DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜNÜN YOL HARİTASI ÇİZİLİYOR…

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜNÜN

YOL HARİTASI ÇİZİLİYOR…

Firmaların, işbirliği kuruluşları önderliğinde: Ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık), ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetlerinin desteklenmesine olanak sağlayan Ekonomi Bakanlığı desteklerinden biri olan 2010/8 sayılı "UR-GE: Uluslararası Rekabetçiliğin geliştirilmesi Desteği altında Genel Sekreterliğimizce yürütülmekte olan "DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ GIDA SEKTÖRÜ YURT DIŞI PAZARLAMA TAKIMIadlı projemizin ilk faaliyeti olan "Katılımcı Firmalar Eğitim İhtiyaç Analizi” çalışması tamamlanmıştır.

Bu kapsamda, söz konusu projenin tamamlanmış bulunan ihtiyaç analizi çalışmasının sonuç ve değerlendirme raporu bir sunum eşliğinde proje kapsamındaki 20 gıda ihracat firmamızın da katılımıyla 10 Nisan 2018 tarihinde Birliğimiz hizmet binasında gerçekleştirilen ilk toplantıda değerlendirilmiştir. Söz konusu toplantıda Birliğimiz tarafından projenin bundan sonraki aşamalarında gerçekleştirilecek faaliyetler ve eylem planı hakkında katılımcılara bilgiler aktarılmış ve tüm paydaşların bir araya geldiği bahsekonu proje konusunda firmaların beklenti, görüş ve önerileri tespit edilmiştir.

"Doğu Karadeniz Bölgesi Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların İhracat Kapasitesinin Arttırılması” temalı projede Birliğimiz koordinasyonunda firmalarımızın ortak vizyon anlayışı içerisinde, proje faaliyetleri doğrultusunda plan ve program yaparak ihracat stratejileri geliştirmelerinin özendirilmesi amaçlanmaktadır. Yoğun rekabetin yaşandığı günümüzde dünyadaki hızlı gelişim ve değişime ayak uydurmak ve rekabette bir adım önde olmak için tek yol olan kümelenme anlayışı konusunda farkındalık yaratılması ve nihayetinde sektörün küme çatısı altında sürdürülebilir ihracat artışına kavuşturulması anılan projemizde hedef olarak belirlenmiştir.

Proje kapsamında 3 ve başarılı görülmesi halinde 2 yıl daha ilave süre ile 5 yıl boyunca toplu eğitim ve danışmanlıklar verilmesi, yurt dışı pazarlama programları gerçekleştirilmesi (ortak pazar araştırmaları, pazar ziyaretleri, küme tanıtım faaliyetleri, ticaret heyetleri, yurt dışı fuar ziyaretleri ve eşleştirme faaliyetleri), yurt dışından alım heyetleri getirtilmesi şeklinde faaliyetler yürütülecektir.

İlk proje faaliyeti olan ihtiyaç analizi çalışması sonuçlarına göre ön plana çıkan ortak eğitim ihtiyaç alanı başlıkları altında firmaların eğitim altyapıların güçlendirilmesi faaliyetine önümüzdeki günlerde başlangıç verilecektir. Bahsekonu eğitim başlıkları çerçevesinde eğitim altyapıları kuvvetlendirilmesi planlanan proje firmalarımız sözkonusu analiz çalışması sürecinde ihtiyaç olarak ön plana çıkan "Hedef Ülkelerde Pazara giriş çalışmaları” ve "Ürün belgelendirme ve Marka İmaj, Tanıtım, Tutundurma, Kalite, İnovasyon, Digitalleşme vb. konularda” proje uygulama dönemi içerisinde danışmanlık desteği de alabileceklerdir.

Eğitimlere katılımın ardından yurt dışı fuarlara/ yurt dışı pazarlama faaliyetlerine katılabilecek olan proje firmaları, Ekonomi Bakanlığı UR-GE Projesi kapsamında %75 oranında desteklenme olanağına sahip olacaklardır. Ayrıca eğitimleri tamamlayarak, yurtdışı pazarlama programlarına da iştirak eden firmalarımız, proje bitiminden itibaren 3 yıl süresince yılda 50.000 USD $ tutarında ve % 70 destek oranıyla bireysel danışmanlık hizmetleri almaları mümkün olacaktır.

Ayrıca, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimizce, Ekonomi Bakanlığımızın anılan 2010/8 Sayılı UR-GE Desteği kapsamında aynı süreçte eş zamanlı olarak yine Bölge ihracatçılarımızın aktif katılımı ile 'İnşaat ve Yapı Malzemeleri' ve 'Mobilya' Sektörlerine yönelik olarak uluslararası rekabetçiliğin desteklenmesine yönelik projelerimiz verimli bir şekilde yürütülmekte ve bu suretle bölge ihracatının rekabet olanaklarının arttırılarak potansiyel ölçeğinde dış ticaret rakamlarına ulaşmak hedeflenmektedir.

Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN
Yönetim Kurulu Başkanı 

  PROJE KAPSAMINDAKİ FİRMALARIMIZ:

1 AKSU ÇAY SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
2 ARMEDA GIDA DAĞITIM PAZARLAMA TİCARET LTD.ŞTİ.
3 CİRAV FINDIK MAMÜLLERİ PAZ.SAN.DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ.
4 CİRAV GIDA SAN.İNŞ.DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ.
5 ÇIT-ÇIT KURUYEMİŞ VE GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
6 DARICA UN İNŞ. HAFR. NAK. TUR. MAD. AMB. MÜH. HİZ. GID. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
7 FANUS GIDA VE ORGANİK ÜRÜNLERİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
8 GÜNEŞ GIDA VE AMBALAJ SAN. TİC.A.Ş.
9 HARUNOĞULLARI GIDA SAN.İNŞ.TUR.TİC.LTD.ŞTİ.
10 HİLAL GIDA MAD.SAN.İNŞ.TAAH. VE TİC.LTD.ŞTİ.
11 KAAN GIDA SANAYİ İNŞAAT VE TİCARET A.Ş.
12 KAHVALTI DÜNYASI AMBALAJLAMA HAYVANCILIK NAKLİYE VE GIDA SANAYİ TİC. LTD.ŞTİ. 
13 KARADENİZ KARDEŞLER GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
14 KERMAK KERİMOĞLU MAKİNA İMALAT SANAYİ VE TİC.LTD.ŞTİ.
15 LAZİKA GIDA SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ.
16 ÖZER GIDA SAN. VE DIŞ.TİC.LTD.ŞTİ.
17 TURGE MOB.İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.
18 TURGUT KARDEŞLER SEBZE MEYVE VE GIDA MAD. TİC.NAK.İTH.İHR.LTD.ŞTİ.
19 HAYAT ÇAY GIDA ÜRÜNLERİ VE TARIMSAL ENT. TES. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
20 OKUMUŞ ÇAY VE GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş. 

İlgili Fotoğraflar