DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ SANAYİ ÜRÜNLERİ İHRACATINDA %16 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI

Genel Sekreterliğimiz yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2018 yılının ilk 5 ayında 495.812.397 USD tutarında ihracat gerçekleşmiştir.

Ancak önceki yılın aynı dönemine göre yılın ilk aylarında düşük olarak gerçekleşen fındık ve madencilik ürünleri ihraç sevkiyatların nedeniyle düşüş olarak görülen Bölge ihracatında fındık ve madencilik ürünleri sektörleri dışında kalan sektörlerin toplam ihracatında %20 oranında artış yaşanmıştır.

2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde Bölgemizden gerçekleşen toplam ihracatın 415.257.747 $ ı Trabzon ilinden, 45.734.566 $'ı Rize ilinden, 22.710.894 $'ı Artvin ilinden ve 12.109.189 $ ı ise Gümüşhane ilinden gerçekleştirilmiştir.

Başta Trabzon olmak üzere ağırlıklı olarak tarım ürünleri ihracatı ön planda olan Doğu Karadeniz Bölgesinden son yıllarda Sanayi ürünlerinin payı hızla yükselmektedir. 2018 yılı Ocak-Mayıs dönemini kapsayan ilk 5 ayda Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan sanayi ürünleri ihracatı %16 oranındaki artışla 58.151.192 $ a ulaştı.

Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan tarım ürünleri ihracatı ile madencilik ürünleri ihracatında, uluslararası piyasalardaki fiyatların düşük seyretmesine bağlı olarak ihracatta düşüler görülmesine rağmen, sanayi ürünleri grubunun tüm alt sektörlerinde artış yaşanmaktadır. Sanayi ürün grubunda alt sektör olarak birinci sırada kimyevi maddeler ve mamülleri yer alırken, ikinci sırada otomotiv endüstrisi yer almaktadır. Bölgeden 5 ayda yapılan otomotiv endüstrisi (taşıt yedek parçası) ihracatı %20 artışla 11.349.185 $ a ulaşmıştır.

Bölgemizden 5 aylık dönem olan 2018 Ocak-Mayıs aylarında 107 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, İtalya, Almanya, Gürcistan ve Fransa olmuştur. Bu ülkelerden bölgemizin en önemli pazarlarından olan Rusya'ya yönelik ihracatımızda % 39 oranında artış yaşanmıştır.

Tarım ürünleri ihracatımızda da önümüzdeki dönemde birim ihraç fiyatlarının toparlanmasına bağlı olarak ihracatımızın da artış trendine gireceğini gireceğini, Rusya Federasyonu'na yönelik ihracatımızda yaşanan yüksek oranlı artışlarla ihracatımızın daha üst noktalara ulaşacağını ummaktayız.

Bilgilerinize sunulur.

Saffet KALYONCU
DKİB Yönetim Kurulu Başkanı