2020/22 Koronavirüs Hastalığına Karşı Alınan Acil Önlemler Hk.

Sayın Üyemiz;                           

 

Ticaret ve Sağlık Bakanlığımızca Koronavirüs hastalığına karşı alınan acil önlemler kapsamında;  

  1. İran'a açılan gümrük kapılarımızdan, sadece daha önce çıkış yapmış Türk vatandaşlarımızın ve araçlarının girişine izin verilecek, bunların girişleri Sağlık Bakanlığının kapılarımızda almış olduğu önlemlerle eşgüdümlü olarak gerçekleştirilecektir.
  1. İran'a açılan gümrük kapılarımızdan sadece İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışlarına izin verilecek, dönüşlerinde girişlerine izin verilmeyeceği kendilerine bildirilecektir.
  1. İran'a açılan gümrük kapılarımızdan Türk vatandaşlarının çıkışlarına izin verilmeyecektir.
  1. İran'a açılan gümrük kapılarımızdan tıbbi malzeme veya insani yardım malzemesi taşıyan Türk vatandaşları ve araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişimi suretiyle yapılacaktır. Bahse konu malzeme taşıyan İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının ve araçlarının çıkışlarına kendilerine geri dönüşlerinde izin verilmeyeceğinin bildirilmesi suretiyle izin verilecektir.
  1. Nahçivan'a açılan Dilucu gümrük kapısından giriş ve çıkışlar serbest olmakla birlikte Valilik ve Sağlık Bakanlığı birimlerinin almış olduğu tedbirlerle eşgüdümlü şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.
  1. Gürcistan son 28 gün içinde İran, Çin, Güney Kore ve İtalya'ya giriş çıkışları olan şahısların girişine izin vermediğinden, Sarp,  Türkgözü ve Aktaş gümrük kapılarımız çıkışlı araç şoförlerinin bu uygulamaya maruz olmayacak şekilde belirlenmesi büyük önem ihtiva etmektedir.
  1. Irak'ın durumu da İran'la aynıdır. Türk vatandaşları ve ihracat yükü taşıyan Türk tırları gidemeyecektir. Irak'ta bulunan (halihazırda) tır şoförleri ve yolcular, sağlık kontrolünden geçmek kaydıyla, Türkiye'ye alınacaklardır.

Irak'a Habur gümrük kapımız aracılığıyla gerçekleştirilecek ticari geçişlerin aksamaması için:

a) Irak'a ait Halil İbrahim Gümrük kapısı sahasında tampon olarak belirlenen yerlerde  dorse veya konteyner değişimi yapılarak iş ve işlemler gerçekleştirilecek.

b) Konuyla ilgili firmaların kendilerinin alacakları tedbirler çerçevesinde araçlarını ve yüklerini Irakta bulunan gerek Iraklı gerek Türk şoförlere tamamen teslim etmek ve ülke içlerine gitmemek şartıyla yine Halil İbrahim Gümrük sahasında tampon olarak belirlenen yerlerde şoför değişimi suretiyle de iş ve işlemler gerçekleştirilebilecek.

c) Bu işlemler yapılırken Habur Gümrük Sahasında konuşlanan sağlık bakanlığı personeli ve valilikle eşgüdümlü olunacak.

d) Şoförlerin  birbirlerine temasını önleyecek şekilde ve aynı zamanda şoförlerin maske, eldiven gibi koruyucu donanımla teçhiz edilmeleri için gerekli tedbir alınacaktır.

Ayrıca, Ülkemizden Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Koreye uçuşlar durdurulmuştur.

Bilgileri ve gereğini rica ederim.

 

İdris ÇEVİK
Genel Sekreter