FINDIK İHRACTINDA LİDER TRABZON

2021 YILI İLK 4 AYINDA GERÇEKLEŞEN FINDIK İHRACATINDA TRABZON İLİ LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

****

İLK 4 AYDA TRABZON İLİNDEN 294,6 MİLYON $ FINDIK İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

2021 Yılı Ocak-Nisan aylarını kapsayan 4 aylık dönemde Trabzon ilinden 37.998 TON karşılığında 294 Milyon 658 Bin 077 $ tutarında fındık ihraç edilmiş olup, Trabzon ilinden gerçekleşen fındık ihracatı Ülke toplam fındık ihracatımızın değer tutarda %40 ına tekabül etmektedir. 2021 Yılı ilk 4 aylık döneminde Ülkemizden gerçekleşen toplam fındık ihracatımız 103.768 Ton karşılığı 742 Milyon 827 Bin 033 $ olmuştur.

Trabzon ilinden 2021 yılı ilk 4 ayında 52 Ülkeye fındık ihraç edildi. En fazla fındık ihracatı yapılan ilk 3 ülke sırasıyla İtalya, Polonya, Fransa olmuştur.

Yılın ilk 4 ayında gerçekleşen fındık ihracatında; Trabzon ili birincilik konumunu devam ettirirken, 2 nci sırada İstanbul ve 3 üncü sırada da Giresun yer almaktadır.   

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV;

Covid-19 pandemisinin uluslararası piyasalarda ve ticaretteki olumsuz etkilerine rağmen, 2020/2021 fındık ihraç sezonunda fındık ihracatımızın bu durumdan çok fazla olumsuz etkilenmediğini, piyasalardaki daralma yanında rakip ülkelerin fiyat baskılarına rağmen fındık ihracatımızın sezon başlarındaki düşüş trendini sezon sonlarına doğru artışla kapatacağından ümitli olduklarını belirtti.  

Önümüzdeki dönemde pandeminin kontrol altına alınması ile piyasaların normale dönmeye başlayacağını ve bu durumun da talepte yol açacağı artışlarla tüm sektörlerde toparlanmanın başlayacağını öngördüklerini belirten DKİB Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı CİRAV; ortaya çıkacak sinerji ve üretim ve tüketim eğilimlerindeki artışlarla birlikte sektör ihracatının olumlu etkileneceğini belirterek, 2020/2021 sezonunda fındık ihracatının miktarda bir önceki sezonun rakamlarını yakalayacağından ümitli olduklarını, 1 Eylül 2020 tarihinde başlayan sezon ihracatının 8 ayda 209 Bin Tona ulaştığını ifade etti.

DKİB Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV; 2021 yılı fındık rekoltesinden şu anki durum tespitleri ile çok iyi bir sezon olacağını öngördüklerini fındık bahçelerinde bu durumun açıkça görüldüğünü, hava şartlarının iyi gitmesi halinde bu durumun ürün kalite ve rekoltesine aynı şekilde yansıyacağını belirterek, üretici kesiminin de bahçelerdeki bakım çalışmalarını ihmal etmeyerek, hasada kadar gerekli olan bakımı sürdürmeleri halinde çok iyi bir verim alınacağını belirtti.