ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ YETKİLİLERİ DKİB'i ZİYARET ETTİ

ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy PERRIN,  Ekonomi Diplomatı Tobin H. NELSON ve ABD Büyükelçiliği kıdemli ekonomi danışmanı Volkan Sezgin; Trabzon'a yaptıkları inceleme ziyareti kapsamında Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğini de ziyaret ederek, Bölgeden ABD'ye yapılan ihracat hakkında bilgi aldı. 

Heyeti karşılayan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve DKİB ABD ülke Koordinatörü Erdal ÖZER ile Genel Sekreter İdris ÇEVİK, Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesinden ABD'ye yapılan ihracatla ilgili bilgi verdi.

DKİB Yönetim Kurulu Üyesi Erdal ÖZER; Doğu Karadeniz Bölgesinden Amerika Birleşik Devletlerine 23.745.984 $ ve Trabzon ilinden ise 17.762.220 $ tutarında ABD'ye ihracat gerçekleştirildiğini, Bölgeden yapılan ihracatın %75'lik kısmının Trabzon ili tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, Bölgeden ABD'ye ihraç edilen ürünlerin fındık, savunma sanayi ürünü, çay, makine, balık ve işlenmiş gıda ürünlerinden oluştuğunu belirtti. Trabzon ili ihracatı hakkında da heyete bilgi veren ÖZER, Trabzon ilinin tarihi süreç içinde her dönem ihracatta ön planda olan bir il olduğunu ve günümüzde Ülkemizden en çok ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında Trabzon ilinin 16. sırada ve 1 Milyar Dolar üzerinde ihracatın gerçekleştirildiği bir İl olduğuna değinerek, gerek Trabzon ve gerekse Bölge illerimizde üretilen başta gıda ürünleri olmak üzere birçok ürünün ABD'ye ihracat şansı olduğunu belirtti. DKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve ABD Ülke koordinatörü ERDAL ÖZER;  ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan tarafından koyulan ABD-Türkiye ticaret hacminin 100 milyar $'a çıkarılması hedefi kapsamında ABD Büyükelçiliği ile çalışmaya hazır olduklarını belirterek bölgemiz ürünlerinin ABD pazarında daha fazla yer alması için DKİB tarafından yapılan çalışmaların sürdüğünü belirtti.