TAYLAND BÜYÜKELÇİSİNİN TRABZON ZİYARETİ

Tayland Krallığı Ankara Büyükelçisi Sayın Phantipha Iamsudha EKAROHIT hanımefendi ve beraberindeki Büyükelçilik mensupları, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği organizasyonunda, 6-7 Ağustos 2018 tarihlerinde Trabzon'a ziyarette bulunarak çeşitli inceleme ve temaslarda bulundu.

Yapılan ziyaretler kapsamında Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetimi ile bir araya gelerek Trabzon ilinden Tayland'a yapılan ihracat ve Trabzon ili ihracat potansiyeli hakkında bilgi aldı. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu adına heyeti karşılayan Yönetim Kurulu üyeleri Cemil YILMAZ ile Erdal ÖZER Trabzon ihracatı ve Trabzon ilinin ihraç ürünleri hakkında bilgilendirme yaparak, ticari ilişkilerin daha üst noktalara ulaştırılması konusunda önerilerini aktardı.

DKİB Yönetim Kurulu üyesi Trabzon ilinden 2017 yılında Tayland'a 166.452 $ fındık ve savunma sanayi ürünü ihracatı gerçekleştirildiğine değinerek, ihracatın 2018 yılı ilk 7 ayında %61 oranındaki artış ile 267.420 $ ulaştığını, bu rakamı daha üst düzeylere çıkarmak için çok değerli Tayland Büyükelçiliği mensupları ile ortak çalışma yapmaya hazır olduklarını belirtti. 2017 Yılında Tayland'dan Trabzon iline 569.541 $ tutarında çeşitli sanayi ürünleri ithalatı yapıldığını ve bu rakamın 2018 yılı ilk 7 ayında 25.608 $ olarak gerçekleştiğine değinen DKİB Yönetim Kurulu Üyesi Cemil YILMAZ, Ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren ve ihracat performansını her geçen gün katlanarak artıran Trabzon ilimizden Asya kıtasına yönelik ihracatımızın her geçen gün artış göstermesinin ihracatçılarımızın büyük başarısı olduğunu belirtti.

Tayland Krallığı Ankara Büyükelçisi Sayın Phantipha Iamsudha EKAROHIT'de iki Ülke arasında ticari ilişkilerin gelişmesi amacıyla Türkiye geneli potansiyel ve lojistik üstünlük arz eden illere ziyaretler gerçekleştirerek bu amaca hizmet etmeye çalıştıklarını Trabzon ili ile Tayland arasındaki bu ticari ilişkinin daha üst noktalara ulaşması konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Taylan Krallığı Ankara Büyükelçisi Sayın Phantipha Iamsudha EKAROHIT ve beraberindeki heyetle birlikte Trabzon limanını ziyaret ederek liman potansiyeli ve serbest Bölge hakkında bilgi aldı. Sonrasında beraberindeki heyetle birlikte Tayland'a ihracat yapan DKİB üyesi ihracatçı firmalarda ziyarette bulundu. Trabzon ili ile Taylan arasındaki turizm ilişkilerinin de gelişmesi konusunda incelemelerde bulunan Tayland Büyükelçisi DKİB yetkilileri tarafından Çaykara Uzungöl'e ziyarette bulundu, Uzungöl hayran kaldığını ifade eden Tayland Büyükelçisi en kısa sürede Uzungöl hakkında Tayland vatandaşlarına bilgilendirme yapacaklarını ve bu doğal güzellikleri ziyaret etmelerini önereceklerini ifade etti.

DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

İlgili Fotoğraflar