MOBİLYACILAR ULUSLARARASI PAZARLARA AÇILACAK..

MOBİLYACILAR ULUSLARARASI PAZARLARA AÇILACAK

23 Eylül 2010 tarih ve 27708 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında 2010/8 Sayılı Tebliğ kapsamında, Proje Bazlı Eğitim, Danışmanlık, Yurt Dışı Pazarlama, Alım Heyeti ve Bireysel Danışmanlık Programları İle İstihdam Giderlerinin Desteklenmesi Programı çerçevesinde Genel Sekreterliğimizce MOBİAD ile işbirliği içinde "Doğu Karadeniz Mobilya Sektörünün Uluslararası Platformda Bilinçli Rekabetinin Güçlendirilmesi” adı altında hazırlanarak koordinatör kuruluş Ekonomi Bakanlığı'na sunulan projemiz onaylanmış bulunmaktadır.

KOBİ'lerin bir araya gelerek kümeleme mantığı içinde işbirliklerini güçlendirerek oluşturulan sinerji ile rekabet avantajı kazanmaları sonucu uluslararası pazarlara açılımda önemeli devlet yardımı destek unsuru olan Ekonomi Bakanlığımızın "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” (UR-GE) kapsamında firmaların sektörel olarak yurtdışına açılmaları amacıyla projeler yürütülmektedir. Yürütülen projelerle ihracatın artırılması, sektörel birlikteliklerin kurulmasının desteklenmesi ve bu sayede firmaların küresel rekabet güçlerinin arttırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Bahsekonu destek kapsamında, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz ile Mobilyacı İşadamları Derneği ortak işbirliği içerisinde "mobilya” sektörümüzün ihracata hazır hale getirilerek uluslararası pazarlarda rekabet gücünün geliştirilmesi ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz "Doğu Karadeniz Mobilya Sektörünün Uluslararası Platformda Bilinçli Rekabetinin Güçlendirilmesi” adlı projemiz, Ekonomi Bakanlığımız tarafından kabul edilmiştir. Bugün burada start verdiğimiz bu projemizi MOBİAD ile birlikte yürüterek Birliğimize kayıtlı ve MOBİAD'a üye mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızı yetkinlik, bilgi birikimi, markalaşma, tasarım ve kalite konusunda uluslararası pazarlarda rekabet edebilir düzeye ulaştırmayı ve geçmiş yıllarda Bölgemizde atölye tarzı üretimi ile mobilya sektöründe kaliteli el işçiliği sayesinde önemli konumda bulunan Mobilya sektörünü ihracat ile ön plana çıkarmayı amaçlamaktayız.

Toplam 22 firmanın dahil olduğu ve 3 yıl sürecek söz konusu proje kapsamında, önce projeye dahil olan firmalar bir ihtiyaç analizi aşamasından geçirilecek, ortaya çıkacak eğitim ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli dallarda ve ağırlıklı olarak da uluslararası ticaret, tasarım ve markalaşma alanlarında eğitim programları uygulanacak ve sonrasında da bu alanlardaki danışmanlık programları gerçekleştirilecek olup hedef pazarlara yönelik ticaret heyetleri fuar katılımları ve alım heyetleri organize edilecektir. Projenin faaliyet döneminde grup olarak ve tamamlanmasını müteakip de projeye dahil olan firmalar devlet destekli olarak bireysel danışmanlık faaliyetlerinden istifade edebilecektir.

Sözkonusu destek kapsamında Proje dahilinde yer alan 22 firmanın, yapılacak analiz çalışmalarımız kapsamında ön plana çıkacak komşu ve potansiyel arz eden ülkelere yönelik ihracatlarının sürdürülebilir olarak artırılmasının sağlanması, şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi, şirketlerin ihracata yönelik insan kaynağı yetkinliğinin artırılması, şirketlere sistematik dış ticaret ve pazar araştırması yetkinliği kazandırılması, markalaşma ve tasarım kültürünün oluşturulması, kümeleme mantığı ile işbirliklerinin oluşturulması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Projenin ilk aşaması olarak İhtiyaç Analizi faaliyeti kapsamında firmaların ihracat yönünden durum değerlendirilmeleri yapılacaktır. İlk faaliyet olan ihtiyaç Analizi faaliyeti ile;

· İş planı ve ihracat stratejilerinin hazırlanması izlenmesi, hedef pazarların belirlenmesi

