BARCELONA TÜRK SOMONUNU KONUŞTU

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, tescilli markası “Turkish Salmon from Black Sea” ile su ürünleri sektörünün en önemli fuarı Seafood Expo Global'e damgasını vurdu. Bölgenin su ürünleri sektöründeki tüm ürünlerinin tanıtımını yapan DKİB “Türk Somonu”na özel bir parantez açarak “Turkish Salmon from Black Sea” markası altında bölgedeki Türk Somonu üreticilerinin ürünlerini sergileyerek tadım etkinlikleri düzenledi.

26-28 Nisan 2022 tarihlerinde İspanya'nın en önemli kentlerinden Barcelona'da kapılarını ziyaretçilerine açan fuarda, dünya genelinden 1326 işletme ürünlerini sergiledi. Dünyanın dört bir yanındaki sektör profesyonellerinin dört gözle beklediği fuarın, iki yıl pandemi arasının ardından gerçekleştirilmesi, binlerce ziyaretçinin fuara akın etmesine ve katılımın zirveye çıkmasına neden oldu.

Fuara Su Ürünleri Kümelenme çalışmasının bir çıktısı olan “Turkish Salmon from Black Sea” markasıyla katılım sağlayan DKİB standı fuarın en fazla ziyaret edilen stantlarından olurken stantta görevli DKİB personeli gelen yoğun ilgiyi karşılamakta güçlük çekti.

Fuar ziyareti için Barcelona'da bulunan DKİB su ürünleri UR-GE projesinin katılımcı firmaları da bir yandan Türk Somonu konusunda meraklı müşterilerin sorularını yanıtlarken diğer yandan ikili görüşmeler gerçekleştirerek sezon için bağlantı yapma şansı buldu.

Trabzon İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Birlik Başkanı ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Denetim Kurulu Üyesi olmanın yanında aynı zamanda proje katılımcısı da olan İlker Yıldırım, “DKİB su ürünleri UR-GE projesi katılımcıları olarak kümeleme çalışmalarının sonucunda bir güç birliği oluşturduk ve DKİB'in de katkısıyla önemli bir marka yaratarak farkındalık sağladık. Balığımızın tadına bakan her müşterinin yüzündeki keyif ve Norveç stantında bile “Turkish Salmon from Black Sea” den bahsediliyor olması doğru yolda olduğumuzun bir işareti. Yaptığımız bu başarılı tanıtım faaliyeti ile Türk Somonunun tüm dünya sofralarına ulaşması için önemli bir eşiği arkamızda bıraktığımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde de su ürünleri kümesinin DKİB öncülüğünde faaliyetlerine devam edeceğini vurgulayan Yıldırım, gerek fuar katılımları, gerek yurtdışı ticaret heyetleri, gerek teknik inceleme gezileri ile “Turkish Salmon from Black Sea”yi bir dünya markası yapmaya kararlı olduklarını ifade etti.