2023/235 Azerbaycan Cumhuriyeti Gıda Güvenliğine Dair Kanun Hk.

Sayın Üyemiz;

Azerbaycan'a bitkisel ve hayvansal kökenli gıda ürünleri ile yem ihracatındaki kayıt işlemi prosedürüne ilişkin açıklamalar aşağıda sunulmuştur.

Bitkisel ürünlerin ithalatında sadece kayıt yapılması yeterli olup, Hayvansal gıda ve yem ürünlerinin ithalatında ise onay işleminin yapılması zorunludur. Kayıt işlemi zaten ürün ithalatı aşamasında ilgili sertifikaların sunulması ve ithalat işlemi sürecinde yapılmış olduğundan bir sorun yaşanmıyor.  

Hayvansal gıda ve yem ürünlerinde ise işletmenin/tesisin onay alması gerekli. İthal edilen hayvansal gıda ve yem ürünlerinde, Onay için ürünü Azerbaycan'a ithal eden firma/kişi Gıda Güvenliği Ajansına başvuru yapacak, belgeleri incelenecek, daha sonra ithal edilen ürünün Türkiye'deki üretim tesisi incelenecek ve uygunsa onay verilecek. Başvurular, Azerbaycan Gıda güvenliği Ajansına https://afsa.gov.az/  yapılması gerekiyor. Web sayfası içerisinde kayıt ve onay için yapılacak işlemlere ilişkin bilgiler de bulunuyor.

Kısa sürede Türkiye firmalarına yönelik bir kısıtlama öngörülmese de, özellikle Azerbaycan'a hayvansal gıda ve yem ürünleri ihracatı yapan firmaların Azerbaycan'daki ithalatçıları tarafından Gıda güvenliği Ajansına başvuru yapılarak işlemleri başlatmasında fayda bulunmaktadır.

Bilgilerinize önemle rica ederim.