DOĞU KARADENİZLİ GIDA İHRACATÇILARI DUBAİ'DEN MUTLU DÖNDÜ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, gıda sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı üyelerinden gelen yoğun başvuruları dikkate alarak, bölge ihracatçıları için potansiyel pazar niteliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri'ne yönelik Gıda Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirdi.

Orta Doğu'nun ticaret ve lojistik merkezi konumunda olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai Emirliğine yönelik olarak bölgemizde faaliyet gösteren gıda ihracatçılarının katılımı ile gerçekleştirilen heyet 19-22 Şubat 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile hayata geçirildi.

21 firmadan 30 temsilcinin katılım sağladığı heyet programının ilk gününde, dünyanın en prestijli gıda fuarlarından olan Gulfood fuarı ziyaret edilerek gıda sektöründeki son trendler ve gelişmeler yerinde gözlemlendi.

Heyetin ikinci günü ise ikili iş görüşmelerine ayrılarak firmalarımızın Dubai'de faaliyet gösteren ithalatçılarla bir araya gelmesi sağlandı. İkili iş görüşmelerine 83 Dubaili firmadan 140 temsilci katılım sağlarken iki ülke firmaları arasında 200' ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Dubai Ticaret Ataşesi Sn. Hacı Hasan Kaygısız'ın da katılım sağladığı ikili iş görüşmelerinde, firmalarımız Dubai pazarında karşılaştığı sorunları doğrudan Ticaret Müşavirimize aktarma imkânı buldu.