DKİB FINDIK VE MAM. SEKTÖR KOMİTESİ BAŞKANI MEHMET CİRAV, FINDIK FİYATLARININ TEMMUZ AYI SONUNA KADAR AÇIKLANMASINI ÖNERDİ

FINDIK İHRACATINDA TRABZON DAMGASI 

*******

TRABZON'DAN YAPILAN FINDIK İHRACATINDA TARİHİN EN VERİMLİ İHRAÇ SEZONU 2019/2020 SEZONU OLDU

*******

DKİB FINDIK VE MAMÜLLERİ SEKTÖR KOMİTESİ BAŞKANI MEHMET CİRAV, ÜRETİCİNİN MAĞDURİYET YAŞAMAMASI İÇİN FINDIK FİYATLARININ TEMMUZ AYI SONUNA KADAR AÇIKLANMASINI ÖNERDİ.

 

1 Eylül 2019 tarihinde başlayıp 31 Ağustos 2020 tarihinde sonra erecek olan 2019/2020 Fındık İhraç sezonunda, geride kalan 11 aylık dönemde Ülkemizden bugüne kadar ihraç edilen en yüksek ihracat miktarına ulaşıldı. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ülkemizin en eski fındık ihracatçısı ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CIRAV; 2019/2020 ihraç sezonunun 10 aylık döneminde Ülkemizden 309.284 Ton karşılığı fındık ihraç edilerek karşılığında 2 Milyar 74 Milyon 774 Bin 177 ABD dolarlık döviz girdisi sağlandığını ve sezonun bitimine kalan 2 ay sonunda fındık ihracatının miktar olarak 330.000 TON'a ulaşacağını ve karşılığında elde edilen döviz girdisinin de 2 Milyar 300 Milyon Dolar olacağını tahmin ettiklerini, bunun da tarihin en yüksek fındık ihracat rakamı demek olduğunu belirtti. Bu dönemde yapılan ihracatta miktar olarak %26 ve değer olarak da %45 gibi çok yüksek oranlarda artış yaşanmasının gurur verici olduğunu belirtti. CIRAV; bu dönemde Trabzon ilinin yine fındık ihracatında lider olduğunu yapılan 10 aylık sezon ihracatının %39'unun tek başına Trabzon ili tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. 10 Aylık Sezon ihracatında Trabzon ilinden 115.340 TON fındık ihraç edilerek karşılığında 806.259.463 $ tutarında döviz girdisi sağlandığına değinen CİRAV, 10 aylık sezon boyunca Trabzon ili fındık ihracatında miktarda %16 ve sağlanan döviz girdisinde de %36 oranında oldukça yüksek bir artış kaydedildiğini belirtti. 

DKİB Fındık ve Mamülleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CIRAV; bu sezonda fındık ihracatında elde edilen bu başarı ve yüksek oranlı fındık ihracatında, en büyük başarının Cumhurbaşkanlığı Hükümetimizin bu sezonda istikrarlı bir politika uygulayarak fındık fiyatlarını hasat öncesi Temmuz 2019 ayı sonunda açıklamasının ve alım işlemleri ile görevlendirilen TMO'nun başarılı bir alım sistemi uygulamasının büyük payı olduğunu belirterek, bu uygulamadan fındık üreticisinin ve fındıkla ilgili tüm paydaşların kazançlı çıkarak uygulanan politikadan memnun kaldıklarını, bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm kabine mensubu Bakanlara teşekkürlerini sunduklarını ve bu yılda üreticinin kazanacağı ve memnun olacağı verimli bir sezon olması için de 2020 fındık sezonunda alım fiyatlarının en geç Temmuz 2020 ayı sonuna kadar açıklanması tavsiyesinde bulundu. 

İhraç sezonu dışında yıl bazında da Trabzon ili fındık ihracat rakamlarını açıklayan DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet CİRAV; Ocak-Haziran 2020 yılı 6 aylık döneminde Trabzon ilinden 55.399 TON karşılığında 394.478.860 ABD doları tutarında fındık ihracatı gerçekleştirildiğini ve yapılan ihracatta da 6 aylık dönemde %12 oranında artış yaşandığını belirtti. Yıl bazında da 6 aylık dönemde Ülkemizden gerçekleştirilen fındık ihracatının aynı şekilde %39'luk kısmının tek başına Trabzon ilinden gerçekleştirildiğini ve İl bazında yapılan fındık ihracatında Trabzon ilinin her yıl olduğu gibi birinci sırada yer aldığını belirtti.

CİRAV,  fındık hasatına 2 aylık bir zaman kaldığını ve rekolte tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bu yıl TUİK tarafından yapılan tahminde de fındık rekoltesinin 600 Bin Ton olarak açıklandığını ve sektöründe beklentisinin 600 – 650 Bin Ton aralığında bir rekolte olacağını belirterek, 2020/2021 sezonunun da verimli bir sezon olması açısından fındık fiyatlarının üreticinin de memnun kalacağı ve kaliteli fındık üretimini teşvik edecek bir düzeyde en geç Temmuz 2020 ayı sonuna kadar açıklanması önerisinde bulundu.