9 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR FINDIK İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1 Eylül 2022 tarihinde başlayan 2022/2023 fındık ihraç sezonunun 9 aylık (1 Eylül 2022-31 Mayıs 2023) döneminde ülkemizden yapılan fındık ihracatı 243 bin 460 Ton'a ulaşarak, karşılığında 1 Milyar 462 Milyon 345 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav; 9 aylık dönemde ülkemizden 118 ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, en çok ihracat yapılan ilk 3 ülkenin geleneksel ihraç pazarlarımız olan Almanya, İtalya ve Fransa'nın olduğunu ifade etti.

Yıllık bazda yapılan fındık ihracatı hakkında da bilgi veren DKİB Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav; 2023 yılının ilk 5 ayında yapılan fındık ihracatının 113 bin 129 Ton olduğunu ve karşılığında da 722 Milyon 638 Bin dolar tutarında döviz girdisi sağlandığını belirtti.

DKİB Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, gerek ülkemizde ve gerekse ihraç pazarlarının bir çoğunda enflasyonist baskıların devam etmesi nedeniyle, talep daralmasının ister istemez ihracat rakamlarına da yansıdığına vurgu yaparak, yeni dönemde kurulacak hükümetimizden özellikle kurdaki baskılamanın kaldırılarak ihracatçıya rekabet imkanı kazandırılması ve ihracatçıya uygun fiyat ve uygun vade yapısından finansman imkanlarına erişimde kolaylık sağlanmasını talep etti.

Cirav; seçim atmosferinin geride kaldığının altını çizerken, çok güzel bir demokrasi dersi vererek iradesini istikrardan yana kullanan Türk halkına teşekkürlerini sunduğunu ve Türk halkının büyük güvenini kazanarak yeniden 13'üncü Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a fındık sektörü olarak tebriklerini arz ettiğini ifade etti. Yeni kurulacak hükümet tarafından ekonomiye ve ihracata dayalı büyümeye çok daha fazla önem verileceğinden ümitli olduklarını da belirten Cirav, bu durumun ihracatımıza önemli katkı sunacağını ve ihracatçıya önemli rekabet imkanı kazandıracağını belirtti.