2021/196 G. Kore'ye Kiraz İhracatının Askıya Alınması Hk.

Sayın Üyemiz;

Tarım ve Orman Bakanlığından gelen yazıda, bilindiği üzere, Ülkemizden Güney Kore'ye kiraz ihracatı "Türkiye'den Taze Kiraz Meyvelerinin İthalatında Bitki Karantinası İthalat Gereklilikleri Protokolü" kapsamında gerçekleştirilmektedir.

2021 Söz konusu protokole kapsamında 13 İl'de 101 Kiraz Bahçesi (Üreticisi) ve 5 İl'de 15 Paketleme ve Fumigasyon Tesisi kayıt altına alınmıştır.

Güney Kore Hayvan ve Bitki Karantinası Ajansı'nın Tarım ve Orman Bakanlığı'na muhatap 25.06.2021 tarihli yazısında Ülkemizden G.Kore'ye kiraz ihracatının Temmuz ayı için (1 aylığına) geçerli olacağı ve yalnızca 31 Temmuz tarihinden önce düzenlenmiş olan Türkiye Bitki Sağlık Sertifikalarının kabul edileceği" bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusuna ise G.Kore tarafınca yapılacak aylık değerlendirme sonucuna göre karar verileceği bildirilmişti.

Bu defa 06.07.2021 tarihinde G.Kore makamlarından alınan resmi elektronik posta mesajında, 2021 yılı kiraz ihracat sezonunda ülkemizden G.Kore'ye ihraç edilen ilk parti kirazlarda Anarsia lineatella olarak tanımlanan "canlı larva" tespit edilmesi nedeniyle Ülkemizden kiraz ihracatının askıya alındığı bildirilmiştir.

Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Müdürlüklerine gönderilen yazıda, ikinci bir yazıya kadar G. Kore'ye kiraz ihracatı kapsamında Bitki Sağlık Sertifikası (BSS) düzenlenmemesi talimatlandırılmıştır.

Bilgileri ve gereğini rica ederim.