2021/57 Genel Sirküler

                                          SİRKÜLER (2021/57)

  1. GAİB Mart 2021 Online Eğitimleri Hakkında Bilgi;
  2. Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi Hakkında Bilgi;
  3. Neva 2021 Fuarı Fiyatlı Sirküler Hakkında Bilgi;
  4. Bangladeşe İhracatta Sorunlar Hakkında Bilgi;
  5. İHBİR-SWEETS/SNACKS Fuarı (Indianapolis-ABD) Hakkında Bilgi;
  6. Azebaycan-Gürcistan Sanal Genel Ticaret Heyeti Hakkında Bilgi;
  7. İHBİR-ALIMENTEC 2021 Fuarı-Bogota Kolombiya Hakkında Bilgi;

Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

1

GAİB MART 2021 ONLİNE EĞİTİMLERİ HAKKINDA BİLGİ;

Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliğinden gelen yazıda, Malumları olduğu üzere, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerimizce, ilgililerine yönelik olarak 2020 yılının Nisan ayından itibaren webinarlar düzenlenmektedir.
 

Birlikleri tarafından 2021 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek webinar takvimine ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almakta olup, mezkûr etkinlikler ZOOM Online Platformu aracılılığıyla ücretsiz gerçekleştirilecektir. Katılım Belgeli etkinliklere katılmak isteyen ilgililerin başvuru linklerinden online kayıt yaptırmaları gerekmekte olup, kayıt yaptıran ilgililere toplantı davet linki eğitim günü e-posta ve sms ile gönderilecektir.

EK: Eğitim İçerikleri (12 Sayfa)

2

DİKİLİ TARIMA DAYALI İHTİSAS SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ   HAKKINDA BİLGİ;

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB); İzmir Valiliği, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası ortaklığında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 08/11/2019 tarihli onay yazısı gereği 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile 25/11/2017 tarihli ve 30251 sayılı Resmi Gazete 'de  yayımlanarak yürürlüğe giren Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde 21 sicil numarası ile 07.11.2019 tarihinde kurulmuştur.
 

Bölgemiz, Jeotermal enerji kaynağı ile ısıtılan modern teknolojik sera işletmelerinin ve sanayisinin yer alacağı iyi tarım uygulamalarının yapılacağı ve jeotermal kaynağa ek yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisi sisteminden (RES), güneş enerjisi sisteminden (GES) ve biyogaz enerjisinden de faydalanacağı hibrit bir sistemle faaliyette bulunacaktır. Topraksız modern teknolojik seralarda, yılda ortalama 80.000 ton yaş meyve ve sebze üretilmesi planlanmaktadır. 3.500 kişiye istihdam sağlaması öngörülen projemizin özellikle kadın istihdamına katkı sağlaması planlanmaktadır. Söz konusu projemizde yatırımcı olmak isteyenler ihtisas konusuna uygun modern teknolojik süt sığırcılığı işletmeleri ve/veya sanayi tesisi yatırımı yaparak bu ayrıcalıklı TDİOSB proje alanında yer alabilecektir.

Tanıtım Sunumu: http://www.dikilitdiosb.org.tr/wp-content/uploads/Dikili-TDIOSB-Yatirimci-Sunumu.pdf

Tanıtım Filmi Türkçe: https://www.youtube.com/watch?v=BDPmBmOrC6U

Tanıtım Filmi İngilizce: https://www.youtube.com/watch?v=8zaTpyXHOAg&t=55s

(Başvurular Sera parselleri için 25.000 m²'den, sanayi parselleri için 6.000 m²'den başlamaktadır.)           

3

NEVA 2021 FUARI FİYATLI SİRKÜLER HAKKINDA BİLGİ;

İstanbul İhracatçılar Birliğinden gelen yazıda, St.Petersburg / Rusya'da 21-24 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan NEVA 2021 Uluslararası Denizcilik Fuarı'nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nce dördüncü kez organize edilecektir.

2021 yılında 15.kez düzenlenecek olan ve iki yılda bir gerçekleştirilen fuar, 2019 yılında farklı ülkelerden 234.720 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın önde gelen gemi yapımı ve denizcilik fuarlarından biri olarak görülen fuarı, makine aksamı üreticilerinden tedarikçilere, armatörlerden finans uzmanlarına kadar gemicilik ve açık deniz piyasasıyla ilgilenen çok çeşitli ziyaretçi kitlesinin izlemesi beklenmektedir.

Bahse konu fuara ilişkin fiyatlı sirküler, başvuru formu ve firma katılım sözleşmesi Ek'te yer almakta olup fuara katılmayı planlayan üyelerimizin, ek'teki başvuru formunu ve fuar sözleşmesini doldurarak, en geç 10 Mart 2021 Çarşamba günü mesai saatleri bitimine kadar İstanbul İhracatçılar Birliğinin 0212 454 05 01-02 numaralarına fakslamaları veya gemi@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri hususu bilgilerine sunulur.

