2020/145 Genel Sirküler

SİRKÜLER  (2020/145)

 1. Ukrayna Yatırım Konferansı Hakkında Bilgi;
 2. 17-19 Kasım 2021 Jıdex (Japan Exhibition Fair) Fuarı Hakkında Bilgi;
 3. Kırgızistan'a Tarım Makineleri İhracat Fırsatı Hakkında Bilgi; 
 4. 22-25 Ağustos 2021 Asd Market Week Fuarı Hakkında Bilgi;
 5. Covid-19 Pandemisiyle Mücadelede Alınan Tedbirler-Rusya Federasyonu Hakkında Bilgi;
 6. Endonezya Sanal Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;
 7. Ukrayna / Anti-Damping Soruşturması-Çimento Hakkında Bilgi;
 8. Türk-Kırgız Ticaret Çg 1. Toplantı Tutanağı Hakkında Bilgi;
 9. Kanada Kalın Levha Anti Damping Soruşturması Hakkında Bilgi;
 10. Yaptırımlar Komitesi – Taliban Hakkında Bilgi;
 11. İtiraz Duyurusu 2021 Temmuz Dönemi Hakkında Bilgi;
 12. Hindistan Bilişim Sektörü Bilgilendirme Ve İş Birliği Semineri Hakkında Bilgi;
 13. Ukrainelnvest Guide 2020 Hakkında Bilgi;
 14. Meksika Yatırım Planı Hakkında Bilgi;
 15. Bosna Hersek Trebinje Serbest Bölgesi Yatırım İmkanları Hakkında Bilgi;
 16. Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler - Mısır Ve Tunus

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

1

UKRAYNA YATIRIM KONFERANSI HAKKINDA BİLGİ;

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıda, Kiev Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla, 28 Eylül 2020 tarihinde Ticaret Müşavirliğimiz ve Ukrayna Altyapı Bakanı tarafından katılım sağlanan ve deniz, hava, kara ve demiryolu taşımacılığında gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmesi öngörülen altyapı projelerinin ele alındığı "Investments Matter" adlı konferansta Ukrayna'nın yatırımlar konusunda yaptığı reformlar kapsamındaki projelerinin uluslararası ortaklara açık olduğunun vurgulandığı belirtilerek bahse konu alanlardaki yatırım potansiyeline ve önümüzdeki dönemde açılması öngörülen projelere ilişkin bilgiler ile anılan ülkede yatırım yapmak isteyen firmaların ilgili sektörlerde irtibat kurabileceği Ukrayna Altyapı Bakanlığı üst düzey yetkililerinin iletişim bilgilerinin bulunduğu içerikler sunulmaktadır.

Ek 1: Ukrayna Yatırım Konferansı Investment Atlas

Ek 2: Ukrayna Yatırım Konferansı Alt Yapı Bakanlığı-İletişim Bilgileri

2

17-19 KASIM 2021 JIDEX (JAPAN EXHİBİTİON FAİR) FUARI HAKKINDA BİLGİ;

 

Akdeniz İhracatçı Birliklerinde alınan yazıda; 17-19 Kasım 2021 tarihleri arasında Osaka/Japonya' da düzenlenecek olan “JIFEX (Japan Food Exhibition Fair)” fuarına Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesi planlandığı ifade edilmektedir. İlk kez düzenlenecek olan JIDEX 2021 fuarına, 30 ülkeden 1000 katılımcının katılım göstermesi ve 90 ülkeden 40.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilmesi beklenmektedir. Dünyanın 5. büyük gıda ithalatçısı olan ve gıda tüketiminin %63' ünü ithal eden (63 milyar $) Japonya' ya Türkiye tarafından yapılan gıda ihracatı 254 milyon $ olup toplam ithalattan ülkemizin aldığı pay sadece %0,36 dır. Fuarın T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda Japonya' nın hedef ülke olması nedeniyle fuar katılım bedelinin yaklaşık %70' i destek kapsamında yer alacak olup firmaların stant metrekare alanları baz alınmak suretiyle Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına belirlenen birim fiyat üzerinden 117.000 Türk lirasına kadar desteklenecektir.

Fuara, katılım sağlamayı düşünen firmaların 23.10.2020 tarihine kadar ek 1 online ön başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Katılım bedeli, ön başvuruların toplanması ve değerlendirilmesi neticesinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından daha sonra bilahare duyurulacaktır.

