2023/26 İran ve Avrasya Ekonomik Birliği, Serbest Ticaret Anlaşması Hk.

Sayın Üyemiz;

İran ile Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) arasındaki serbest ticaret anlaşması, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Ticareti Geliştirme Kurumu Başkanı Ali Rıza Peyman Pak ve AEB temsilcileri huzurunda imzalandı.

Peyman Pak imza töreninde yaptığı konuşmada; Tahran hükümetinin işbirliği yapma kararlılığının ciddi olduğunu belirterek, son birkaç ayda İran İslam Cumhuriyeti ile Rusya arasındaki ilişkilerin daha da yakınlaştığı için iki ülkeyi çok sayıda ticaret heyeti ziyaret ettiğini, İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesini olaylaştırıp hızlandıracağını vurgulayan Peyman Pak, "Bu anlaşma kapsamında ortak çalışma grubu oluşturmaya tam anlamıyla hazırız ve şimdiye kadar mali ve finansal alanlarda iyi çalışmalar yapıldı. Ticarette lojistik önlemler de gündemimizde yer alıyor." "Tarım sektöründe daha fazla iş birliği yapmaya ve gıda güvenliği alanında da harekete geçmeye hazırız,

Avrasya Ekonomik Birliği Ticaret Bakanı Andrey Slepnev, ise yaptığı konuşmada; son dönemde İran'ın Birlik ile iş birliğinin arttığını belirterek, serbest ticaret anlaşmasının ilk etapta geçici olarak imzalandığını kaydetti. İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşmasının gelecekte iş birliğinin genişletilmesine büyük katkı sunacağını vurgulayan Slepnev; "Ulaştırma, finans, tarım ve diğer alanlarda büyük planlar var. Bu ülkelerin desteği ve siyasi kararıyla gerçekleşebilir." "İran'ın yaptırımlar alanında çok fazla deneyimi var ve bu deneyime saygı duyuyoruz." açıklamasını yaptı. "İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasında sağlanan serbest ticaret anlaşması ticaret hacminin 10 milyar dolara kadar yükselmesine yol açabilir."

Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), 29 Mayıs 2014'te Belarus, Kazakistan ve Rusya liderleri tarafından imzalanan bir antlaşma ile temelleri atılan siyasi ve ekonomik bir birliktir.

İran ile AEB arasında 27 Ekim 2019 tarihinde Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) devreye girmişti.

 

Bilgilerinize önemle rica ederim