EK 1: NEVA 2021 Fuar Fiyatlı Sirküleri (1 Sayfa)

EK 2: NEVA 2021 Firma Katılım Sözleşmesi (6 Sayfa)

EK 3: NEVA 2021 Başvuru Formu (1 Sayfa)

4

            4.         BANGLADEŞE İHRACATTA SORUNLAR    HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıya atfen; Dakka Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıda; 21 Eylül 2020 tarihinde Hindistan tarafından Bangladeş'e soğan ihracatının yasaklanmasıyla birlikte Bangladeş'te yükselişe geçen soğan fiyatlarının, Hindistan'ın Ocak 2021'de bahse konu yasağı kaldırmasıyla beraber tekrar düşüşe geçtiği belirtilerek, fiyatlarda yaşanan bu dalgalanma nedeniyle sipariş verip daha sonra vazgeçme veya anlaşılan fiyatlar üzerinden indirim yapmaya zorlama vs. gibi Bangladeşli ithalatçı firmaların olumsuz tutumlarına karşı ihracatçı firmalarımızın uyarılmasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

Aynı yazıda devamla, soğanın yanı sıra söz konusu ülkeye yapılacak diğer ihracat işlemlerinde de ödeme yöntemi olarak (amir bankanın Bangladeş'te faal olup olmadığına dikkat edilerek) "irrevocable, at sight" ve mümkünse "confirmed" akreditif kullanılması tavsiye edilmektedir.

5

İHBİR-SWEETS/SNACKS FUARI (INDİANAPOLİS-ABD) HAKKINDA BİLGİ;

İstanbul İhracatçıları Birliğinden gelen yazıda, 23-25 Haziran 2021 tarihleri arasında, Indianapolis / Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenecek olan “Sweets&Snacks Expo Uluslararası Çikolata, Şekerleme Ve Atıştırmalık Ürünler Fuarı” nın Türkiye milli katılım organizasyonu İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) tarafından gerçekleştirilecektir.

2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle iptal edilen söz konusu fuarı; 2019 yılında, 15.000 m2'lik net sergi alanında, 25 farklı ülkeden 800 katılımcının yer aldığı fuarı, 18.000 kişi ziyaret etmiştir. Sweets & Snacks Expo Fuarı çikolata, şekerleme ve atıştırmalık ürünler sektöründe Amerika kıtasının en büyük fuarı olup kişi başı şeker tüketiminin en yüksek olduğu, 25 milyar USD'lik ABD pazarına giriş için ideal bir organizasyondur.

Bahse konu fuara başvuruda bulunmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan Başvuru Formu'nu ve Fuar Katılım Sözleşmesi'ni, firma kaşesi ve yetkili imzasıyla beraber doldurarak, 12 Mart 2021 Cuma günü mesai bitimine kadar hububat@iib.org.tr adresine e-posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

Hububat Koordinasyon Şubesi

Gürkan KARAMAN

Tel: 0212 454 05 00- 2263

E-Mail: hububat@iib.org.tr

EK: Sweets&Snacks Expo 2021 Fuar Sirküleri, Başvuru Formu, Fuar Katılım Sözleşmesi (10 Sayfa)

6

            AZEBAYCAN-GÜRCİSTAN SANAL GENEL TİCARET HEYETİ HAKKINDA BİLGİ;

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Meclisimiz organizasyonu ile 17-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında Azerbaycan ve Gürcistan'a yönelik bir Sanal Genel Ticaret Heyeti düzenlenecek olup, Azerbaycan ve Gürcistan'dan iş insanlarının ortak bir dijital platforma davet edileceği nitelikli sanal iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizin de içinde bulunduğu salgın ortamında, ihracatımızı tekrar canlandırmaya yönelik iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek bahse konu sanal genel ticaret heyeti Çelik, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, İnşaat Malzemeleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, İklimlendirme Sanayi, Kuru Meyve ve Mamulleri, Makine ve Aksamları, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Yaş Meyve ve Sebze, Zeytin ve Zeytinyağı sektörleri başta olmak üzere ilgili sektörlerde iştigal eden azami 25 firmanın katılımı ile gerçekleşecektir.

Bahse konu sanal ticaret heyetine katılım yukarıda belirtilen kontenjanla sınırlı olup, başvuru ve ödemeler için son tarih 17 Mart 2021 Çarşamba günü saat 17:00'dir. Son başvuru tarihine kadar başvuran firmalar, başvuru ve ödeme tarihlerine göre önceliklendirilecek ve azami 25 firma kontenjanının dolması halinde başvuruların alımı son başvuru tarihinden önce kapanabilecektir.