Ek 1: Online Ön Başvuru Formu

3

KIRGIZİSTAN'A TARIM MAKİNELERİ İHRACAT FIRSATI HAKKINDA BİLGİ;

 

Türkiye İhracatçıları Meclisinden alınan yazıda, Bişkek Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla, Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakanlığı tarafından Kırgızistan' da tarım makineleri ile ilgili mevcut kapasitenin yeterli olmadığını, tarım makinelerinin %80'inin yıpranmış durumda olduğunu ancak hâlâ kullanıldığını belirten açıklama yapıldığı ve bu durumun Türk tarım makineleri sektörü için ihracat potansiyeli olabileceği ifade edilmekte olup, yapılan envanter sonuçlarına göre traktör, saban, mibzer, treyler, biçerdöver, balya makinası vb tarım makinelerinin sayısının 1000 adete kadar artırıldığını ve artırılmasına yönelik sürecin devam ettiğinin tespit edildiği ifade edilmiştir.

4

22-25 AĞUSTOS 2021 ASD MARKET WEEK FUARI HAKKINDA BİLGİ;

 

Akdeniz İhracatçı Birliklerinde alınan yazıda; 22-25 Ağustos 2021 tarihleri arasında ABD/Las Vegas'ta düzenlenecek olan “ASD MARKET WEEK” fuarına Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesi planlandığı ifade edilmektedir. 50.000 den fazla ithalatçı, distribütör ve toptancının ziyaret ettiği ve 2700 katılımcısı bulunan ve katılımcıların fuar sırasında satış yapabildiği dünyanın en büyük uluslararası ticaret platformu olan ASD Market Week yılda 2 kez düzenlenmektedir Fuar idaresinin geçen yıl baz alarak verdiği bilgilere göre; ortalama bir alıcı fuar sırasında, yıllık toplam 2,8 milyar dolar eşdeğerinde fuar başına 82.500 dolar harcamaktadır. Fuarın T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda ABD'nin hedef ülke olması nedeniyle fuar katılım bedelinin yaklaşık %70' i destek kapsamında yer alacak olup firmaların stant metrekare alanları baz alınmak suretiyle Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına belirlenen birim fiyat üzerinden 117.000 Türk lirasına kadar desteklenecektir.

Fuara, katılım sağlamayı düşünen firmaların 23.11.2020 tarihine kadar ek 1 online ön başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Katılım bedeli, tahmini 1.162 $/m2 (nakliyesiz) olup fuar tarihinde herhangi bir değişiklik olması durumunda Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından bilahare bilgi verilecektir.

Ek 1: Detaylı Bilgi için tıklayın

5

COVİD-19 PANDEMİSİYLE MÜCADELEDE ALINAN TEDBİRLER-RUSYA FEDERASYONU HAKKINDA BİLGİ;; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıda; Moskova Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla 5 Ekim 2020 tarihindeki 11.615'lik günlük vaka sayısının pandemi sürecinde ulaşılan en yüksek ikinci seviye olduğu, gerek federal gerekse yerel bazda kısmi karantina tedbirlerinin tekrar uygulamaya geçirilmeye başlandığı belirtilmiştir.

Rusya Federasyonu'nda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan, halihazırda yürütülmekte olan önlemlere ilişkin tedbirler ile pandemide ikinci dalga kapsamında yürürlüğe sokulan yeni tedbirlere ilişkin olarak Moskova Ticaret Müşavirliğince güncellenen tablo ekte gönderilmektedir.

EK: Rusya Federasyonu Korona Tedbirleri

6

ENDONEZYA SANAL TİCARET HEYETİ HAKKINDA BİLGİ; 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alından bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisimiz organizasyonu ile 16-30 Kasım 2020 tarihleri arasında Endonezya'ya yönelik bir Sanal Genel Ticaret Heyeti düzenlenecek olup, Endonezya'dan iş insanlarının ortak bir dijital platforma davet edileceği nitelikli sanal iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizin de içinde bulunduğu salgın ortamında, ihracatımızı canlandırmaya yönelik iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek olan Endonezya Sanal Genel Ticaret Heyetimiz başta Makine ve Aksamları (Tarım makinaları, Otomasyon Sistemleri), Demir ve Demir Dışı Metaller, Çelik, Elektrik (Jeneratörler), İklimlendirme Sanayii, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri (Tek Kullanımlık Medikal Ürünler Dahil Eczacılık Ürünleri, ve Hızlı Tüketim Gıda Ürünleri (Sağlıklı Atıştırmalıklar, Kuru Meyve, Zeytinyağı, Çikolata, Şekerleme vb.) sektörlerinde iştigal eden azami 25 firmamızın katılımları ile gerçekleşecektir.

