İLK 6 AYDA TRABZON İLİNDEN 393,1 MİLYON $ FINDIK İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2021 Yılı Ocak-Haziran aylarını kapsayan 6 aylık dönemde Trabzon ilinden 52.813 TON karşılığında 393 Milyon 106 Bin 359 $ tutarında fındık ihraç edilmiş olup, Trabzon ilinden gerçekleşen fındık ihracatı Ülke toplam fındık ihracatımızın değer tutarda %38 ine tekabül etmektedir. 2021 Yılı ilk 6 aylık döneminde Ülkemizden gerçekleşen toplam fındık ihracatımız 148.526 Ton karşılığı 1 Milyar 38 Milyon 343 Bin 691 $ olmuştur.

Trabzon ilinden 2021 yılı ilk 6 ayında 59 Ülkeye fındık ihraç edilmiş, en fazla fındık ihracatı yapılan ilk 3 ülke ise sırasıyla İtalya, Almanya ve Polonya olmuştur.

Yılın ilk 6 ayında gerçekleşen fındık ihracatında; Trabzon ili birincilik konumunu devam ettirirken, 2'nci sırada İstanbul ve 3'üncü sırada da Giresun yer almıştır.              

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV; 2021 yılı ilk 6 ayında gerçekleşen fındık ihracatımızın geçen yılın aynı dönemi düzeylerinde seyrettiğini belirtti. Yılın ilk 6 aylık döneminde önceden de olduğu gibi fındık ihracatının merkezi olan Trabzon ilinin ihracattaki üstünlüğünü sürdürdüğünü ve toplam ihracatın % 40'ına yakınını tek başına gerçekleştiren İl olduğunu ifade etti.

DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komite Başkanı Sayın Mehmet CİRAV 2020/21 sezonunun bitimine kalan 2 aylık süre zarfında fındık ihracatının bu düzeyde seyir izleyeceğini belirterek yeni mahsül ürünün piyasaya arz edileceği 2021/22 ihraç sezonundan ümitli olduklarını, ürün rekoltesi ile ilgili öncü göstergelerle sezonun verimli bir sezon olacağının ön görüldüğünü ve bu durumun da hava şartlarının iyi gitmesine bağlı olarak rekolteye iyi yansıyacağını umduklarını belirterek yeni sezondan pandeminin yol açtığı olumsuz şartların da piyasa üzerinden kalkmış olması ile verimli bir ihraç sezonu yaşanacağından ümitli olduklarını belirtti.