2023/129 Irak'a Sebze ve Meyve İhracatı Hk.

Sayın Üyemiz;

Bağdat Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atfen; T.C. Ticaret Bakanlığından gelen yazıda, Irak Tarım Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde (www.zeraa.gov.iq) yer alan duyuruda; yerel ürünlerin korunması ve tarım sektörünün desteklenmesi amacıyla; domates, patates, salatalık, kabak, patlıcan, karpuz, kavun, soğan ve bamyanın ülkeye ithalatının yasaklandığı ve söz konusu yasak kararının Ekonomi Bakanlar Konseyi tarafından onaylandığı ifade edilmektedir.

Yazının devamında, Irak'ta mer'i mevzuat ve idari kararlar ile fiili uygulamalar arasında farklılıklar yaşanabildiği göz önüne alındığında, ilgili sektörlerdeki ihracatçı firmalarımızın sevkiyattan önce yerel distribütör veya ortakları ile irtibat halinde olmasında fayda görüldüğü ifade edilmektedir.

Öte yandan, Irak Merkezi Hükümeti ile IKBY arasında ticaret alanında teknik mevzuat ve uygulamalara ilişkin farklılıklar olduğu, bu kapsamda yukarıda bahsedilen karara ilişkin olarak da farklı uygulamaların olabileceğinin değerlendirildiği belirtilmektedir.

Bilgilerinize önemle rica ederim.