASYONU HAKKINDA BİLGİ; 

 

İstanbul İhracatçı Birliklerinden alınan yazıda, Köln / Almanya'da 31 Ocak - 3 Şubat 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan ISM 2021 Uluslararası Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Fuarı'nın Türkiye Milli katılım Organizasyonunun gerçekleştirilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

Kakao, çikolata ve çikolata mamulleri, bisküvi, atıştırmalık ürünler, şekerli mamuller, kuruyemiş ve dondurma gibi geniş bir yelpazede ürünlerin sergilendiği, 2021 yılında 51. kez düzenlenecek olan ISM 2021 Fuarının, konusunda dünyanın en büyük fuarlarından biri olduğu ve 2020 yılında yaklaşık 120.000 m2'lik alanda 76 farklı ülkeden 1.750'den fazla katılımcıya ve 140 ülkeden 37.000 profesyonel ziyaretçiye ev sahipliği yaptığı ve ziyaretçilerin % 65 sinin Almanya dışından olduğu belirtilmektedir.

İİB'nin ISM 2020'de yaklaşık 810 m2'lik alanda 33 firma ile milli katılım organizasyonu düzenlediği bildirilmekte olup söz konusu fuara başvuruda bulunmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan Başvuru Formu'nu ve Fuar Katılım Sözleşmesi'ni firma kaşesi ve yetkili imzasıyla beraber doldurarak 6 Kasım 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar İİB hububat@iib.org.tr posta adresine göndermeleri gerektiği ifade edilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

Hububat Koordinasyon Şubesi:

İsmail Berkay ÜNLÜ

E-posta: hububat@iib.org.tr - iunlu@iib.org.tr

Tel : 0212 454 05 00 Dahili:1538

Faks : 0212 454 05 01-02

 

9

PRODEXPO 2021 FUARI İHBİR MİLLİ KATILIM ORGANİZASYONU HAKKINDA BİLGİ; 

 

İstanbul İhracatçı Birliklerinden alınan yazıda, 08-12 Şubat 2021 tarihleri arasında, Moskova / Rusya Federasyonu'nda düzenlenecek olan "Prodexpo 2021 Uluslararası Gıda, İçecek ve Gıda Hammaddeleri Fuarı”nın Türkiye milli katılım organizasyonu Birliğimizce gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Prodexpo fuarı bu sene 28. kez düzenlenecek olup söz konusu fuarda bisküvi, çikolata ve şekerli mamuller, et ve et mamulleri ile şarküteri ürünleri, kümes hayvanları mamulleri, hububat-bakliyat mamulleri, unlu mamuller ve pastacılık ürünleri, su ürünleri, katı ve sıvı yağlar, kuruyemiş, incir, kayısı ve gıda ambalaj ürünleri, süt ve süt ürünleri, katı ve sıvı yağlar, kuruyemiş, incir, kayısı ve gıda ambalaj ürünleri, süt ve süt ürünleri, alkollü ve alkolsüz içecekler, çay, kahve, soslar ve baharatlar sergilenecektir.

2020 yılında 100.000 m2'lik sergi alanında, 73 farklı ülkeden 2.660 katılımcının yer aldığı söz konusu fuarı, 68.000 kişi ziyaret etmiştir. Bununla birlikte bahsi geçen fuar, Rusya ve Doğu Avrupa'nın da en büyük fuar organizasyonudur. Bu sebeple Rusya gıda sanayisini yönlendirme kabiliyetine sahiptir. Fuar Moskova Hükümeti ile Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası himayesinde, Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı desteği ile gerçekleştirilmektedir.

Bahse konu fuara başvuruda bulunmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan Başvuru Formu'nu ve Fuar Katılım Sözleşmesi'ni, firma kaşesi ve yetkili imzasıyla beraber doldurarak 06 Kasım 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar Birliğimizin hububat@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

10

MOĞOLİSTAN COVİD-19 UYGULAMALARI HAKKINDA BİLGİ; 

 
T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Ulan Bator Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıya atıfla, son dönemde Moğolistan'a giriş yapan Türk tır sürücülerinde üst üste koronavirüs vakalarına rastlandığından, buna bağlı olarak Moğolistan'daki bazı Türk şirketlerinin bekleme ve gümrük işlemlerinin en kısa sürede yapılabilmesini teminen Moğolistan'a Türkiye'den yük getiren tır sürücü ve çekicilerinin Moğolistan'a giriş yapmadan sınırda beklemelerini, yüklerin yer aldığı dorselerin ise Ulanbator'a Moğol sürücü ve çekici araçlarla getirilmesini, yük indirme ve yükleme ile gümrük işlemlerinin ardından tekrar Moğol sürücü ve çekici araçlarla Altanbulag Sınır Kapısı'na götürülmesini önerdikleri ifade edilmektedir.
 
Yazıda devamla, firmaların teslim süreçlerinin aksamamasını teminen Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizce konuya ilişkin olarak Moğolistan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunularak Türk firmalarının dorse/çekici değişimi konusundaki taleplerinin iletildiği ve Moğolistan Yol ve Ulaşım Kalkınma Bakanlığına bağlı Ulusal Karayolu Taşımacılığı Merkezi, Moğolistan Ulusal Karayolu Taşımacılığı Derneği (NARTAM) ve Moğolistan Gümrük Genel Müdürlüğü ile de irtibata geçildiği belirtilmektedir. Söz konusu görüşmelerde;
 
- Rusya sınırındaki Altanbulag gümrük kapısında ara bir bölge bulunmaması nedeniyle
dorse/çekici değişimi yapılamayacağı,
- Son varış noktası Ulanbator olan yüklerin Altanbulag'da dorse/çekici değişimi
yapılmasında gümrükleme açısından sorunlar yaşanabileceği,
- Moğolistan Ulusal Acil Durum Komisyonu tarafından onaylanan “Kırmızı hat” geçici düzenlemesinin dikkate alınması gerektiği (Ancak bu düzenlemedeki şoför değişimi ile ilgili konuların tamamı, ülkeye giriş yapıldıktan sonra yükün başka şoförle taşınması ve gelen uluslararası tır şoförünün dinlenme yerlerinde bekletilmesine yönelik olup halihazırda uygulanmamaktadır. Gelen şoförün temassız ve koronavirüs testine tabi tutulmaksızın geri dönüşüne ilişkin bir madde ise bulunmamaktadır.),
- Dorse numarası üzerinden araç değişiminin yapılabileceği, dorse ve çekici değiştirme konusunda alıcı/nakliyeci firmanın Selenge vilayeti Sınır Koruma Müdürlüğüne başvurabileceği,
- Moğolistan sınırını geçmeden Rusya kısmında araç değişimi olacaksa Rusya'nın bu konuda yetkili olduğu,

- Tır şoförünün Moğolistan'a girmesi durumunda mutlaka test alınacağı ve virüs tespit edilmesi durumunda ilgili ve yetkili olan Moğolistan Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesine götürüleceği ve karantinanın uygulanacağı ifade edilmiştir.


Yazıda devamla, gerek Moğolistan'daki sağlık hizmetlerinin yetersiz olabileceği düşünülerek gerekse de ülkemiz ihraç ürünler ve sektörlerimizin taşımacılarımızda görülebilecek vakalardan olumsuz etkilenmemesi için Türk tır şoförlerinin Rusya sınırından Moğolistan'a geçmeden önce mümkün mertebe koronavirüs testi yaptırmalarının, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda alıcı firma ve nakliye firma ile irtibata geçilmesinin ve yüklerin test sonucu negatif olan başka bir şoförle Moğolistan'a getirilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği belirtilmektedir.