DÜŞÜNDEN GERÇEĞİNE PROJE PAZARI İLE İNOVATİF PROJELER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği'nin de paydaş olarak yer aldığı "Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı" etkinliği KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Proje Değerlendirme Komitesinde yer alan Birliğimiz Başkan Yardımcı Ahmet Hamdi Gürdoğan'ın da konuşmacı olarak yer aldığı açılış programında tüm konuşmacılar tarafından inovasyonun önemi vurgulandı.

 

Konuşmasında ihracatımız artarken kilogram başına ihracat fiyatının düşmekte olduğuna dikkat çeken Gürdoğan bu fiyatın yükseltilmesinin katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünü ve inovatif ürünlerin ihraç edilmesinden geçtiğinin altını çizdi.

 

Fikir ile sermayenin buluşturulması, üniversite ile sanayinin işbirliğinin sağlanması, bilginin raflarda beklemek yerine işadamlarının kullanımına sunulması ülkemiz ihracatının önünü açacağına olan inancının tam olduğunu belirten Gürdoğan önümüzdeki sene etkinliğe bir alt başlık açıp bölgemizde üretilen ürünler için projeler geliştirilmesini teklif etti. Bölgemizin en değerli ihraç ürünlerinden fındık, çay, su ürünleri ve endemik bitki türleri için katma değerlerini yükseltmeye yönelik çalışmalar yapılmasının önemine dikkat çeken Gürdoğan yeni ambalajlama teknikleriyle gerek raf ömrünü uzatacak gerek albeni yaratacak ar-ge çalışmalarının ihracatımıza önemli bir katkı sunacağını ifade etti.

 

Üniversite-Sanayi İşbirliği kültürünün yaygınlaştırılması vesile olan organizasyon KTÜ Rektörü Süleyman Baykal ve organizasyon komitesine teşekkürlerini ileterek konuşmasını noktalayan Gürdoğan ardından proje sergisinde yer alan çalışmaları yerinde inceleyerek değerlendirmelerini tamamladı.

İlgili Fotoğraflar