2018 YILI İLK ÇEYREĞİNDE YAŞANAN %7,4 ORANINDAKİ REKOR BÜYÜME ORANI TÜRKİYE'NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ TEYİT ETMİŞTİR

2018 yılının ilk çeyrek Ocak-Mart döneminde TUİK tarafından açıklanan rekor düzeydeki büyüme oranı Türkiye ekonomisinin büyüklüğünü gözler önüne serdiği gibi, art niyetli ve suni krizler çıkarmaya çalışan derecelendirme kuruluşlarının oyunlarını bozmuş, yalanlarını ortaya çıkarmıştır.

Bütün yaşanan oyunlara ve art niyetli değerlendirmelere rağmen, Ülkemiz hedeflerine emin atımlarla yaklaşmaktadır. Sanayicilerimiz ve ihracatçılarımız Ülkemizin 2023 yılı için hedeflediği büyüklük ve rakamlara ulaşması için tüm zorluklara rağmen çalışmalarını azimle sürdürmektedir.

Ortaya konan büyüme rakamlarındaki bu başarı Sanayicimiz ve ihracatçımıza moral kaynağı olarak doping etkisi yapacağına inanıyoruz. Art niyetli güçlerin tüm oyunlarına rağmen

Ülkemiz hedeflerine şaşmadan ulaşacaktır. İnanmaktayız ki geçen hafta yanlı olarak bankalarımızın notunu düşüren, döviz kuraları üzerinden baskı kuramaya çalışan derecelendirme kuruluşları ve onların patronları yaşanan bu büyüme karşısında şok olmuş, hevesleri kursaklarında kalmıştır.

Ülkemizin 24 Haziran seçimleri sonrasında yeni sistemin de oluşması ile önümüzdeki dönemin tamamını yüksek oranlı büyüme rakamları ile kapatarak, daha üst noktalara ulaşacaktır.

Her şeye rağmen bu rekor düzeydeki büyüme oranını Ülkemize yaşatan tüm kesimlere Bölge ihracatçıları olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Saffet KALYONCU
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı