DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILARI GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN'A

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILARI GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN'A

ÇIKARMA YAPTI

Ekonomi Bakanlığımız koordinasyonu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz (DKİB) organizasyonunda 02-07 Mayıs 2017 tarihlerinde Gürcistan'ın Tiflis ve Azerbaycan'ın Bakü şehirlerine yönelik olarak "Yapı Malzemeleri ve Tüketim Ürünleri” sektöründe bir Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenmiştir.

Bölgemizden 20 inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren firmanın katıldığı söz konusu Ticaret Heyeti Programı ilgili ülkelerde yoğun ilgiyle karşılanmış ve firmalarımız gerek kısa gerekse de uzun vadede önemli anlaşmalar kaydetmişlerdir.

Program kapsamında Gürcistan'da gerçekleştirilen iş forumunda; T.C. Tiflis Büyükelçisi Sayın Zeki Levent GÜMRÜKÇÜ, Gürcistan Tarım Bakan Yardımcısı Sayın Gela KHANİSVİLİ, Gürcistan Kalkınma Ajansı Temsilcisi Sayın Otar ANTİA, Gürcistan İşverenler Derneği Başkanı Sayın Elguja MELADZE, T.C. Tiflis Ticaret Müşaviri Beşir İYİDİKER, T.C. Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Sayın Tayfun KILIÇ ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanımız Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN yaptıkları konuşmalar ve sunumlarla iki ülke arasında ticaretin ve yatırımların arttırılmasına yönelik temennilerde bulunarak, Türk ve Gürcü firmalarına yatırım çağrısında bulunmuşlardır.

Aynı şekilde Azerbaycan'da gerçekleştirilen iş forumunda; T.C. Bakü Ticaret Müşaviri Sayın Ahmet ATAKER, Azerbaycan İhracatın ve Yatırımların Teşviki Fonu (AZPROMO) Başkanı Sayın Rüfet MEMMEDOV, Azerbaycan Emlak Meseleleri Devlet Komitesi Müdürü Sayın Nurlan VERDİYEV, Azerbaycan İşverenler Teşkilatları Milli Konfederasyon Başkan Yardımcısı Sayın Vugar ZEYNELOV, Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği Başkanı Sayın Cemal YANGIN, Türkiye ve Azerbaycan İşadamları ve Sanayiciler İctimai Birliği Başkanı Sayın Ali İhsan GENÇ, T.C. Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Sayın Tayfun KILIÇ ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanımız Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN yaptıkları konuşmalar ve sunumlarla Azerbaycan ve ülkemiz arasındaki ticaret hacminin arttırılması için bir an önce Serbest Ticaret Anlaşmasının hazırlanmasının gerektiğinin altı çizilerek, firmalara yatırım çağrısında bulunulmuştur.

Gürcistan Tiflis'te ve Azerbaycan Bakü'de heyete katılan iş adamalarımız bu ülkelerdeki partnerleri ile yapılan organizasyon kapsamında her iki şehirde de ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmişlerdir.

Heyete katılan Birliğimiz üyesi firmalar, Gürcü ve Azeri partnerleri ile yaptıkları görüşmeler yanısıra anılan ülkeler yerel piyasalarında gerçekleştirilen yerinde inceleme ve görüşmelerde de Gürcü ve Azeri firma temsilcileri ile ticari iş görüşmeleri yapma fırsatı elde etmiş olup, verimli geçen görüşmeler neticesinde firmalarımız ileriye yönelik ikili dış ticari ilişkilerini potansiyeli ölçeğinde geliştirmeye katkı sağlayacak önemli işbirliklerine imza atmışlardır.

Bilgilerinize sunulur.

İlgili Fotoğraflar