Bahse konu sanal genel ticaret heyetimize katılım yukarıda belirtilen kontenjanla sınırlı olup, başvuru ve ödemeler için son tarih 23 Ekim 2020 Cuma günü saat 17:00'dir. Son Başvuru tarihine kadar başvuran firmalar başvuru ve ödeme tarihlerine önceliklendirilecek ve azami 25 firmayı doldurması halinde heyet başvurusu son tarihten önce kapanacaktır.

Heyete ön başvuru için https://delegations.tim.org.tr/event/indonesia-2020/company/register  internet bağlantısında yer alan başvuru formunun eksiksiz olarak  doldurulması gerekmektedir, formda belirtilen bilgiler doğrultusunda B2B Eşleştirme firması  başvuran firmalara özel nitelikli iş görüşmesi yapılıp yapılamayacağına dair ön araştırma yapacaktır. Ön araştırmanın olumlu sonuçlanması durumunda firmalar e-posta yoluyla bilgilendirilecektir ve heyete kesin katılım için organizasyon kapsamındaki B2B eşleştirme, tercümanlık, teknik altyapı, reklam & tanıtım giderlerinden oluşan 250,00-USD tutarındaki katılım bedelinin firmalara bildirilecek kanallar ile ödenmesi ve ödemeye dair banka dekontlarının bestecoskuner@tim.org.tr mailto:huseyingok@tim.org.tre-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 • Endonezya Sanal Genel Ticaret Heyeti kapsamında; Heyete katılım her bir firma için azami 3 kişi ile sınırlı olup, ödemeler firma başı olarak alınacaktır.
 • Heyete katılımın kontenjanla sınırlı olması sebebiyle, başvuru ve ödemelerin son güne

bırakılmaması önem arz etmektedir.

 • Heyete katılım, başvuru formunun doldurulup ödeme yapılması ile kesinleşmektedir.
 • Heyete katılım, katılımcı tarafından iptal edildiği takdirde başvuru bedeli iade edilememektedir.
 • Türk katılımcı listesi kesinleştikten sonra firma eşleştirme çalışması gerçekleştirilecek

olup, yabancı potansiyel satın alımcılar etkinliğe davet edilecektir.

 • B2B görüşmeleri esnasında katılımcı firmalarımız eşleştirme yapılan yabancı firmalarla bireysel olarak görüşecektir. İhtiyaç halinde tercümanlık hizmeti verilecektir.

Etkinlik Taslak Programı:

16 Kasım 2020 - Webinar (Zoom programı aracılığı ile)

*Saat detayları netleştirildiğinde, bilgi www.tim.org.tr adresinde ve TİM mobil uygulamasında paylaşılacaktır.

16-30 Kasım 2020 - İkili İş Görüşmeleri (Zoom programı aracılığı ile)

Ayrıntılı Bilgi:

Nebile MERCAN: nebilemercan@tim.org.tr  ; Tel: 0312 472 05 60

Beste COŞKUNER: bestecoskuner@tim.org.tr ; Tel: 0212 454 00 96

7

UKRAYNA / ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMASI-ÇİMENTO HAKKINDA BİLGİ; 

 

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda, daha önce Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemiz menşeli “çimento” (2523.10.00.00, 2523.21.00.00 ve 2523.29.00.00 tarifelerinde yer alan) ithalatına karşı 5 Eylül 2020 tarihli ve 172 sayılı Ukrayna Resmi Gazetesi'nde yayımlanan bildirim kapsamında bir anti-damping soruşturması başlatıldığının bildirildiği ifade edilmektedir.

Bu defa, Kiev Ticaret Müşavirliği aracılığıyla anılan Bakanlık tarafından 'İlgili Taraflar Listesi' ve 'İlgili Tarafların Hakları ve Taahhütleri'ne ilişkin dokümanın iletildiği bildirilmekte olup ekte yer almaktadır.

Ek 1: İlgili Taraf Listesi

Ek 2: İlgili Tarafların Taahhütleri

 

8

TÜRK-KIRGIZ TİCARET ÇG 1. TOPLANTI TUTANAĞI HAKKINDA BİLGİ; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Türk-Kırgız Dokuzuncu Dönem KEK Toplantısı Protokolüne istinaden ihdas edilen Türk-Kırgız Ticaret Çalışma Grubu, ilk toplantısının 21 Mayıs 2020 tarihinde video konferans yoluyla gerçekleştirildiği ve toplantı sonunda mutabakat sağlanan hususlarda İngilizce dilinde hazırlanacak bir tutanağın diplomatik kanallardan teati edilerek kayıt altına alınmasın kararlaştırıldığı ifade edilmektedir.

Bu doğrultuda, Kırgız tarafınca yapılan 29 Eylül 2020 tarihli diplomatik bildirimde tutanağın uygun bulunduğu ifade edilmiş olup, söz konusu tutanağın bir nüshası yazı ekinde iletilmektedir.

EK: Toplantı Tutanağı

9

KANADA KALIN LEVHA ANTİ DAMPİNG SORUŞTURMASI HAKKINDA BİLGİ; 

 

Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA) tarafından, Kanadalı üreticilerce iletilen şikayet üzerine 27/05/2020 tarihinde, ülkemizin yanı sıra Tayvan, Almanya, Güney Kore ve Malezya menşeli “Kalın Levha (Heavy Plate)” (7208.51.00.10, 7208.51.00.93, 7208.51.00.94, 7208.51.00.95, 7208.52.00.10, 7208.52.00.93, 7208.52.00.96 Gümrük Tarife Pozisyonlarında yer alan) ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması başlatılmış olduğu bildirilmişti.

Bu defa, 9 Ekim 2020 tarihinde CBSA'nın web sitesinde yayımlanan ve https://www.cbsa-asfc.gc.ca/sima-lmsi/i-e/hp2020/hp2020-np-eng.html uzantısından erişilebilen ön karar kapsamında, 9 Ekim 2020 tarihi itibarıyla soruşturma kapsamında incelenen bir ihracatçımıza %2,9 ve bu firma dışında kalan diğer tüm ihracatçılarımıza %25,8 oranında (damping marjı) geçici önlem uygulanacağı belirtilmektedir. Buna ilaveten bildirimde, söz konusu soruşturmanın Güney Kore ve Malezya'dan gerçekleştirilen ihracat için önlemsiz kapatıldığı ve söz konusu ürünün Almanya'dan ihracatında %4,8 ila %63,8 (diğerleri marjı) ve Tayvan'dan ihracatında %9,4 ila %97,0 (diğerleri marjı) oranında damping marjı hesaplandığı belirtilmektedir. Söz konusu bildirimde ayrıca, ön karara ilişkin gerekçeli kararın (statement of reasons) 15 gün içerisinde CBSA'nın web sitesinde yayımlanacağı belirtilmektedir.

 

10

YAPTIRIMLAR KOMİTESİ – TALİBAN HAKKINDA BİLGİ; 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'den alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıya atfen, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)'nin 1988 (2011) sayılı kararıyla tesis edilen BMGK 1988 (Taliban) Yaptırımlar Komitesince daha önce 27 Eylül 2020 tarihine kadar uzatılmış olan seyahat yasağı muafiyetlerinin yeniden 90 gün süreyle, 26 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı bildirilmiş olup, söz konusu duyuruya https://www.un.org/securitycouncil/sanctions/1988/exemptions/travel-exemptions-in-effect  internet adresinden ulaşılabilmektedir.

11

İTİRAZ DUYURUSU 2021 TEMMUZ DÖNEMİ HAKKINDA BİLGİ; 

 

Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretimi tüketimini karşılamayan ürünlerde ise kota başvurularının, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı belirtilmektedir.

Anılan yazıda devamla, AB ya da Türk firmalarınca 01.07.2021 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin itirazların en geç 01.11.2020 tarihine kadar Bakanlıklarına intikal ettirilmesi gerektiği belirtilmekte olup, bahse konu ürünlerin listesi ekte sunulmaktadır. Başvuruların işleme konulabilmesi için belirtilen tarihe kadar Ticaret Bakanlığı'ndan evrak kayıt numarası alınmış olması gerektiği, itirazlara ilişkin formlara https://ticaret.gov.tr/ithalat/askiya-alma-vetarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi  adresinden ulaşılabileceği bildirilmektedir.

Bununla birlikte, askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2020/18 sayılı İthalat Tebliği'nin incelenebileceği, ayrıca firmalar tarafından listede yer alan ürünlerin özel tanımlı

olmasından dolayı GTİP'den ziyade ürün tanımlarının incelenerek tanımı karşılayacak üretimin bulunması durumunda başvuru yapılmasının önem arz ettiği de ayrıca ifade edilmektedir.

