GIDA İHRACATÇILARI DUBAİ'DEN MUTLU DÖNDÜ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, gıda sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı üyelerinden gelen yoğun başvuruları dikkate alarak, bölge ihracatçıları için potansiyel pazar niteliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönelik Gıda Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirdi.

Orta Doğu'nun ticaret ve lojistik merkezi konumunda olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Emirliğine yönelik olarak bölgemizde faaliyet gösteren gıda ihracatçılarının katılımı ile gerçekleştirilen ticaret heyeti programı 19-22 Şubat 2024 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile hayata geçirildi.

Bölgemizde faaliyet gösteren 19 firmadan 29 temsilcinin katılım sağladığı heyet programının ilk gününde, Dubai Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen VIP kahvaltı etkinliğine katılım sağlayan heyet, ardından dünyanın en prestijli gıda fuarlarından olan Gulfood fuarını ziyaret ederek gıda sektöründeki son trendler ve gelişmeleri yerinde gözlemledi.

Dubai Başkonsolosluğumuzu da ziyaret eden heyet burada, hem Dubai pazarına ilişkin bilgi aldı hem de Dubai'ye ihracatta yaşadıkları sıkıntıları Başkonsolosumuz ve Ticaret Müşavirlerimize aktarma fırsatı yakaladı.

Heyetin ikinci günü ise ikili iş görüşmelerine ayrılarak firmalarımızın Dubai'de faaliyet gösteren ithalatçılarla bir araya gelmesi sağlandı. İkili iş görüşmelerine 55 firmadan 95 temsilci katılım sağlarken iki ülke firmaları arasında 100'ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Heyetin üçüncü gününde, ikili iş görüşmelerinde temas kurulan alıcılarla ilişkilerini geliştirmeye çalışan firmalar, tekrar Gulfood fuarını ziyaret etti ve bireysel görüşmeler yaptı.

 

 

İlgili Fotoğraflar