UR-GE MOBİLYA PROJESİ KAPSAMINDA KATILIMCI FİRMALAR ALMANYA'DA IMM COLOGNE +LIVING KITCHEN 2017 FUARI ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRLDİ..

 "Doğu Karadeniz Mobilya Sektörünün Uluslararası Platformda Bilinçli Rekabetinin Güçlendirilmesi” Projesi ilk Yurtdışı Faaliyetlerine Almanya'dan Start Verdi..
 

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz ile Mobilyacı İşadamları Derneği ortak işbirliği içerisinde "mobilya” sektörümüzün ihracata hazır hale getirilerek uluslararası pazarlarda rekabet gücünün geliştirilmesi ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz "Doğu Karadeniz Mobilya Sektörünün Uluslararası Platformda Bilinçli Rekabetinin Güçlendirilmesi” adlı proje kapsamında ilk yurtdışı faaliyeti Almanya/Köln IMM Cologne Fuarı Teknik İnceleme ve Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti olarak 16-19 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede Anasay Ahşap Ve Metal Ürünleri Yazılım Tek. Müh. Hiz. Mim. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Ar-Te Yapı İnş. Taah. Tur. Taş. Ve Mob. San. Tic. Ltd. Şti., Ataman Mobilya Madencilik Turizm Sigorta Aracılık Hiz. İnş. Serv. Hiz. Tic. Ltd. Şti., Çapkınoğlu Day. Tük. Mal. İnş. Müh. Mim. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti., Kaan Mobilya San. İnş. Ve Tic. A.Ş., Muhcuoğlu Mobilya San. Ve Tic. Ltd. Şti., Murat Derya Mobilya Ve Tekstil San. Tur. İnş. Nak. Harf. Tic. Ltd. Şti., Mürtezaoğlu Mağazaları San. Tic. Ltd. Şti., Safir Dekor Orman Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti., Sezer İnş. Ve Tic. Ltd. Şti., Sitil Ahşap Orman Ürünleri Mobilya Ve Yapı Malz. San. İnş. Taah. Mimarlık Hiz. Tur. Nak. Tic. Ltd. Şti., Şangün Mobilya Ve Doğrama San. İnş. Taah. Nak. Tic. Ltd. Şti., Şenler Ahşap Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti., Tokullar Alışveriş Mağazaları Tic.Ltd.Şti.,Üçyıldız Turizm Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. ve Yazıcılar Mobilya Malz. San. İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti. unvanlı proje firmalarının temsilcilerinin katılımından oluşan 28 işadamından oluşan grup ile birlikte sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri yakından gözlemlemek amacıyla tüm dünya ülkelerinden mobilya sektör bileşenlerinin buluştuğu fuarı incelemek üzerine Almanya Köln şehrinde gerçekleştirilen İmm Colonge+Living Kitchenn 2017'ye katılı sağlanmıştır.

Türk firmaları Almanya'da bir fuarlara katıldıklarında sadece buradaki yerel şirketlerle temas kurmuyor, aynı zamanda alanında en önde gelen fuarında tüm dünyadan bu fuara katılan firmalarla bağlantı kurma şansına sahip olmaktadırlar. Firmalarımız fuar ziyareti esnasında hem güncel teknik, trend ve tüketici tercihleri konusunda intiba sahibi olarak farkındalık ve bilgi düzeylerini artırmamakta hem de ziyaret edilen stantlarda ticaret yapabilme potansiyeli olan muhtemel partnerler ile iletişimin ilk temelleri atılarak kurulan bağlar ile ileride ihracata dönük ticari bağlantılara zemin tesis edilmektedir.  Bu bağlantılar sayesinde somut alış-veriş ile gerçekleşen ihracat faaliyetleri ile iki ülke arasında ticaret hacmininin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca firmalar anılan fuar ziyareti vasıtasıyla uluslararası alandaki diğer firmaların nasıl hareket ettiklerini ne derece yenilikçi ürün sergilediklerini, pazara sundukları ürünlerin çeşit ve nevi bilgilerin, yerinde görerek inceleme görme fırsatı bulmuşlardır.

Bir sonraki gün Almanya Düsseldorf'ta önemli mobilya AVM'lerinden biri olan HOFFNER isimli kompleks ziyaret edilerek trendler, modern sitil ve en son mobilya yaklaşımları bizzat yerinde ziyaret edilerek gözlemlenmiştir.  Trabzonlu mobilyacılar fuar ve AVM ziyaretinin ardından 18 Ocak 2017 tarihinde NRW MÜSİAD Başkanı Bahattin Yılmaz ve Kuzey Ren Westfalya iş adamlarıyla Köln Azimut otelde bir araya gelmiştirler. Türkiyeli ve Avrupalı Türk müteşebbisler Avrupa'ya ihracatın geliştirilmesiyle alakalı istişare ve iş bağlantıları çalışmalarında bulunmuşlardır. NRW MÜSİAD Başkanı Bahattin YILMAZ Trabzon'lu mobilyacılara Avrupa'ya mobilya ihraç edebilmekteki takip edilecek yol ve özellikle Almanya'daki sektörün hangi şehirlerde fuarlar düzenlediği ile ilgili geniş bir bilgilendirmede bulunmuştur. Trabzon mobilyacılar başkanı Alper BEKTAŞ ise MÜSİAD'ın davetinden dolayı Bahattin YILMAZ ve ekibine teşekkür etmiş ve Almanya pazarından beklentilerini ve ihtiyaç duyulan bilgiler konusundaki görüşlerini ifade etmiştir.  Toplantıya katılan Duesseldorf Konsolosluğu Ticaret Ataşesi Sayın Mustafa Hilmi AŞKIN ise Almanya pazarında dikkat edilmesi gereken hususlar, iş ve yatırım altyapısı ve mevzuat hükümleri konusunda iş adamlarına bilgi vererek onlardan ulaşan soruları açıklayıcı bir şekilde cevaplamıştır.

 DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