Kimyasallar, Maden-Metal ve Tekstil Hammaddeleri:

- Muhammet HARTAVİ Uzman T: 0 312 204 95 84 E: hartavim@ticaret.gov.tr

- Burak AVCI Uzman T: 0 312 204 91 89 E: avcib@ticaret.gov.tr

 

Elektrik-Elektronik, Otomotiv ve Makine Ara Malları:

- Fundagül BACI Uzman T: 0 312 204 91 46 E: bacif@ticaret.gov.tr

- Fatma Hilal YÜNEY Mühendis T: 0 312 204 92 96 E: yuneyf@ticaret.gov.tr

Ek: Gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşya listesi (41 sayfa)

 

12

HİNDİSTAN BİLİŞİM SEKTÖRÜ BİLGİLENDİRME VE İŞ BİRLİĞİ SEMİNERİ HAKKINDA BİLGİ; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan Türkiye İhracatçılar Meclisimiz (TİM)'e gönderilen bir yazıda, Bakanlığa bağlı olarak dünyanın dört bir yanında ihracatımızın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimiz tarafından Türk iş dünyasını hedef pazarlar hakkında bilgilendirmek amacıyla çeşitli online toplantılar düzenlendiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Hindistan'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimiz tarafından, Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut ile Wipro Türkiye Direktörü Yücel Erbilgiç'in konuşmacı olarak katılacağı “Hindistan Bilişim Sektörü Bilgilendirme ve İş Birliği Semineri”nin 21 Ekim 2020 Çarşamba günü Türkiye saati ile 11:00'de gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

13

UKRAİNELNVEST GUİDE 2020 HAKKINDA BİLGİ; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan Türkiye İhracatçılar Meclisimiz (TİM)'e gönderilen bir yazıda, Odesa Ticaret Ataşeliğinden alınan bilgilere atıfla; UkraineInvest'in doğrudan yabancı yatırımı çekmek ve mevcut yatırımcıların Ukrayna'daki işlerini genişletmelerine yardımcı olmak amacıyla 2016 yılında kurulmuş olduğu, Ukrayna Hükümeti'nin yatırım teşvik ofisi olarak görev yaptığı ve UkraineInvest tarafından 2020 yılı Eylül ayında "UkraineInvest Guide 2020" yatırım rehberi yayınlandığı ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu rehberin; tarım, enerji, ağır makine, tekstil, bilgi iletişim teknolojileri gayrimenkul mülkleri (özelleştirme), bölgesel altyapı yatırımları, lojistik, imalat, sağlık hizmetleri ve ilaç, madencilik endüstrisi, sanayi parkları, atık yönetimi gibi Ukrayna ekonomisinin çeşitli sektörlerindeki yatırım potansiyelini bölgesel nitelikte ve proje özelinde ortaya koyarak yabancı yatırımcı arayışında olduğu görüldüğü; özellikle, ülkemizde halihazırda yer alan ihracat ağını genişletmek isteyen ve/veya üretici/yatırımcı firmalarımız için rehber kapsamındaki proje detaylarının incelenerek Ukrayna'daki özelleştirme ve kamu özel işbirliği ortaklıklarından pay alınabilmesinin ülkede Türk sermayesinin artırılabilmesi açısından önem arz ettiği iletilmektedir.

Diğer taraftan, organize sanayi bölgeleri, kamu-özel iş birliği projeleri, gıda işleme, seracılık, müteahhitlik hizmetleri, atık yönetimi alanlarında ülkemizin sahip olduğu tecrübe göz önünde bulundurulduğunda rehber kapsamında yer verilen 2020 yılı ve devamında hayata geçecek bölgesel projelerin yatırımcı/üretici firmalarımıza duyurulmasında fayda mütalaa edildiği belirtilmektedir.

"UkraineInvest Guide 2020" rehberine https://ukraineinvest.gov.ua/guide/  adresinden ulaşılması mümkün bulunmaktadır.

