2020/67 Genel Sirküler

SİRKÜLER  (2020/67)

 

  1. Tanzanya Eldiven Talebi Hk.
  2. Rusya Federasyonu Koronavirüs Tedbirleri Hk.
  3. Cibutiye Gerçekleştirilmesi Planlanan Gemi Seferleri Hk.
  4. Birleşik Krallık Yeni Vergi Oranları Hk.
  5. Kanada Kalın Levha Anti Damping Soruşturması Hk.
  6. Suudi Arabistan Gümrük Vergisi Oranları
  7. Dış Ticaret Talepleri Hakkında Bilgi;

 

    Konularını kapsayan sirkülerimiz bilgilerinize sunulmuştur.

 

e-imzalıdır
İdris ÇEVİK
Genel Sekreter
 

 

1

Tanzanya Eldiven Talebi Hk.

 

Tanzanya İtalya Fahri Konsolosluğundan gelen talepde; Tanzanya tarafından ilk etapta yaklaşık 300.000 adet sonrasında ise aylık on milyon adet “Nitrile Gloves AQL 1 – Certified For Europe” modeldeki eldiven talebi bulunmakta olup, sözkonusu İtalya teslimat olarak yapılması öngörülen talebin iki ayrı Afrika ülkesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere olduğu belirtilmektedir. S

Sözkonusu ürünlerin ihracatını yapan firmalarımızın ilgili konsolosluğa iletilmek üzere Genel Sekreterliğimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 

2

Rusya Federasyonu Koronavirüs Tedbirleri Hk.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığından gelen, Moskova Ticaret Müşavirliğimizin bir yazısına atfen, Rusya Federasyonu'nda koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan ve halihazırda yürütülmekte olan önlemlere ilişkin tablo ekte yer almaktadır.

 

EKİ : Tedbirler

 

3

Cibutiye Gerçekleştirilmesi Planlanan Gemi Seferleri Hk.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğünden gelen, Addis Ababa Ticaret Müşavirliğinin bir yazısına atfen, Djibouti Shipping Company unvanlı firmaya ait M/V Africa Sun Gemisinin 15 Haziran 2020 tarihinde Ambarlı ve Mersin Limanlarından Etiyopya'daki kara limanlarına Cibuti üzerinden ulaşacak şekilde ilk seferini gerçekleştirmesinin beklendiği, söz konusu hat kapsamında Türkiye'den Etiyopya'ya olan ortalama 23 günlük transit süresinin 10 güne düşürülmesinin hedeflendiği ve bu çerçevede, ileriki tarihlerde haftada iki sefer yapılmasının planlandığı ifade edilmektedir.

 

4

Birleşik Krallık Yeni Vergi Oranları Hk.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığının bir yazısına atfen, Birleşik Krallık (BK) Hükümeti'nin 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülen 'Geçiş Dönemi' sonrasında 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulanması öngörülen yeni gümrük vergisi oranlarını yayımladığı bildirilmekte olup, BK Hükümeti'nin tarife cetvelini basitleştirdiğini ve ticaret maliyetlerini düşürmeyi hedeflediğini açıkladığı belirtilmektedir.

 

Söz konusu gümrük vergisi oranlarına, https://www.gov.uk/check-tariffs-1-january-2021  adresinden ulaşılabilmektedir.

 

5

Kanada Kalın Levha Anti Damping Soruşturması Hk.

 

Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA) tarafından, Kanadalı üreticilerce iletilen şikayet üzerine 27/05/2020 tarihinde, ülkemizin yanı sıra Tayvan, Almanya, Güney Kore ve Malezya menşeli “Kalın Levha (Heavy Plate)” (7208.51.00.10, 7208.51.00.93, 7208.51.00.94, 7208.51.00.95, 7208.52.00.10, 7208.52.00.93, 7208.52.00.96 Gümrük Tarife Pozisyonlarında yer alan) ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması başlatılmış olduğu bildirilmişti.

Bu defa, Kanada Uluslararası Ticaret Mahkemesi (CITT) tarafından 29/05/2020 tarihinde web sayfasında duyurulan ve https://decisions.citt-tcce.gc.ca/citt-tcce/ra/en/item/17738/index.do?q=Turkey uzantısından erişilebilen duyuruda, damping ve sübvansiyonlu ithalatın yerli sanayiye zarar verip vermediği veya yerli sanayiyi tehdit edip etmediği konusunda ön soruşturma başlatıldığı, soruşturmaya dahil olmak isteyen ilgili tarafların 09/06/2020 tarihine kadar Mahkemelerine bildirimde bulunması gerektiği ifade edilmektedir. Buna ilaveten; şikayete yönelik ilgili tarafların görüşlerinin 24/06/2020 tarihi öğlen vaktine, şikayete yönelik bu görüşlere ilişkin karşı görüşlerin ise 02/07/2020 tarihi öğlen vaktine kadar Mahkemelerine iletilmesi gerektiği bildirilmektedir.

6

Suudi Arabistan Gümrük Vergisi Oranları

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığından gelen, Cidde Ticaret Ataşeliğimizin bir yazısına atıfla, 28 Mayıs 2020 tarih ve 559 sayılı Suudi Arabistan Krallığı Bakanlar Kurulu Kararı'na göre bazı gıda, kimya, plastik, deri, tekstil, ayakkabı, demir ve demir dışı metaller, çimento, seramik, makine ve aksamları, elektronik, oyuncak, mobilya vb. ürünler olmak üzere 57 fasılda 2.000'in üzerinde kalemde uygulanan gümrük vergisi oranlarının yükseltildiği ve söz konusu oranların 10 Haziran 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği bildirilmektedir.

 

13

DIŞ TİCARET TALEPLERİ HAKKINDA BİLGİ;

 

En güncel dış ticaret taleplerine Ticaret Bakanlığına ait www.ticaret.gov.tr adresli web sitesi üzerinden https://distalep.ticaret.gov.tr adresindeki Dış Talepler Bülteni başlığı altından birliğimize üye olduğunuz sicil no ve vergi numaranızla giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

İlgili Dosyalar

Rusya-Tedbirler.xlsx22,90 KB