2020/24 Libya ile Ticarette Yaşanan Sorunlar ve Çözüme İlişkin Değerlendirme Anketi Hk.

Sayın Üyemiz;                           

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) gelen bir yazıya atıfla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nden alınan yazıda, Türk şirketlerinin 1972 yılından bu yana faaliyet gösterdiği; ancak 2011 yılında yaşanan siyasi gelişmeler sonrasında iç karışıklıkların artması neticesinde iki ülke arasında var olan ekonomik ve ticari ilişkiler durağan bir seviyeye geldiği ifade edilmektedir.

2019 yılı sonunda Libya ile dış ticaret hacmimiz 2,5 milyar dolar düzeyinde olduğu bunun 2 milyar dolarlık kısmını ülkemizin ihracatı oluşturduğu ve Türk müteahhitlik firmalarının 1972-2019 yılları arasında Libya'da gerçekleştirdiği projelerin tutarı ise 29 milyar dolar düzeyinde olduğu ifade edilmektedir.

11 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu'nun ardından Türkiye-Libya İş Konseyi, yeni dönem faaliyetlerini planlamak adına Libya'da faaliyet gösteren veyahut ticareti olan firmalarımızın ülkede yaşadığı ticari sorunlara ilişkin bilgi notları gerektiği bildirilmektedir.

Libya'da faaliyet gösteren üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/Anket/1179 bağlantısında yer alan anketi doldurmaları gerektiği ifade edilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.