İHRACATÇININ BANKASI EXİMBANK VERDİĞİ KREDİLERDE İHRACATÇIYA DESTEK OLUYOR.

İHRACATÇININ BANKASI EXİMBANK VERDİĞİ KREDİLERDE 1 YIL VADE UZATIMI YAPARAK İHRACATÇIYA DESTEK OLUYOR.

İhracatçılarımızın finansman ihtiyacını karşılayan ve her zor dönemde ihracatçımıza büyük destek veren TÜRK EXİMBANK Irak ve Rusya Federasyonu'na yönelik kullandırmış olduğu kredilerin vadesini firmaların talebi doğrultusunda 1 yıla kadar uzatmıştır. Bunun yanında diğer kredi enstrümanlarında da uzatma yaparak vade süresi 540 güne çıkarılmıştır. İhracatçılarımız Eximbank'ın bu yeni imkanlarından faydalanmak ve vade uzatımı için Eximbank'a yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir.

Yurtdışı piyasalarda yaşanan olumsuzlukları gerekçe göstererek tüm bankalar ihracatçının üzerine giderek kredilerini geri çağırdığı, kat kat yeterli teminatı olan firmalara dahi yeni kredi verilmediği, firmalara gelen havalelere dahi el konulduğu bir dönemde, Eximbank'ın ihracatçımıza yaptığı bu destek ihracatçılarımız için takdire şayan bir jest olmuştur.

Özellikle Doğu Karadeniz Bölgemizde finansman imkanlarına erişimde büyük sorun yaşayan KOBİ statüsündeki ihracatçılarımıza maalesef Bölgemizdeki bankalar kredi konusunda yeterli hizmeti sunmamakta, bankalar sadece ihracatçımızdan topladığı mevduatı diğer bölgelere ve genel merkezlerine aktarma işlevi görmektedir. Şu anda sektörün en büyük ve Ülke birincisi olan ve talep ettiği kredinin/teminat mektubunun 100 katı büyüklüğünde mal varlığına sahip olan bir firmaya dahi kredi konusunda sıcak bakılmaması, kredisinin geri çağrılmasının vicdani sorumluluğunu acaba bu bankalar hiç mi hissetmemektedir.

İhracatçımızın sıkıntı yaşadığı bu zor dönemde bırakın kredilerini geri çağırmayı, üzerine kredi vererek vade uzatımına giden ihracatçımızın bankası EXİMBANK'ı kamuoyu nezdinde tebrik ediyor, tüm ihracatçılarımızı da Eximbank imkânlarından faydalanmak üzere Eximbank'a başvurmaya davet ediyoruz.

Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN
Doğu Karadeniz ihracatçılar Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı