ONLINE BASIN TOPLANTISINDA BÖLGE İHRACATI VE PANDEMİ DÖNEMİNDE İHRACATÇILARIMIZA VERİLEN DESTEKLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

 

Birliğimiz faaliyet merkezinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ahmet Hamdi Gürdoğan tarafından online olarak gerçekleştirilen Basın Toplantısında koronavirüs salgını döneminde bölge ihracatımız ve bu dönemde bölge ihracatımız olumsuz etkilenmemesi için DKİB olarak yaptığımız çalışmalar anlatıldı.

Toplantıya katılan Eximbank Trabzon Şube Müdürü Aslan Murat BABUŞÇU'nun da pandemi döneminde ihracatçılarımız için hazırlanan kredi paketleri ve  Bölgemizde ihracatçılarımız tarafından kullanılan kredi miktarlarıyla ilgili detaylı bilgi verdiği toplantıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ahmet Hamdi gürdoğan şunları belirtti:

"Bilindiği üzere, dünyayı etkisi altına alan yüzyılın salgını Kovid-19 her alanda olduğu gibi, küresel ticaret yanında Ülkemiz ihracatına da olumsuz etki yapmıştır. Her şeyin başı ve önceliğimizin sağlık olması nedeniyle,  risk altında bulunan her ülkede alınan tedbirler, talep daralması oluşturarak tüketimi kısmıştır. Bunun doğal sonucu olarak, ticaretin durması ihracatımıza da olumsuz olarak yansımıştır. Ancak, bu olumsuz etkinin Doğu Karadeniz bölgemiz ihracatında çok büyük oranda rakamlara yansımamış olması, hatta 2020 yılının ilk 5 aylık dönemi ihracatımızda artış yaşanması bizler için sevindirici bir gelişme ve teselli kaynağı olmuştur.

En kötünün geride kaldığı içinde bulunduğumuz bu günlerde, Ülkemizin, Hükümetimizin yerinde ve zamanında etkin bir şekilde aldığı kararların salgının kontrol altına alınmasında ve ihracatımızın olumsuz etkilenmemesinde çok büyük katkısı olmuştur. Gerek ekonomi alanında alınan ve uygulanan kararların ve gerekse tüm Dünyanın alkış tuttuğu ve gıptayla baktığı Sağlık Bakanlığımızın, sağlık camiamızın büyük başarısının, ortaya çıkan güzel tabloda büyük katkısı vardır. İhracat camiası olarak Hükümetimize, Bakanlarımıza, ekonomi yönetimine ve cephede savaşan gurur kaynağımız sağlık ordumuza şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca, bu olumsuz süreçte dahi ara vermeden yurtdışı pazarlarda mücadelesini sürdürerek, ekmek kapımız olan ihracatı aksatmadan sürdüren, ülke geneli ihracatımızda düşüş yaşanmasına rağmen,  Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatımızda bu süreçte artış dahi sağlayan çok değerli ihracat ordumuza da şükranlarımızı sunuyoruz.

Değerli basın mensupları, Kovid-19 salgının Ülkemizde görülmeye başladığı Mart ayından itibaren, bu olumsuz süreçten ihracatçılarımızın etkilenmemesi için Birlik olarak sürekli destek vermeye çalıştık, Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisimiz ile koordine içinde ihracatçılarımıza yönelik gerekli tedbirlerin alınması, desteklerin verilmesi yönünde çalışma yaparak, ihracatçılarımızın lehine bir çok uygulamaların ihdas edilmesine katkı verdik.

Bu kapsamda, ihracatçılarımızın kredi imkanlarından maksimum düzeyde faydalanması, kredilerde yapılandırma ve vade uzatımları yapılması, sosyal güvenlik ve vergi ödemelerinde erteleme ve uzatma yapılmasına yönelik uygulamaların çıkmasında katkımız oldu. 

Hele hele bu dönemde İhracatçımızın bankası olan ve Trabzon ilimizde de Şubesinin açılmasını sağladığımız Eximbank'ın Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatına büyük katkısı olmuş, kredi taleplerinin artık yerinde kabul edilerek sonuçlandırılması sürçleri kısaltmış ve ihracatçımızın kredi başvurusunun çok kısa sürede sonuçlandırılması sağlamıştır. 2020 yılı başından bugüne kadar yani 5 aylık dönemde Doğu Karadeniz Bölgesindeki yaklaşık 120 ihracatçımıza 100 Milyon Dolar civarında en uygun şartlardan kredi kullandırılmış, sağlanmış, 75 Milyon Dolar civarındaki ihracat sigorta desteği kapsamına alınmıştır.  Trabzon ilimizde kuruluşu için büyük mücadele verdiğimiz ve başardığımız Trabzon Eximbank Şubesinin Bölge ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bölgemizdeki ihracatçılarımızın çok daha rahat ve kolay bir şekilde Eximbank kredilerini kullanabilme imkanı doğmuştur.

Yine pandemi sürecinde ihracatçılarımızın Eximbanktan kullanmış olduğu kredilerde koşulsuz 90 gün vade uzatımı yapılmış ve ihracat taahhüt süreleri 1 yıl daha uzatılmıştır. İhracatçılara özel kullandırılan Reeskont kredilerinde yeni uzun vade türlerinde krediler ihdas edilerek tek taksit ödeme seçeneği ile 2 yıl vadeli kredi çıkarılmış ve bu kredilerde kredi Garanti Fonu üzerinden hazine kefalet desteği sağlanmıştır. İhracatçımıza destek olarak yapılan faiz indirimleri ile bugün için Eximbank ihracatçımıza en düşük faiz oranında kredi kullandıran banka olmuştur.  

Bu süreçte ihracatçılarımızın işlemlerine yönelik tüm süreçlerde karşılaşılan her sorun en kısa sürede çözüme kavuşturulması için destek verilerek, ihracat faaliyetlerine yönelik izin ve belgelerin süreleri ihracatçımız hiçbir mağduriyet yaşamaması için uzatılmıştır. 

İhracatçılarımızın ihraç yükünün en hızlı bir şekilde müşterilerine ulaştırılması için karayolu kapılarında Türk plakalı TIR'ların hızlı bir şekilde giriş çıkış yapabilmesi, şoförlerin bekletilmeden tekrar giriş çıkış yapması konularında da gerekli düzenlemelerin yapılması sağlanmıştır. Bu kapsamda Sarp sınır kapısından yapılan giriş çıkışlar aksama yaşanmadan yapılmıştır.

Gürcistan'da iş yapan,  işyeri olan ve ihracat yapan ihracatçılarımızın, bu dönemde iş yerlerine gidip gelebilmeleri, ihracatçımızın siparişlerini takip edebilmesi, taahhüt işleri ile ilgili işlemlerini yürütebilmesi için Gürcistan'a giriş çıkış yapabilmeleri yönünde ihracatçılarımıza özel izin alınması konusunda da girişimlerimizi sürdürmekteyiz ve önümüzdeki günlerde de sonuçlanacak bu girişimle sadece ihracatçılarımıza yönelik özel iznin alınması sağlanacaktır.

Covid-19 salgını önleme tedbirleri döneminde ihracatçılarımızın kesintisiz bir şekilde işlemlerini yürütebilmesi için ihracatçılarımızın şehirlerarası seyahatleri ve yasaklı olunan günlerde çalışma yapılabilmesine yönelik gerekli olan belgeler en hızlı ve etkin bir şekilde ihracatçılarımıza ulaştırılmıştır.

Bu hafta içinde Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN Hanımefendinin de açıkladığı gibi bugün itibariyle, İran ve Irak'a açılan Gürbulak ve Habur sınır kapılarımızda uluslararası yük taşımacılığına açılmıştır. Bu kapsamda bölgemizden İran'a ve Irak'a yapılacak ihracatın da tekrar başlaması sağlanmıştır.

Bu süreçte Türkiye İhracatçılar Meclisimize iletmiş olduğumuz ihracatçılarımızın sorunları ve destek talepleri, Türkiye İhracatçılar Meclisimizce çok hızlı bir şekilde Hazine ve Maliye bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK ve diğer ilgili Bakanlara iletilerek sorunların çözümü sağlanmıştır.

Ayrıca Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak sosyal sorumluluk misyonumuz gereği, bu zor dönemde Ülkemiz insanına özverili bir şekilde hizmet veren Sağlık camiamıza da desteğimiz en üst düzeyde sürdürülerek, salgınla mücadele çalışmaları için Türkiye İhracatçılar Meclisimizce başlatılan kampanyalar yanında Bölgemizdeki sağlık kuruluşlarına 300 Bin TL tutarında malzeme desteği yapılmış, yardım kampanyalarına hibede bulunulmuştur.

Bölge ihracatımızın daha üst noktalara ulaştırılması konusunda, ihracatçılarımızın Pazar kayıpları yaşamaması ve yeni pazarlara açılım sağlaması amacıyla da, içinde bulunduğumuz salgın ortamı şartları içinde yeni iş yapma modelleri konusunda çalışmalarımızı en üst düzeyde sürdürmekteyiz. Bunun için de önümüzdeki aylarda ihracatçılarımız için sanal ortamda Fuar organizasyonları ve sanal Ticaret heyetleri, ikili iş görüşmeleri programları düzenleyerek, ihracatçılarımızın yeni pazarlara açılmaları ve yeni müşteriler bulmalarına katkı sağlanacaktır. 

İhracatçılarımızın pandemi şartları nedeniyle, artık yeni iş yapma, iş yürütme ve yeni çalışma modellerine göre kendilerini şekillendirmeleri, bilişim teknolojisi imkanlarını kullanarak altyapılarını yeni ortama göre düzenlemeleri noktasında da ihracatçılarımıza sanal ortamda eğitim verilmesine yönelik etkin eğitim seminerleri düzenleyeceğiz.

Değerli basın mensupları kovid salgını ile mücadele döneminde etkin bir şekilde  ihracatçılarımıza yönelik sürdürmüş olduğumuz çalışmaların bir kısmını kısaca özetlemiş bulunmaktayım.

Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar sonucunda; 2020 yılı ilk 5 aylık dönemde Ülke ihracatımızda %19 oranında düşüş yaşanmasına rağmen, şükürler olsun ki Doğu Karadeniz Bölgemiz yetki alanımızdaki Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizin toplam ihracatında,  aynı dönemde her hangi bir düşüş yaşanmadan % 0,4 oranında artış yaşanmıştır. 2020 yılı 5 aylık döneminde Bölgemiz ihracatı 566 Milyon 561 Bin 051 dolar olarak gerçekleşmiştir. Bölge ihracatçımız 114 Ülkeye ihracat yapmıştır.

Kovid-19 salgının etkisinin kontrol altına alınması ile önümüzdeki aylarda da ihracatımızın yılın tamamını artışla kapatacağından ümitliyiz.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak ihracatçılarımıza verdiğimiz destek ile ihracatçılarımızın kurumsal kapasitesi her geçen yıl artmıştır. İhracatçımız sadece Trabzon Rize ve Hopa gümrüklerinden ihracat yapmıyor. Ülkemizin 4 bir tarafındaki kapı ve limanlardan ihracatını gerçekleştirebiliyor. Lojistik altyapısı yönünden Trabzonlu ihracatçımız çok önemli kapasiteye ulaşmıştır. Samsun ve Zonguldak Limanından Rusya ve Ukrayna'ya çalışan ihracatçılarımıza ait 15 adet gemimiz ile ihracatçılarımız Bölge ve Ülke ihracatına büyük katkı yapmaktadır. 

Rusya Federasyonu'na yapılan yaş meyve sebze ihracatında Akdeniz ve Ege Bölgesindeki üretim tesisleri ile öncü olan Trabzon ili ihracatçılarımız, başarılarını her geçen yıl artırmaktadır. Son yıllarda su ürünleri ihracatında da büyük sıçrama yapan Trabzon ve Rize de faaliyet gösteren ihracatçılarımız Bölgede üretilen su ürünlerini son yıllarda Uzakdoğu ve Çin'e dahi ihraç ederek büyük başarı göstermiştir.

Bu dönemde, Türk ihracatçısı düzenli ve hızlı tedarik nedeniyle uluslararası piyasalardan büyük güven ve saygınlık kazanmıştır. Artık birçok ülkedeki ithalatçılar tedarikte bu güvenden dolayı Ülkemize yönelmiş durumdadır. İhracatçılar olarak bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz. Oluşan bu güven ortamını sinerjiye dönüştürerek, kalitemiz ve hızlı teslimat avantajımızdan ödün vermeden uluslararası ticarette önde gelen tedarikçi Ülke konumuna gelmemiz hiç de zor olmayacaktır. Bu durum önümüzdeki dönemde Türk ihracatçısının dünya pazarlarına hakim konuma getirecektir. Bu konuda ihracatçılarımızı el birliği içinde yeni işbirlikleri için göreve davet ediyorum. 

Bu fırsat penceresi içinde Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgemiz ihracatçılarına da büyük fırsatlar doğmaktadır. Hinterlandımızda olan komşu çevre ülkeler ve Rusya pazarında Çin Halk Cumhuriyeti yerine Ülkemizin tedarikçi olma imkanı doğmuştur ve bu durumu da ihracatçılarımızın çok hızlı bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. 

Bilgilerinize saygılarımla arz eder, en kötünün geride kaldığı içinde bulunduğumuz günlerde, herkese sağlıklı ve huzur dolu günler diliyorum."