· Eğitim ve/veya danışmanlık ihtiyacının analizi

· İhracat potansiyelinin belirlenmesi

· Firmaların analizi

· Yurtdışı pazar fırsatları

· proje yol haritası (3 yıllık stratejik planlama)

gibi faaliyet adımları ile ihtiyaç analizi faaliyeti kapsamında şirketlerin rekabet güçlerinin ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesini teminen şirket, sektör, pazar analizi, değer-tedarik zinciri analizi yapılarak firmaların ihracat potansiyeli belirlenecek, proje iş planı ve ihracat stratejisi hazırlanacak ve projenin yol haritası tespit edilecektir.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak MOBİAD ile birlikte yürüteceğimiz bu proje kapsamında 3 yıllık süre içinde projede yer alan firmalarımıza yaklaşık 3 Milyon ABD Doları civarında aşağıda belirtilen faaliyet dallarında destek sağlanacaktır. Bunun yanında, projede yer alan firmalar projenin tamamlanmasında sonra da 3 yıl boyunca yıllık 50 bin ABD Dolarına kadar bireysel danışmanlık hizmet alımı desteği alma hakkını da kazanmaktadır.

MOBİAD ile yürüteceğimiz bu proje sonrasında da Mobilya sektöründeki firmalara yönelik destek unsurlarımız devam edecek olup, kazanılan bu tecrübe birikimi ile Bölgemiz Mobilya sektörü ihracatında süreklilik sağlanmasını amaçlamaktayız. Bu kapsamda da Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri organizasyonunda yurtdışında oluşturulacak Türkiye Ticaret Merkezlerinde Bölgemiz mobilya sektörü firmalarının mağaza açmaları desteklenecektir. Bu organizasyon dahilinde Türkiye Ticaret Merkezlerinde açılacak mağaza/ofis/depoların yıllık kira giderlerinin %60-%75'i devlet yardımı kapsamında 5 yıl süre desteklenmekte ve belli başarı kriterler içinde bu destek süresi 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu çerçevede ilk etapta İran Tahran'da ve Dubai'de açılacak olan Türkiye Ticaret Merkezlerinde bu firmalarımızın ortak hareket tarzı içinde mağaza açmaları teşvik edilecektir.

Projenin tamamlanması sonrasında ileriki aşamalarda Doğu Karadeniz Bölgesinden uluslararası marka ve kalite yetkinliğine ulaşmış mobilya ihracatının önemli rakamlara ulaştırılması hedefimizi gerçekleştirmiş olacağımıza ve Bölgemizde çok arzulamış olduğumuz sektörel birliktelik, ortak hareket tarzı ve kümele kültürünü Mobilya sektörü ile sağlamış olacağımıza canı gönülden inanmaktayız.

 

Alper BEKTAŞ

Mobilyacı İşadamları Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı

Proje Katılımcısı Firmalarımız

Şirket Adı

1

ADOL MOBİLYA TİC.LTD.ŞTİ.

2

AKPINAR YAPI MALZ.İNŞAAT TURİZM.TİC.LTD.ŞTİ.

3

AR-TE YAPI İNŞ.TAAH.TUR.TAŞ. VE MOB.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

4

ATAMAN MOBİLYA MADENCİLİK TURİZM SİGORTA ARACILIK HİZ.İNŞ.SERV.HİZ.TİC.LTD.ŞTİ.

5

AYYILDIZ YAYLI YATAK ÇEKYAT VE MOB.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

6

ÇAPKINOĞLU DAY.TÜK.MAL.İNŞ.MÜH.MİM.TUR.VE TİC.LTD.ŞTİ.

7

D.KARE İNŞ. TAAH.MOB.TURZ.SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

8

DOVİ MODÜLER MOBİLYA İML.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

9

GÜNDOĞDU MOBİLYA SANAYİ TİC..LTD.ŞTİ.

10

KAAN MOBİLYA SAN. İNŞ. VE TİC.A.Ş.

11

KARAT MOB. SÜNGER ORMAN ÜRÜN.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

12

MUHÇUOĞLU MOBİLYA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

13

MURAT DERYA MOBİLYA VE TEKSTİ SAN. TUR.İNŞ. NAK. HARF.TİC.LTD.ŞTİ.

14

MÜRTEZAOĞLU MAĞAZALARI SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

15

SEZER İNŞ. VE TİC.LTD.ŞTİ.

16

SİTİL AHŞAP ORMAN ÜRÜNLERİ MOBİLYA VE YAPI MALZ.SAN.İNŞ.TAAH.MİMARLIK HİZ.TUR.NAK.TİC.LTD.ŞTİ.

17

ŞANGÜN MOBİLYA VE DOĞRAMA SAN.İNŞ.TAAH.NAK.TİC.LTD.ŞTİ.

18

ŞENLER AHŞAP ÜRÜNLERİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

19

TOKULLAR ALIŞVERİŞ MAĞAZALARI TİC.LTD.ŞTİ.

20

TURAN PLASTİK SAN. NAK. VE TİC. LTD.ŞTİ.

21

ÜÇYILDIZ TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

22

YAZICILAR MOBİLYA MALZ.SAN.İNŞ.TAAH.TİC.LTD.ŞTİ.

İlgili Fotoğraflar