 

14

MEKSİKA YATIRIM PLANI HAKKINDA BİLGİ; 

 

T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan Türkiye İhracatçılar Meclisimiz (TİM)'e gönderilen yazıda, Meksika Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla; Meksika Hükümeti tarafından 05/10/2020 tarihinde özel sektörü temsilen İş Koordinasyon Konseyi (CCE) ile “Ekonominin Yeniden Canlandırılması Anlaşması”nın imzalandığı, bu anlaşma çerçevesinde açıklanan “Yatırım Planı” kapsamında, halihazırda devam eden 7 proje ile birlikte Ekim 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında su, iletişim, enerji, ulaşım ve çevre sektörleri dahil olmak üzere toplam 39 altyapı projesine, GSYİH'nin yaklaşık %1,3'üne tekabül eden yaklaşık 297,34 milyar Meksika pesosu (yaklaşık 14,2 milyar ABD doları) değerinde yatırım yapılmasının planlandığı ve açıklanan kamu altyapı projelerine özel sektör katkısının toplam maliyetin en az yarısı değerinde olmasının öngörüldüğü belirtilmiştir.

Yazıda devamla, bahse konu altyapı planı çerçevesinde iletişim ve ulaştırma sektörü için 196,23 milyar peso, enerji projeleri için 98,98 milyar peso, su ve çevre projeleri için 2,13 milyar peso ayrılmasının beklendiği; yazı ekinde gönderilen projelerin %66'sının otoyol projeleri olduğu, geri kalanının ise devlete ait petrol şirketi Petróleos Mexicanos (PEMEX) ve Federal Elektrik Komisyonu (CFE)'nun güçlendirilmesine yönelik projeler olduğu ifade edilmiştir.

Diğer taraftan, 2020 yılının Kasım ayında, ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji projelerini içeren yeni bir yatırım paketinin daha açıklanmasının beklendiği belirtilmiştir. Halihazırda devam eden ve yeni açıklanan projeler, Meksika Maliye ve Kamu Kredileri Bakanlığı-Proyectos México internet adresinden (https://www.proyectosmexico.gob.mx/) İngilizce ve İspanyolca olarak takip edilebileceği; ayrıca ilgilenen firmaların Meksika'da kamu ihalelerine ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı internet sayfasındaki “Müşavirlik Raporları” bölümünde yayınlanan notları incelemesinde fayda görüldüğü ifade de edilmektedir.

EK: Meksika Yatırım Planı Kapsamındaki Projeler

15

BOSNA HERSEK TREBİNJE SERBEST BÖLGESİ YATIRIM İMKANLARI HAKKINDA BİLGİ; 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığından gelen, Saraybosna Ticaret Müşavirliğinin bir yazısına atfen, Bosna Hersek'in Republika Srpska entitesinde bulunan Trebinje şehrinin Belediye Başkanı tarafından Saraybosna Büyükelçiliğine hitaben gönderilen yazıda, Trebinje Serbest Bölgesinin kuruluş çalışmalarına başlandığından bahisle, anılan serbest bölgede yatırım yapma koşullarının ve sunulan imkanların potansiyel yatırımcılara duyurulmasının talep edildiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, bahse konu Belediye Başkanının yazısında, serbest bölgede en az 800 m2'lik alanda olmak üzere ticaret ve üretim faaliyetlerine yönelik tesisler inşa edilebileceği; yatırımcılara gereken tüm hizmetlerin bölge içinde sağlanacağı; emek yoğun girişimlere, teknoloji transferine yönelik pozitif etkisi olan yatırımlara ve tarım, turizm, yenilenebilir enerji alanlarında gelişimi desteklemeye öncelik verileceği; ilgilenen yatırımcıların doğrudan Belediye Başkanının ofisinden (grad@trebinje.rs.ba) veya irtibat kişisi Nataşa Tuçiç'ten (natasa.tucic@trebinje.rs.ba) ayrıntılı bilgi temin edebilecekleri belirtilmektedir.

EK: Yazı örneği

16

TİCARET MÜŞAVİRLERİMİZLE ELEKTRONİK SOHBETLER - MISIR VE TUNUS HAKKINDA BİLGİ; 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisinden alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Bakanlığa bağlı olarak dünyanın dört bir yanında ihracatımızın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Bakanlık tarafından “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler” toplantılarının düzenlenmekte olduğundan bahisle, 20 Ekim 2020 Salı günü 14:30-16:00 saatleri arasında Mısır'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşemiz; 22 Ekim 2020 Perşembe günü 14:30-16:00 saatleri arasında Tunus'ta görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ve bu ülkelerde iş yapmakta olan iş insanlarımızın konuşmacı olarak katılacağı e-sohbet toplantıları gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, iş dünyamızın Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizin görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgilendirilmesini amaçlayan söz konusu sohbet toplantılarına ilişkin detaylı bilgiye aşağıdaki linkten erişim sağlanabilmektedir.

Detaylı Bilgi ve Kayıt İçin: https://pvp.tc/O19E