TİCARET BAKANLIĞI BÖLGEMİZ DIŞ TİCARET BİLGİLENDİME SEMİNERLERİ TAMAMLANDI..

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği organizasyonunda T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Koordinatörlüğü'nde Artvin, Hopa, Rize ve Trabzon'da "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” tamamlandı.

T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz ve Artvin, Hopa, Rize ve Trabzon Ticaret Sanayi Odaları işbirliğiyle, 6 Kasım 2018 Salı günü Artvin ilinden start alan "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” sırasıyla 7 Kasım'da Hopa'da, 98 Kasım'da Rize'de ve en son 9 Kasım 2018 tarihinde Trabzon'da ihracatçıların yoğun katılımı ile tamamlanmış bulunmaktadır.

Programda Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden Dış Ticaret Uzmanı Ayşe Banu ÖNCAN; İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları Desteklerinden Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi: UR-GE Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi hakkında, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü, Dış Ticaret Uzmanı Nurdan ÇAMLIBEL AYDIN; Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları Konularında ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Kenan ÇELİK ise Gümrük Mevzuatı Uygulamaları konularında bilgilendirme yaparak katılımcıların sorularını cevapladılar. Toplamda 3 il 1 ilçede gerçekleştirilen eğitim seminerlerine bölgemizden yaklaşık 250 ihracatçı firma katılım sağladı.

Düzenlenen söz konusu eğitim seminerlerine dış ticaret firmaları temsilcileri ve ihracatla ilgili departmanlarda kilit rol üstlenen personeller ve gelecek planları arasında dış ticaretle ilgili çalışmaları olan KOBİ'ler, kurum, kuruluş temsilcileri ve genç girişimciler katılım sağlamış olup, Birliğimiz tarafından ihracatın geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bölgede dış ticaret bilgi alt yapısının kuvvetlenmesi amaçlı benzeri eğitim seminerlerine devam edilmesi planlanmaktadır.

Bilgilerinize sunulur. (9/11/2018)

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

İlgili Fotoğraflar