RUSYA FEDERASYONU'NUN DOMATES İHRACATINDAKİ TÜM FİRMA KISITLAMALARINI 1 MAYIS 2018 İTİBARİYLE KALDIRACAK

RUSYA FEDERASYONU'NUN DOMATES İHRACATINDAKİ TÜM FİRMA KISITLAMALARINI 1 MAYIS 2018 İTİBARİYLE KALDIRACAK OLMASINI BEYAN ETMESİ İHRACATÇIYI MEMNUN ETTİ.

Rusya Federasyonu tarafından Türk menşeli domates ithalatında uygulamakta olduğu firma kısıtlamasını 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle kaldıracağını, konu hakkında otorite olan Rusya Federal Bitki ve Karantina Sevisi tarafından açıklandı. Yapılan açıklamada Türkiye'den yapılacak domates ithalatının şirketlere göre değil, hastalık bulunmayan bölgelere göre karar verileceğini ve bunun için de Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının garantisini talep edeceklerine vurgu yapıldı.

Bilindiği üzere domates ihratında Rusya Federasyonu sektörün en büyük pazarı olup, geçtiğimiz yıllarda kriz öncesinde domates ihracatının yaklaşık %55 lik kısmı Rusya Federasyonu'na yapılmakta idi. Ancak firma kısıtlamasının uygulanması nedeniyle 1 Ocak 2018 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na ihraç edilen domates ihracatımız 17.227 Ton karşılığı 15.936.323 $ olarak çok düşük düzeyde gerçekleşmiştir.

Konu hakkında değerlendirmelede bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet KALYONCU; Ülkemizden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız yetkililerinin Rusya Federasyonu'nda yaptığı ziyarette yapılan müzakereler sonucu Rus makamlarınca beyan edildiği gibi, 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Ülkemiz menşeli domates ithalatına uygulanan firma kısıtlamasını kaldıracaklarını açıklamış ve konu hakkında da Rusya Fedesyonun'nda yetkili otorite olan Federal Veterinerlik ve Karantina Servisi web sitesinde de bu açıklamanın yapıldığını, bu açıklama yaş meyve sebze ihracatçımızda büyük memnuniyet uyandırdığını ifade ederek, konuda emeği geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile Ekonomi Bakanlığı yetkililerine sektör adına şükranlarını sunduklarını, ayrıca Rusya Federasyonu makamlarına da konu hakkında yasaklamanın kaldırılması nedeniyle teşekkürlerini sunduklarını belirtti. Yaş meyve sebze ihracatında Rusya Federasyonu'nun sektörün öncelikli pazarı olduğunu ve bundan dolayıda Türkiye - Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha üst noktalara ulaşması ile iki ülke arasındaki ticari ilkişkilerinde hızlı bir şekilde geliştiğini belirten DKİB Başkanı Saffet KALYONCU bu durumun sektör ihracatını da daha üst noktalara ulaştıracağını ifade etti.