ALİBABA.COM: "İHRACATTA E-DÖNÜŞÜM SEMİNERİ TRABZON" DKİB ORGANİZASYONUNDA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ..

ALİBABA.COM: "İHRACATTA E-DÖNÜŞÜM TRABZON TOPLANTISI” TRABZON'DA

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ…

Değerli Basın mensupları,

T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin himayelerinde başlatılan e-ticaret projesi kapsamında, KOBİ'leri ve geleneksel ihracattan e-ihracata dönüşümü desteklemeye yönelik olarak, Alibaba.com e-ticaret portalının Türkiye'deki iş ortağı E-GLOBER işbirliğiyle, Türkiye genelinde düzenlenen "Alibaba.com: İhracatta E-Dönüşüm” Trabzon toplantısı, 8 Kasım 2017 Çarşamba günü Trabzon'da Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği organizasyonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmalarında dünya ekonomisinin geçtiğimiz son bir kaç yılda daralırken e-ticaretin artığı, dünyada e-ticaret pazarının oldukça hızlı yükselen bir trend içeresinde olduğu ve birçok sektörde olduğu gibi ihracat alanında da modern yaklaşımlara ve teknolojik gelişimlere ayak uydurmanın kaçınılmaz olduğu ifade edilerek Ekonomi Bakanlığımızca 2011/1 Sayılı Tebliğ kapsamında bahsekonu e-Pazar yeri ve B2B sitelerine üyelik bedellerinin % 80 oranında desteklenmekte olduğu konularında katılımcılara bilgi verildi.

Açılış konuşmaları ardından, Alibaba.com e-ticaret portalının Türkiye'deki iş ortağı E-GLOBER Operasyon Direktörü Emrah CORA, Türk KOBİ'lerinin yeni pazarlara erişimini kolaylaştırmak, yeni ihracatçılar oluşturmak ve KOBİ'lerin dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla Türkiye genelinde 'Alibaba.com: İhracatta E-Dönüşüm' toplantılarını düzenlendiklerini, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin himayelerinde başlatılan E-ticaret projesiyle, KOBİ'leri ve geleneksel ihracattan e-ihracata dönüşümünün desteklendiği hususlarında bilgilerin yanında, Uluslararası Alanda ve Türkiye'de E-Ticaret, E-Ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Desteği Projesi, Alibaba.com üye dağılımları, alıcı ve tedarikçi oranları, alibaba.com avantajları, teşvik süreci ve teşvik sürecinde önemli noktalar konularında sunum yaparak katılımcılara bilgi sunulmuştur.

Bilgilendirmelerin ardından, toplantının soru-cevap bölümüne geçilmiştir. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Hizmet Binasındaki Toplantı Salonu'nda düzenlenen etkinlik, firma sahipleri, üst düzey yöneticileri, satış-pazarlama ile ihracat departmanında görev yapan kişilerin katılımıyla ilgi yoğundu.