DKİB'DEN İRAN'A RESMİ TİCARET HEYETİ ÇIKARMASI

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Trabzon ili  ekonomi tarihinde önemli  yeri bulunan ve tarihi süreç içinde belli dönemler inişli çıkışlı seyir izleyen İran ile Doğu Karadeniz Bölgesi arasındaki ticari ilişkilerin tekrar eski canlı günlerine dönmesi için Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği atağa kaktı.

 Tarihi İpekyolu ticaretinden günümüze kadar İran ile ticari ilişkilerini ambargo dönemlerinde dahi sürdüren Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatçıları, ambargonun kalkması ile daha da serbest hale gelen ve Doğu Karadeniz Bölgesine yakınlık avantajını, Bölge illeri limanlarıyla İran'ın Avrupa'ya ve Batı dünyasına açılan kapısı olma konumu  ile daha da pekiştiren Doğu Karadeniz Bölgesi, gelişen yeni bu süreçte İran ile ticari ilişkilerini daha üst noktalara ulaştırmak amacıyla DKİB tarafından 21-26 Mayıs 2016 tarihlerinde İran'ın en potansiyelli illerinden Meshed'e yönelik  Ticaret Heyeti Programı düzenleme kararı alındı. 

 İran'ın doğusunda yer alan ve 2. Büyük şehir olan Meşhed, yapı sanayi ve inşaat sektörü ile diğer tüketim maddeleri dış ticaretinde önemli bir potansiyel arz etmektedir. Ayrıca Türkmenistan, Afganistan  ve Pakistan ülkelerine yakınlığı ve bu ülkelere geçiş güzergahında   bulunan Meşhed şehrine yönelik gerçekleştirilecek söz konusu heyet kapsamındaki Bölgemiz mal ve hizmetlerinin tanıtılması, ikili ilişkilrin geliştirilmesi  ve dış ticaret bağlantılarının tesis edilmesi amacıyla düzenlenecek Sektörel Ticaret Heyeti Programı kapsamında, Türk ve İran işadamları arasında ikili iş görüşmeleri yapılmasının yanı sıra yerinde pazar incelemesi faaliyetleri dahilinde bir dizi etkinlikler düzenlenecektir.   

Ekonomi Bakanlığımız Koordinasyonunda ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimiz organizasyonunda gerçekleştirilecek olan resmi Ticaret Heyeti  Programı Ekonomi Bakanlığımız desteği kapsamında olup, bu kapsamda heyete katılmak isteyen işadamlarımızın; ulaşım, konaklama ve diğer organizasyon giderlerinin  % 60'ı desteklenecek olup heyet katılımcıları toplam maliyetin sadece % 40'ını ödeyeceklerdir.

 Bölgemizin önemli ticaret partnerlerinden olan İran ile ticari ilişkilerimizin daha üst noktalara ulaştırılması amacıyla önemli bir fırsat olan bu organizasyona Bölge iş adamalarımızın ve tüm firmalarımızın katılımlarını beklemekteyiz. Bundan dolayı İran/Meshed Ticaret heyeti programına katılmayı düşünen firmalarımızın Birliğimize başvuru yapmaları gerekmektedir.                                                 

İlgili Fotoğraflar