Heyete ön başvuru için https://delegations.tim.org.tr/event/azerbaijan-georgia-2021/company/register internet bağlantısında yer alan başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Formda belirtilen bilgiler doğrultusunda B2B eşleştirme firması başvuran firmalara özel nitelikli iş görüşmesi yapılıp yapılamayacağına dair ön araştırma yapacaktır. Ön araştırmanın olumlu sonuçlanması durumunda firmalar e-posta yoluyla bilgilendirilecektir. Heyete kesin katılım için organizasyon kapsamındaki B2B eşleştirme, tercümanlık, teknik altyapı, reklam & tanıtım giderlerinden oluşan 2.970.- Türk Lirası tutarındaki katılım bedelinin firmalara bildirilecek kanallar ile ödenmesi gerekmektedir.

Azerbaycan - Gürcistan Sanal Genel Ticaret Heyeti kapsamında;

- Heyete katılım her bir firma için azami 3 kişi ile sınırlı olup, ödemeler firma başı olarak alınacaktır.

- Heyete katılımın kontenjanla sınırlı olması sebebiyle, başvuru ve ödemelerin son güne bırakılmaması önem arz etmektedir.

- Heyete katılım, başvuru formunun doldurulup ödeme yapılması ile kesinleşmektedir; heyete katılım katılımcı tarafından iptal edildiği takdirde başvuru bedeli iade edilememektedir.

- Türk katılımcı listesi kesinleştikten sonra firma eşleştirme çalışması gerçekleştirilecek olup, yabancı potansiyel satın alımcılar etkinliğe davet edilecektir.

- B2B görüşmeleri esnasında katılımcı firmalarımız eşleştirme yapılan yabancı firmalarla bireysel olarak görüşecektir. İhtiyaç halinde tercümanlık hizmeti verilecektir.

Etkinlik Taslak Programı:

 17 Mayıs 2021 Pazartesi- Webinar (Zoom programı aracılığı ile- https://zoom.us/) * Saat detayları netleştirildiğinde, bilgi www.tim.org.tr adresinde ve TİM mobil uygulamasında paylaşılacaktır.

 17-28 Mayıs 2021- İkili İş Görüşmeleri

(Zoom programı aracılığı ile- https://zoom.us/)

Ayrıntılı Bilgi:

Hüseyin Gök: huseyingok@tim.org.tr 0212 454 07 02

Sertaç Kasım: sertackasim@tim.org.tr 0212 454 01 84

7

İHBİR-ALIMENTEC 2021 FUARI-BOGOTA KOLOMBİYA HAKKINDA BİLGİ;

İstanbul İhracatçılar Birliğinden alınan yazıda, Bogota - KOLOMBİYA'da 08 - 11 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan ALIMENTEC 2021, powered by Anuga "Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı”nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Birlikleri (İHBİR) tarafından gerçekleştirilecektir.

İki yılda bir düzenlenen fuar 2018 yılında 7 fuar salonunda 23.400 metrekare üzerinde % 74'ü yerel ve % 26'sı uluslararası olmak kaydıyla 30 ülkeden 460 katılımcıya ve % 34'ü yerel ve % 66'sı uluslararası olmak kaydıyla 22 ülkeden 32.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Uluslararası ziyaretçilerin geldiği ilk 5 ülke Ekvador, ABD, Venezuela, Meksika ve Şili'dir.

Birçok ülkede sayısız Milli Katılım Organizasyonu düzenleyen İİB, 2018'da olduğu gibi 2021 yılında da fuara Milli Katılım düzenleyecek olup; fuar katılım bedeli olan 1.200 USD/m2 dâhilinde;

· Stand alanının kiralanması, stand inşaatı, dekorasyonu ve temizliği

· Katılımcı ürünlerinin nakliyesi, gümrüklemesi ve standlara teslimi

· Fuar resmi kataloğunda, fuar resmi internet sitesinde ve fuarda ziyaretçilere dağıtılmak üzere İstanbul'da hazırlanan katılımcı kataloğunda yer alma

· Fuara giriş kartı temini

· Fuar süresince ofis ve iletişim araçları (internet-telefon-fax) ile ikram hizmetlerinden faydalanma yer almaktadır.

Bahse konu fuara başvuruda bulunmak isteyen firmaların, ekte yer alan Başvuru Formu'nu ve Fuar Katılım Sözleşmesi'ni, firma kaşesi ve yetkili imzasıyla beraber doldurarak, 12 Mart 2021 Cuma günü mesai bitimine kadar İİB Genel Sekreterliği hububat@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

İsmail Berkay ÜNLÜ

E- Posta: hububat@iib.org.tr - iunlu@iib.org.tr

Tel: 0212 454 05 00 - Dâhili: 1538

Faks: 0212 454 05 01-02

EK: Fiyatlı Sirküler, Başvuru formu, Fuar Katılım Sözleşmesi (10 sayfa)